Çevrimiçi pazarlamacılar son derece ısrarcı olabilir. Onlara bir yarışmaya katılmaları veya bir kupon almaları için e-posta adresinizi verirseniz, kelimenin tam anlamıyla “tükenene kadar” reklamlar, promosyon teklifleri ve az çok karmaşık satış teklifleriyle dolup taşmayı bekleyebilirsiniz.

Bilgilerinizi emanet ettiğiniz kuruluşların, bunları gelen kutunuzu darmadağın edecek ortaklara iletmesi muhtemeldir. Gelen kutusunun aşırı yüklenmesi hissinden kaçınmanın en iyi yolu, bu mesajları daha önemli mesajlardan ayırabileceğiniz ayrı bir hesapta filtrelemektir.

Bu, en az iki e-posta hesabı gerektirir. Arkadaşlarınız, aileniz ve güvenilir tüccarlar ile düzenli yazışmalar için mevcut e-posta adresinizi saklayın. Yeni bir hesap (Gmail veya Outlook.com) oluşturun ve istediğiniz zaman göz atabileceğiniz (veya tamamen atlayabileceğiniz) reklamlar, haber bültenleri ve promosyonlar gibi daha az önemli mesajlar için kullanın.

Daha fazla gönül rahatlığı için iki hesap

Bu yeni hesabı oluşturmak yalnızca ilk adımdır. Tüm istenmeyen mesajları ana hesabınızdan kaldırmanız biraz zaman ve çaba gerektirecektir. Sizin için yararlı olmayan posta listelerinden kendinizi çıkarmak için abonelikten çıkma düğmesini kullanın. Bu akışı durdurmazsa, gönderenin adresini spam filtrenize ekleyin.

Almaya devam etmek istediğiniz e-posta listeleri ve diğer promosyon mesajları için alt hesap adresinizi değiştirin. Dosyadaki e-posta adresini değiştirmek için bir seçenek arayın. Bunu yapmanın kolay bir yolu yoksa, abonelikten çık düğmesini tıklayın, ardından bu ikincil e-posta adresini kullanarak yeniden abone olun (veya yapmayın!).

Ayrıca, spam’e neden olabilecek bir hizmete kaydolurken yeni alternatif adresinizi kullanma alışkanlığı edinin. Bir hizmetin ana hesapta önemli ve tanıtılmaya değer olduğu ortaya çıkarsa, burada adres değişikliği seçeneğini de kullanabilirsiniz. Ana hesabınızın spam filtrelerini en agresif ayarlarına ayarlayın, ardından yanlış pozitifleri işlemek için gerekirse “Önemsiz Posta Yok” seçeneğini kullanarak bir veya iki ay boyunca İstenmeyen Posta/Önemsiz Posta klasörünüzü izleyin.

Bu uzun vadeli bir iş. Ancak uzun vadede çabalarınızın karşılığını alacaksınız! İletileri klasörler halinde düzenlemek için Gmail filtreleri, kuralları ve etiketleri kullanırsanız bu stratejinin çok daha karmaşık olabileceğini unutmayın. Ancak, ayrı bir hesap oluşturmak ve “gerçek” e-posta adresinizi güvenilmeyen muhabirlere vermemek gibi basit bir işlem, ana gelen kutunuzdaki istenmeyen e-posta akışını yalnızca bir damlaya indirecektir.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15