Kar amacı gütmeyen iklim eylemi arama motorundan daha fazla güncelleme Ekosia: Ağaç dikme projeleri için 3 yıllık sözleşmelerden 20 yıllık sözleşmelere geçişi duyururken aynı zamanda 2009 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana ilk büyük marka yenilemesini verdi – ağaçların aramalarından kar elde etmesini sağlamak için fikir reklamlar “kuşaklar arasıdır” ve uzun süre hayatta kalabilir.

Ayrıca bugün arama motoru, küresel kullanımının 2019 ve 2021 yılları arasında 15 milyon olan aylık aktif kullanıcı sayısını 20 milyona çıkardığını ve şu anda her ay yarım milyar aramaya hizmet ettiğini söyledi. Arama motorunun kullanımı en yüksek Almanya, Fransa, Birleşik Krallık ve ABD’dedir ve Ecosia bize, iklim konusunda bilinçli ve genellikle genç kullanıcılardan oluşan büyüyen bir kitlenin sunduğu fırsatlardan yararlanmak istediğini söylüyor.

Ağaç dikmek, CO2 emisyonlarıyla mücadele için popüler bir önlemdir, ancak insanlığın iklim krizinden çıkış yolunu basitçe dikebileceği fikri, makul miktarda şüpheciliği çekmiştir. Kötü tasarlanmış ağaç dikme projeleri de gösterilen Mevcut ekosistemlere zarar verebilecekleri ve hatta biyolojik çeşitliliği azaltabilecekleri için yarardan çok zarar veriyorlar. Ve kesinlikle, ağaçlandırma projelerinin yeşil yıkama yerine inandırıcı olması için, toprağa birkaç delik açıp bu çukurlara fidan dikmekten daha fazlasının yapılması gerekiyor. Bu nedenle Ecosia’nın marka yenilemesi, yalnızca oldukça eski bir görünümü tazeleme girişimi gibi görünmekle kalmıyor, aynı zamanda bunun simgesel yeşil yıkayıcılardan biri olmadığının da altını çiziyor.

Arama reklamlarından elde ettiği kârlar, bugüne kadar yaklaşık 150 milyon ağaç dikilmesini finanse etti – ve yüksek hayatta kalma oranlarıyla övünüyor, yaklaşımının yerel ortaklarla birlikte projeler tasarlamayı içerdiğine dikkat çekiyor; yerel ağaç türlerinin kullanımı (portföyü, nesli tükenmekte olan türler listesinde 30’dan fazla olmak üzere 900’den fazla farklı türden oluşmaktadır); ve hayatta kalma durumunu izlemek için uydu teknolojisi, coğrafi etiketleme, fotoğrafik kanıtlar ve saha ziyaretleri kullanılarak ağaçların en az üç yıl boyunca izlenmesi.

Marka yenileme, ağaç biyoçeşitliliğine odaklanmayı işaret ediyor – projelerinin konumunu vurgulamak için üründe sergilenen yerli türler üzerinde modellenen 12 ağaç simgesi.

Ağaç dikme projelerinin Ecosia haritası

Resim kredisi: Ecosia

Ecosia ayrıca projelerini, yerel topluluğa ve ekosisteme uygun hale getirilmiş bir amaca sahip, kapsam olarak çeşitli olarak tanımlıyor – örneğin Hindistan’da, Batı Bengal’de kadınlar tarafından yönetilen Soceo adlı bir organizasyonla, meyve ağaçları dikmek için çalışıyor. onlar ve aileleri için güvenilir bir gelir kaynağı. Ağaçların yalnızca yerel topluluk tarafından değer verildiği bir bağlamda hayatta kalacağına dikkat edin.

Arama motoru kısa süre önce, iş ortaklığı sürecini desteklemek ve geliştirmek için teknoloji öneren ilk baş ürün sorumlusu Michael Metcalf’ı atadı. “Gelecek daha fazla yenilik var” dedi ve ekledi: “Muhtemelen gelecekte teknoloji ve uydu görüntüleme ve benzeri şeylerin nasıl daha iyi kullanılacağına dair teknoloji hikayeleri olacak.”

Ağaç dikimleriyle ilgili sorunlar sorulduğunda, monokültürlerin yarardan çok zarar verdiğini kabul ediyor – ancak Ecosia, desteklediği projelerin ağaçlandırma değil, yerli ağaç türleri dikmek olduğunu vurguluyor – “doğru ağaç, doğru yere odaklanan bir yaklaşımla , biyoçeşitlilik sıcak noktalarını geri yüklemek için”, dediği gibi.

Metcalf, ağaç dikme projelerini “Bunu dünyanın her yerinde değerlerimizle uyumlu birçok kuruluşla yapıyoruz ve değerlerimizden biri de biyolojik çeşitlilik” diye ekliyor. “Ayrıca, topluluğun deneyime dahil olması için topluluk üyeleriyle çalıştıklarından emin oluyorlar. Afrika’da bir tepeye ağaç dikebilirsin mesela, işe yaramaz. Sürdürülebilir değil.”

Ecosia ayrıca karbon dengelemesi için ağaç dikmiyor – genellikle iklim eylemi olarak çerçevelenen ancak yeşil yıkama olarak kapsamlı bir şekilde eleştirilen başka bir önlem.

Metcalf, “Ofset yapmaya çalışan insanlara ağaç satmıyoruz” diye vurguluyor. “Topluluklara yatırım yapıyoruz, kalıcı bir değişiklik yapmanın bir yolu olarak ağaçlara yatırım yapıyoruz. Ve bu, üç yıllık bir taahhütten 20 yıllık bir taahhüte geçmemizin nedenlerinden biri – bu yüzden finansal bir kazanç için bu işin içindeyken farklı… Çünkü temelde bu etki ekibini beslediğimiz gerçekten eşsiz bir modelimiz var. oraya gidip ağaç dikmek için.”

