75 metre yüksekliğindeki (246 fit) zemin yapısı, enerjiyi kablosuz olarak yaklaşık 55 metre (180 fit) boyunca iletir.

75 metre yüksekliğindeki (246 fit) zemin yapısı, enerjiyi kablosuz olarak yaklaşık 55 metre (180 fit) boyunca iletir.
resim: Xidian Üniversitesi

Çin’deki Xidian Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, uzaya dayalı güneş enerjisine giden yolu açabilecek bir zemin dizisinin testini ve incelemesini tamamladığını iddia ediyorlar – bu, enerji sıkıntılarımıza potansiyel bir çözüm olarak uzun süredir müjdelenen bir kavram.

Xidian Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 5 Haziran’da “dünyanın ilk tam bağlantılı ve tam sistemli güneş enerjisi santralinin” başarılı bir testini gerçekleştirdiler. tercüme edilmiş ifade Üniversite tarafından bugün yayınlandı. Tesis, Xidian Üniversitesi’nin güney kampüsünde bulunan 246 fit yüksekliğinde (75 metre) bir çelik yapıdır ve uzay tabanlı güneş enerjisi dizilerinin nihai gelişimini teşvik etmek için beş farklı alt sistemle donatılmıştır.

Teoride, uydular Sürekli olarak Güneş’ten foton toplayabilir, fotovoltaik hücreler kullanarak onları elektriğe dönüştürebilir ve bu elektriği, Xidian Üniversitesi’ndeki gibi, mikrodalgalar olarak yüzeydeki alıcılara kablosuz olarak geri ışınlayabilir. Bu fikir torunlarımız için çok uzak bir mühendislik problemi gibi görünse de, aslında 1960’larda bilim adamı Peter Glaser tarafından önerildi. Uzaya dayalı güneş enerjisi, burada, Dünya’da güneş enerjisi toplanmasıyla ilgili bazı temel sorunlardan kaçınabilir; gelen enerjiyi toplamak için gün ışığını veya açık havayı beklemeye gerek yoktur. Ancak çoğu uzay tabanlı çözüm gibi gerçek-Dünya sorunları, ana sorunlar, bazı riskli teknolojik ve güvenlik engellerine ek olarak, bu uyduları fırlatmanın ve uzay tabanlı güneş kollektörlerini inşa etmenin maliyeti olacaktır.

Yeni inşa edilen yer istasyonu, ekibin uzay tabanlı güneş enerjisi önerisinin bir parçası. OMEGA, Orb-Shape Membran Enerji Toplama Dizisi anlamına gelir. OMEGA, sabit bir yörüngeye yerleştirildiğinde ve park edildiğinde, Güneş’ten enerji toplayacak, onu elektrik enerjisine dönüştürecek ve anten aracılığıyla mikrodalgalar olarak Dünya’ya iletecek.

OMEGA ilk olarak 2014 yılında Duan B tarafından önerildi.aoXidian Üniversitesi Elektromekanik Mühendisliği Okulu’ndan ve meslektaşlarından Dr. İki yıl önce NASA benzer bir açıklama yaptı. SPS-ALFA (Keyfi Olarak Büyük Aşamalı Dizi aracılığıyla Güneş Enerjisi Uydusu) konsepti, gücü Dünya’ya geri iletebilecek birkaç küçük unsurdan oluşan tek bir uzay tabanlı uyduya sahip olacak. baoyan, güneş ışığının enerjiye dönüştürülmesi ve kablosuz iletimi dahil olmak üzere olası OMEGA alt sistemlerini test etmek için kullanılacak olan Çin’in yer dizisi araştırmasında önde gelen araştırmacılardan biridir.

OMEGA’nın şimdiye kadarki en dikkate değer sonuçlarından biri Araştırmacıların, enerjiyi kablosuz olarak yaklaşık 180 fit (55 metre) mesafede mikrodalgalar olarak iletmede başarılı olmalarıdır. Kablosuz enerjiyi bir alıcı istasyona iletme yeteneği, gelecekteki uzay tabanlı güneş enerjisi altyapısının kritik derecede önemli bir unsurunu temsil ediyor. başarılı test basın açıklamasına göre, bu ayın başlarında araştırmacıları projenin programından üç yıl önceye koyuyor.

Bununla birlikte Baoyan, uzaya dayalı güneş enerjisinin yaygın bir şekilde iletilmesinin hala nesiller boyu sürebileceğini kabul etti.

Uzay tabanlı güneş enerjisi fikri umut verici, ve fosil yakıtlara olan küresel bağımlılığımızdan kurtulmamıza yardımcı olabilir. Böyle karmaşık bir sistem inşa etmek çok büyük bir zorluktur, ancak enerji toplama şeklimizde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Xidian Üniversitesi’nden yapılan araştırma, etkileyici bir kavram kanıtı sunarken, daha sürdürülebilir bir gelecek.

Daha: NASA, vahşi güneş yelken konseptiyle ilerliyor.genel-7