WWDC 2022’de ilgimizi çeken duyurulardan biri de Apple’ın Süreklilik Kamerası. Bu işlev, iOS 16 özellikli iPhone’unuzu özel bir MacBook web kamerasına dönüştürür. Apple ayrıca ana not sırasında böyle bir özelliğin faydalarını ve gerekçesini de ortaya koydu.

  • Apple, WWDC 2022’de Süreklilik Kamerasını duyurdu
  • Bu işlev, iPhone’unuzu bir MacBook web kamerasına dönüştürür
  • Süreklilik Kamerası, stüdyo aydınlatması gibi çeşitli video efektleri sunar.

macOS 13 ve iOS 16 için Apple Süreklilik Kamerası

iPhone’unuzu neden MacBook için bir web kamerası olarak kullanmalısınız? Açıkça: Akıllı telefondaki önemli ölçüde daha güçlü kameralar. iPhone’un daha büyük sensörü, MacBook ekranının hemen üzerindeki küçük modülden önemli ölçüde daha iyi. Apple, diğer şeylerin yanı sıra, yazılımın sizi takip ettiği ve çerçeveyi kırparak sizi ortada tuttuğu Center Stage dahil olmak üzere Süreklilik Kamerasının çeşitli efektlerini gösterdi. Bu, bir yandan diğer yana kaydırma yapan bir kamera yanılsaması yaratır.

Apple ayrıca, hem yatay hem de portre modlarını destekleyen Süreklilik Kamerasıyla, Kamera uygulamasından aşina olduğumuz Stüdyo Işığı özelliğini de etkinleştirir. Apple, geliştiriciler için gerekli API’leri sağladığı için diğer video efektleri de mümkündür. Ayrıca, ultra geniş açılı kamera tarafından oluşturulan görüntüleri akıllı bir şekilde kırpan ve masanın üzerindekileri ayrı bir pencerede görüntüleyebilen “Masa Görünümü” işlevi vardır.

Fonksiyonu denedikten sonra, AppleInsider WWDC açılış konuşmasının aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi ultra geniş kamera, masayı MacBook’un ön kenarına kadar kaplayacak kadar geniş olmadığı için “Shirtview” olarak adlandırıldı. Bu nedenle, bu özellik, MacBook’larını harici bir klavye ve fare ile birlikte bir stand üzerinde kullanan büyük masaları olan kişiler için en iyi şekilde çalışmalıdır.

Apple Süreklilik Kamerası özellikleri

Apple Continuity Camera, Desk View gibi çeşitli video efektleriyle birlikte gelir / © Apple

Ayrıca, bağlanan iPhone hem fotoğraf hem de video çekebilir. Video için maksimum çözünürlük, seçilen efekte bağlı olarak 1.920 x 1.440 ve 30/60 fps’dir.

Süreklilik Kamerası nasıl çalışır ve gereksinimler nelerdir?

iPhone’u MacBook ekranına takmak için özel bir klips veya stand gerekir ve kablosuz ve bağlı varyantlar arasında seçim yapabilirsiniz. Belkin, Apple’ın bahsettiği aksesuar tedarikçilerinden biridir. Ancak özel stand için henüz bir fiyat yok. iPhone yerine oturduğunda MacBook, kullanıcının kilidini açmasına gerek kalmadan cihazı otomatik olarak algılar.

Tanıma işleminden sonra, standart bir web kamerasına benzer şekilde, MacBook’unuzda kamera kullanabileceğiniz her yerde iPhone kamerası görünür. Apple ayrıca, Süreklilik Kamerasının diğer video konferans uygulamalarının yanı sıra FaceTime, Zoom ve Microsoft Teams’i destekleyeceğini söylüyor. Stüdyo aydınlatma efektlerini etkinleştirmek için kamera seçenekleri, yukarıda bahsedilen masa modu veya mikrofon için gürültü yalıtımı, Mac’teki Kontrol Merkezi’nden kontrol edilebilir.

Süreklilik kamerasını yalnızca iOS 16 çalıştıran uyumlu iPhone cihazları ve macOS 13 Ventura çalıştıran herhangi bir MacBook kullanabilir. Bu, iPhone 7, iPhone SE (2020) ve daha eski modellerin bu işlevi kullanamayacağı anlamına gelir.

Apple Süreklilik Kamerası hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple ekosisteminde bunun gerekli olduğunu düşünüyor musunuz? Yorumlarda bize bildirin!genel-27