Büyük otomobil üreticileri, ABD Kongresi’nden, hibrit veya tamamen elektrikli bir araç satın almak için kaç kişinin vergi kredisi alabileceği konusundaki sınırı kaldırmasını istiyor.

Şu anda izin verilen vergi kredisi sayısı, şirket başına 2 lakh ile sınırlandırılmıştır. General Motors ve Tesla zaten sınıra ulaştı ve Toyota buna yakın.

Pazartesi günü ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi liderlerine bir mektupta, Ford, Toyota, GM ve Stellantis’in üst düzey yöneticileri, nitelikli bir araç satın almak isteyen herkese vergi kredilerinin verilmesini istedi.

Otomobil üreticileri, bir zaman çerçevesi vermeden “EV piyasası daha olgunlaşana” kadar sınırın kaldırılmasını istiyor.

CEO’lar, “Emniyet üst sınırını ortadan kaldırmak, tüketicilerin gelecekteki elektrikli seçenekleri benimsemesini teşvik edecek ve müşterilerimize ve yerel işgücüne çok ihtiyaç duyulan kesinliği sağlayacaktır” diye yazdı.

Talep, Amerikalıların kendilerini dört on yıllık yüksek enflasyonla her yönden finansal olarak sıkıştırılmış buldukları bir zamanda geliyor. Otomobil kulübü AAA’ya göre, ABD’de bir galon gazın ortalama maliyeti bu hafta sonu 5 doları (kabaca 400 Rs) aştığından, enerji fiyatları özellikle kötüydü.

Otomobil üreticileri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, vergi kredisinin insanlara daha uygun fiyatlı otomobiller sunmalarına izin vererek EV’lerin benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olduğunu söyledi. Ancak şirketler, son ekonomik koşulların ve tedarik zinciri kısıtlamalarının elektrikli araç üretim maliyetini artırdığını ve bu maliyetlerin zaten neredeyse her şey için daha fazla ödeyen otomobil alıcılarına yansıtılması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, ulus fosil yakıtlardan uzaklaşırken elektrikli araçlar üretmek için gereken malzemelerin tedarikinin akmaya devam etmesini sağlamaya çalıştı.

Nisan ayında Biden, elektrikli araçlara güç verilmesinde kritik öneme sahip lityum ve diğer minerallerin üretimini artırmak için 1950 Savunma Üretim Yasasını başlattı.

Toyota’nın 42 mil elektrik menziline sahip plug-in RAV4 Prime küçük SUV’si, alıcıya mevcut en büyük kredi olan 7.500 $ (kabaca 5.85.100 Rs.) kazandırıyor. 25 mil elektrik menziline sahip Prius Prime eklentisi 4.500 $ (kabaca 3.51.000 Rs) alıyor.

Mektup, GM CEO’su Mary Barra, Toyota CEO’su Ted Ogawa, Ford CEO’su Jim Farley ve Stellantis CEO’su Carlos Tavares tarafından imzalandı.
genel-8