İklim eylemi fırsatı

Ecosia, kullanımı ölçeklendirdiği için işlerde daha fazla gelişmeye sahip. Bu yaz, en çok aranan 20 şirkete (Amazon, Meta ve Spotify gibi) bir harf derecelendirmesi uyguladığını görecek ve bu kuruluşların taahhütlerine ilişkin bir kararın gösterilmesini içerecek bir İklim Taahhüt Derecelendirmesi başlatacak. iklim eylemi – ve bazı teknoloji devlerinin özelliklerinin karıştırılmasına neden olabilir.

Metcalf, derecelendirme sisteminin nasıl işleyeceği konusunda fazla ayrıntıya sahip değildi, ancak Ecosia’nın, sistemi her şirketin açık iklim taahhütlerine dayandırmak için Technische Universität Berlin ile birlikte çalıştığını ve Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin raporlarına göre çalıştığını söyledi.

Genel fikrin, başkalarını iklim üzerindeki etkilerini azaltmak için daha fazla harekete geçmeye teşvik etmek olduğunu söyledi.

Kullanıcılarının daha sürdürülebilir seçimler yapmasına yardımcı olmak için arama motorunun “gezegen dostu web siteleri” arama sonuçlarının yanında bir yaprak simgesi görüntülediği mevcut bir Ecosia özelliği de önemli ölçüde genişletilerek, kişi başına birkaç yüzün yerine 6.500’ün üzerinde kuruluşu kapsayacak şekilde genişletildi. Metcalf.

Ecosia sözcüsüne göre bu özellik, B Corp İklim Kolektifi, Hilfswerft, Ortak İyilik İçin Ekonomi, İklim Sorumluluğu Enstitüsü gibi kurumlar tarafından yayınlanan iklim derecelendirme denetimlerinden yararlanıyor.

Metcalf’ın bahsettiği bir başka gelen güncelleme, bu sonbaharda piyasaya sürülmesi planlanan (çok talep edilen) bir karanlık mod özelliğidir.

“Büyük fırsat [in] önümüzde kullanıcı tabanımıza rehberlik etmek var ”dedi TechCrunch. “İklim değişikliğiyle ilgilendiklerini bildiğimiz çok büyük bir kullanıcı tabanımız var. Hepsi aynı derecede ilgili değiller ama bir şeyler yapmak istiyorlar – tarayıcıyı değiştirme zahmetine girdiler, aramalarını değiştirme zahmetine girdiler, uygulamayı indirip uzantıyı yükleme zahmetine girdiler, böylece bir sorun olduğunu bilelim. onlarla daha fazlasını yapma fırsatı. Ve onları eğitmeye yardımcı olmak için.”

“Yeşil aramayı ikiye katlamaya devam edeceğiz. Ve kullanıcı deneyimimizi gerçekten daha iyi hale getirmeye devam edeceğiz” dedi. “Bence marka bu yöndeki ilk adım ve buradaki büyük ön izleme, daha önce olduğumuz şirketle aynıyız ancak daha büyük bir etki yaratmak için büyük bir fırsat görüyoruz. Ve bizim istediğimiz de bu – orada kullanıcılarımızla birlikte oturan enerjinin çoğunu gerçekten serbest bırakmak istiyoruz. Harika kullanıcılarımız var. Enerjileri olduğunu biliyoruz ve bu yüzden bunu gerçekten açığa çıkarmak istiyoruz… İklim değişikliği ve iklim krizini ele almak için daha fazlasını yapmak istediğimizde kullanıcılarımızla %100 aynı fikirdeyiz.”

Bir sonraki adımda, Ecosia kısa süre içinde Berlin merkezli işletmeleri desteklemek için 250.000 dolarlık bir fon başlatacak. çevre veya iklim konularında farkındalık yaratan veya sürdürülebilir yaşam tarzlarını teşvik eden.

Bu, iklim dostu eylemde bulunmaları için diğer işletmeleri finanse etmeye yönelik ilk girişimi değil: Kısa süre önce, kârının bir kısmını kendi iç pazarındaki Almanya pazarında yeşil enerjiyi desteklemek için kullanmaya başladığını duyurdu – özellikle Zolar’ın güneş pili kurulumcuları ağına milyonlarca avro yatırım yaparak .

Geçen sonbaharda, iklim odaklı girişimleri desteklemek için 350 milyon Euro’luk WorldFund’u da başlattı – ve bitki bazlı biftek girişimi Juicy Marbles; ağaç dikme fintech TreeCard; ve kakao içermeyen çikolata alternatifi Qoa.

Metcalf, “İklim değişikliğini ve iklim krizini ele almak için daha fazlasını yapmak istiyoruz” dedi. “Hala ağaç dikeceğiz, yine de harika ortaklıklarımız olacak, hala iklimi olumsuz etkileyen şirketlere yatırım yapan WorldFund’a sahibiz ama bence bir ürün sorumlusu olarak benim için heyecan verici olan büyük bir fırsatımız var. daha fazlasını yapmak için on milyonlarca kullanıcıyla.

“Arama bir yardımcı programdır – insanlar oraya giderler, bir kutuya bir şeyler yazarlar, bir metin vardır, insanlar sık ​​sık reklamlara tıklarlar, umarım reklamları doğru anlarız ve bir yere giderler. Ancak, kullanıcının yolculuğu boyunca bu yol boyunca biraz yeşillik serpebildiğimizde ve daha iyi kararlar almasına ve onları biraz eğitmesine yardımcı olduğumuzda, bunun çok daha büyük ve çok daha önemli bir şeyin başlangıcı olduğunu düşünüyorum.”genel-24