Google’ın bir sonraki Android sürümü geliştirmenin son aşamasına girdiğinden, Android 13 Beta 3 şimdi geliştiricilere ve beta testçilerine sunuluyor. Beta 3’ün gelmesiyle birlikte, geliştirici Uygulama Programlama Arayüzleri (API’ler) artık tamamlandı ve geliştiricilerin, bu yıl Android 13’ün resmi sürümünden önce, uygulamaları için uyumluluk testi ve kalitesine odaklanmalarına olanak tanıyor. Android 13 Beta 3, diğer üreticilerin belirli cihazlarıyla birlikte desteklenen Pixel akıllı telefonlara yüklenebilir.

Android 13 Beta 3’ün piyasaya sürülmesi, ilan edildi Google tarafından Perşembe günkü bir blog gönderisinde. Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Dave Burke’e göre Beta 3, Android 13’ü, geliştiriciler için API’lerin ve uygulamaya yönelik davranışların nihai hale getirildiği önemli bir geliştirme kilometre taşı olan Platform Stability’ye getiriyor. Google, geliştiricilere ve yayıncılara uygulamalarını yeni özellikleri ve iyileştirmeleri destekleyecek şekilde güncellemeleri ve değiştirmeleri için zaman vermek amacıyla, gelecek Android sürümlerinin geliştirici önizlemelerini ve beta sürümlerini, yayınlanmalarından aylar önce yayınlar.

Yaklaşan Android 13 sürümü, tabletlerde ve katlanabilir cihazlarda daha büyük ekranlar için daha iyi desteğin yanı sıra, gizlilik ve güvenliğe odaklanan yeni özellikler ekleyecektir. Kullanıcılar ayrıca, görüntüleri paylaşırken geliştirilmiş bir fotoğraf seçiciye, uygulamalar için yeni bir ‘bildirim’ iznine ve belirli bir uygulama için farklı bir dil ayarlama yeteneğine sahip olacak. Android 13, USB üzerinden HDR video, Bluetooth LE (Düşük Enerji) Ses ve MIDI 2.0 getirecek.

Google ayrıca geliştiricileri, bildirim göndermek için yeni çalışma zamanı izni gibi yeni davranışlar da dahil olmak üzere uygulamalarının yeni Android sürümüyle uyumluluğunu test etmeye çağırıyor. Android 13’ü hedefleyen uygulamalar, bildirim göndermeden önce bir kullanıcıdan izin istemelidir. Geliştiriciler, Android 13’ün pano önizleme özelliğini kullanırken uygulamalarının hassas verileri gizlediğinden emin olmak için de çalışabilir; bu, bir kullanıcı şifreleri veya kredi kartı bilgilerini kopyaladığında faydalıdır.

Android 13, tüm uygulamalar için varsayılan çoklu pencere desteği gibi Google’ın Android 12L sürümüyle sunduğu tablet optimizasyonlarını da geliştirir. Geliştiricilerden ayrıca, farklı ekran yönlendirmelerini desteklemek ve çoklu pencere veya bölünmüş ekran modunda daha büyük ekranlar için kamera önizlemesini optimize etmek de dahil olmak üzere, uygulamalarının tabletler veya katlanabilir cihazlar için optimize edilip edilmediğini kontrol etmeleri istendi.

Android 13 Beta 3’ü denemek isteyen geliştiriciler ve beta test kullanıcılarının Pixel 4 ve daha yeni akıllı telefonlarını kaydettirin beta programında, ardından kablosuz (OTA) bir güncelleme alacaklar. Bu arada, bir avuç akıllı telefon üreticisi de ortak Google, kullanıcıların kendi web sitelerinden indirebilecekleri belirli telefonlara Android 13 betalarını getirmek için. Tüm yayın öncesi yazılımlarda olduğu gibi, kullanıcılar olası kararlılık sorunları nedeniyle Android 13 beta sürümünü birincil akıllı telefonlarına yüklemekten kaçınmalıdır.
genel-8