Apple Pazartesi günü WWDC 2022’de iOS, iPadOS ve macOS için yeni bir güvenlik özelliği olan Rapid Security Response’u duyurdu. Apple’ın iPhone, iPad ve Mac bilgisayarlar için işletim sistemlerinde yapılacak güncellemeler, yeni Rapid Security ile güvenlik güncellemelerinin yüklenmesini kolaylaştıracak Yanıt özelliği. Apple’a göre, kullanıcıların tam bir iOS, iPadOS veya macOS sürümü için beklemeleri gerekmeyecek ve güvenlik güncellemeleri yeniden başlatmadan macOS’a yüklenebilir. Bu arada, yeni nesil işletim sistemine güncellemeleri otomatik olarak yüklemek için iOS 16 geliştirici beta sürümünde yeni bir geçiş tespit edildi.

Cupertino şirketine göre macOS Ventura, macOS’ta güvenliği şu özelliklerle artıracak: destek Rapid Security Response için, “normal güncellemeler arasında güvenliği yeniden başlatmadan kolayca güncel tutmak için” güncellemelerin yüklenmesine izin verecek bir özellik. Bu özellik şuna benziyor: Canlı Yama Hizmeti sistem çalışırken çekirdeği güncelleme yeteneği sunan popüler Linux dağıtımı Ubuntu’da. Apple, Rapid Security Response’un macOS’ta nasıl çalışacağına dair ek ayrıntıları henüz açıklamadı.

macos ventura özellikleri görüntü elma macos macos ventura macos ventura özellikleri elma wwdc 2022

Rapid Security Response, WWDC 2022’de macOS ve iOS için açıklanan özelliklerden biriydi
Fotoğraf Kredisi: Elma

iOS, iPadOS ve macOS için geliştirici önizlemeleri, Apple Developer Program ve MacRumors üyelerine zaten sunuldu benekli iOS 16’da güvenlik güncellemelerini yüklemenin daha hızlı ve daha kolay bir yolunu sunduğu iddia edilen yeni bir Hızlı Güvenlik Yanıtı özelliği. iOS 15, kullanıcılara iOS güncellemelerini otomatik olarak indirmeleri ve yüklemeleri için iki geçiş sunarken, Apple, iOS 16 geliştirici önizlemesine “Sistem ve Veri Dosyalarını Yükle” başlıklı üçüncü bir geçiş ekledi.

Rapora göre, yeni geçiş, kullanıcıların iOS güvenlik güncellemelerinden bağımsız olarak otomatik güvenlik güncellemelerini etkinleştirmesine izin verecek ve varsayılan olarak etkindir. Özelliğin ekran görüntüsü, iOS’un en son sürümüne güncellemenin güvenlik yapılandırmasında ve sistem veri dosyalarında otomatik güncellemeler içerebileceğini ve bu güncellemelerin yalnızca yeniden başlatmanın ardından etkili olabileceğini açıklayan bir metin içerir.

Bu, kullanıcıların önemli güvenlik yamalarını (macOS’a gelen işlevler gibi) almak için yeni bir iOS güncellemesini beklemek zorunda kalmayabileceklerini gösterse de, Apple’ın Hızlı Güvenlik Yanıtı özelliğinin ayrıntılarını henüz resmi olarak açıklamadığını belirtmekte fayda var. WWDC 2022 açılış etkinliği sırasında özellikten kısaca bahsedilmiştir.
genel-8