Disney Artı’ Bayan Marvel serisi, MCU’nun en yeni girişlerinden biridir, ancak Kamala Khan’ın yeni canlı aksiyon süper güçleri, şovun kaynak materyali ortamlar arasında tercüme etme yeteneğinden endişe duyan çizgi roman hayranları için bir çekişme noktası olmuştur. Çizgi romanlar Bayan Marvel’in asıl işi devasa yumruklarıyla bir şeyleri parçalamaktır. Ancak onun polimorfik “kapsamlı” güçleri aynı zamanda Pakistanlı göçmenler tarafından dünyaya gelen Müslüman-Amerikalı bir genç olan Kamala’nın dünyayı dolaşmasının ve arkasındaki yaratıcı ekibin bir metaforudur. Bayan Marvel bunun da gösterinin bir parçası olmasını çok istiyordu.

Marvel’ın çizgi romanlarında Kamala, vücudunu farklı boyutlarda çeşitli şekillere dönüştürme yeteneğini geliştirir. Bayan Marvel, bunun yerine, sert ışıktan yapılmış parlayan yapıları tezahür ettirme yeteneğine sahip olduğunu keşfeder. Her ne kadar Kamala güçlerine ancak savaşın sonunda kavuşmuş olsa da Bayan Marvel‘in ilk bölümü olan dizinin reklamları, sezon boyunca bunları kullanacağı farklı yolları öne çıkardı. ve sen varken yapmak Onun imzasını taşıyan yumruklarını yarattığını görün, üzerine basmak için platformlar oluşturmak ve savunma kalkanları atmak gibi şeyler yapmasına çok daha fazla vurgu yapıldı.

Resim: Marvel Stüdyoları

Son zamanlarda yapılan bir röportaj sırasında İmparatorluk Filmi Podcast’i, Bayan Marvel baş yönetmenler Adil El Arbi ve Bilall Fallah ve Kamala Khan’ın ortak yaratıcısı Sana Amanat, Kamala’nın geleneksel olarak esnek güçlerini yeniden tasarlamaya giden bazı düşüncelerden bahsetti. El Arbi ve Fallah, Marvel başkanı Kevin Feige’in “çizgi romanların tam anlamıyla bir çevirisi” yerine Kamala’nın hikayesinin yeni bir uyarlamasını aradığını anlamış olsa da, yönetmen ikilisi başlangıçta sert ışık kavramıyla nasıl başa çıkacaklarından emin değildi. etkileyici görünecek bir yol.

El Arbi, “Bu yüzden süper güçleri uyarladık ve çok ilginçti çünkü okuduğumuz ilk şey ‘sert ışık’ gibiydi” dedi. “Sert ışık, ‘Tamam… bu gerçekten ayrıntılı olarak açıklanmadı’ gibi geldi. Bu yüzden görsel efektler ekibiyle bu yeni süper gücü yaratmak harikaydı.”

Fallah’a göre, her zaman hedeflerine sadık kalmaktı. ruh kitapların özellikleri hakkında değerli olmaktan ziyade Bayan Marvel kitaplara benzer, ancak kitaplardan farklı olan kendi hikayesidir.

Fallah, “Çizgi romandaki o süper gücü nasıl kullanacağını bilmediği ruhunu yakalamak istedik ama yine de elin büyüdüğü anları yaşıyoruz” dedi. “Yalnızca görsel açıdan, o ışıkla ve onun kristal yanıyla oynamak gerçekten harikaydı.”

Resim: Marvel Stüdyoları

Metaforik anlamlarına ek olarak, Kamala’nın çizgi romanlardaki yetenekleri, Inhumans gibi figürlerin MCU’ya kıyasla çok daha büyük roller oynadığı daha büyük süper kahramanlık dünyasına nasıl bağlandığının önemli bir parçasıdır. Kitaplarda, Kamala güçlerine ilk olarak, tamamen insan olmadıklarını bilmeyen, şüphelenmeyen insanlarda uyuyan İnsanlık dışı genleri harekete geçiren mutajenik bir sise maruz kaldıktan sonra gelir.

O özel olay zaten biraz ABC’nin şimdi iptal edilen programında değinildi SHIELD Ajanları ve İnsanlarda Inhumans’ın MCU’daki varlığını etkili bir şekilde sonlandıran dizi (şaşırtıcı bir Black Bolt kamera hücresi hariç) Deliliğin Çoklu Evreninde Doktor Strange). Amanat olup olmadığına değinmese de Bayan Marvel Inhumans’ı kabul edecek veya Kamala’yı onlardan biri olarak ortaya çıkaracaksa, şovun kahramanının kendisinden daha büyük bir şeyle benzer şekilde önemli bir bağlantıya sahip olmasının bir yolunu bulmasının önemli olduğunu açıkladı.

Amanat, “Çizgi romanlardaki güçlerinin o sırada Marvel Evreninde meydana gelen bu büyük olaydan gerçekten etkilenmesi gibi, gösterinin Kamala’nın güçlerinin çok daha büyük bir şeye bağlanmasını istedik” dedi. “Hem MCU’da hem de mirasıyla, geçmişiyle, kültürel mirasıyla ve ailesiyle bağlantılı.”

Resim: Marvel Stüdyoları

Kamala ile Nia DaCosta’da görünecek bir sonraki set harikalar Brie Larson’ın Kaptan Marvel ve Teyonah Parris’in Monica Rambeau’sunun yanı sıra, Bayan Marvel kahramanını daha kozmik bir ölçekte bir hikayeye organik olarak uyacak şekilde ayarlayacaktı. Amanat, El Arbi ve Fallah’ın, Kamala’nın orijinal güçlerinin “özünün” hala çok mevcut olduğuna dair duygularını tekrarladı ve çizgi romanlardaki fikirlerin kalbine ulaşmak için “sezon boyunca gelişmelerini” bekleyebileceğimizi söyledi.

Amanat, “Ama güçlerinde eğlenceli ve ilginç olduğunu düşündüğüm bazı harika şeyler oluyor ve aynı zamanda sadece onları yönlendiriyor ve bunlar tuhaf şekillerde ortaya çıkıyor” dedi. “Bence bu, onun hâlâ büyüyüp evrimleşmesini ve kendinizi başka biri gibi davranmaktansa kendinizi olduğunuz gibi göstermenin ne demek olduğunu anlamayı öğrenmesinin hoş bir metaforu.”genel-2