WWDC 2022 açılış konuşması sırasında, Apple dün parolaları değiştirmek için yeni bir özellik olan Parolaları duyurdu.

Bu özellik, kullanıcılara hesaplarını biyometrik kimlik doğrulama yoluyla yönetme olanağı sunuyor. Pratikte, Face ID ve Touch ID, iPhone, iPad, MacBook veya iMac’teki uygulamalara, web sitelerine ve programlara erişmek için oturum açma bilgilerini otomatik olarak dolduracaktır.

kırılmaz

“Parolaların” amacı, kullanıcı hesaplarını daha iyi korumaktır. Özellikle kimlik avı girişimlerine veya yetkisiz erişime karşı. Gerçekten de, Geçiş Anahtarları şifrelenir ve parolaların aksine özel yazılımlarla kırılamaz veya bazı kişisel bilgilerle kolayca tahmin edilemez.

Apple ayrıca oluşturuldukları cihazdan asla ayrılmadıkları için kimlik avı veya sızdırılamayacaklarını da açıklıyor. Böylece, bir siber saldırgan, sizi sahte bir oturum açma portalı veya uzak bir sunucu aracılığıyla aldatarak Geçiş Anahtarlarınızı kurtaramaz.

Her yerde geçiş anahtarları

Apple ayrıca Geçiş Anahtarlarını Android, Linux ve Windows platformlarında çalıştırmayı planlıyor. Amaç, örneğin iPhone veya iPad kullanıcılarının iOS veya macOS’u olmayan cihazlarda bile hesaplarına giriş yapmalarına izin vermektir. Ve böylece çevrimiçi tıbbi randevu alma veya çevrimiçi market alışverişi yapma gibi hizmetleri daha kolay, daha hızlı ve daha güvenli hale getirmek için.

Ancak dikkatli olun, post-it’lerinizi henüz atmayın ve şifre yöneticinizden hemen çıkmayın! Aslında, geliştiricilerin işlevselliği web sitelerine, uygulamalarına ve yazılımlarına entegre etmeleri biraz zaman alacaktır. Ancak bu yapıldıktan sonra, Geçiş Anahtarınızı tüm cihazlarınızda ve hesaplarınızda kullanabileceksiniz.

Ardından, Parolanızı ayarlarken hesaplarınıza erişmek için her cihazı en az bir kez kullanmanız gerekecektir. Kurulum ve katılım tamamlandıktan sonra, Özellik desteği yaygınlaştıkça Geçiş Anahtarınız, genel terminallerde bile cihazlar arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmanıza olanak tanır.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15