WWDC 2022’de Apple, yalnızca iOS 16 ve watchOS 9 güncellemelerini duyurmakla kalmadı, CarPlay de yakın gelecekte önemli ölçüde değişecek. Yazılım, uzun bir süre bilgi-eğlence sisteminizin yerini aldıktan sonra, CarPlay ayrıca hız göstergenizi de değiştirecek ve gelecekte klimanızı kontrol edecek. Tüm yenilikleri sizler için özetliyoruz.


  • Yeni nesil Apple CarPlay, WWDC 2022’de tanıtıldı
  • Apple’ın gelecekteki araç yazılımı çoklu ekranı destekleyecek
  • Önemli yeni işlevlere sahip CarPlay 2 yıl içinde kullanıma sunulacak

Entegre hız göstergesi, çoklu ekran ve daha fazlası

CarPlay’in gelecek sürümünde beklenen en büyük değişiklik, çoklu ekran özelliği. Mevcut sürümde, Apple’ın araç içi platformu, uyarlanabilir ekran işlevine sahip Android Auto’ya benzer şekilde yalnızca merkez bilgi-eğlence ekranını benimser. Bu, yeni nesil CarPlay ile değişecek, çünkü desteklenen araçlar için gösterge panelini bile yeniden tasarlayacak.

elma araba oyunu

Yeni Apple CarPlay ile arabanızı özelleştirebilirsiniz. / ©Apple; Ekran görüntüsü: NextPit

Bağlandıktan sonra CarPlay, iklim veya sıcaklık kontrolü, navigasyon, sürüş modları, hız göstergesi gibi yerleşik göstergeler ve daha fazlası gibi özellikleri yönetir. Geniş bir widget yelpazesi de mevcuttur. Tüm bu özellikler özelleştirilebilir ve CarPlay’in tam sürümünde daha fazla özellikle geliştirilecektir.

Ayrıca Apple, iOS 16 aracılığıyla CarPlay’in yeni özelliklerini de tanıttı. Yeni işletim sistemini çalıştıran tüm iPhone’lar, güncelleme geldiğinde yeni tank ve sürüş özelliklerini etkinleştirmelidir. Ayrıca podcast uygulamasında genişletilmiş bir kitaplık var.

Apple’ın yeni nesil CarPlay’i tarafından desteklenen araçlar

Apple CarPlay’e bağlılıklarını zaten açıklamış olan bazı büyük otomobil üreticileri arasında Honda, Ford, Nissan, Volvo, Audi, Land Rover, Mercedes-Benz ve daha fazlası yer alıyor. Bu yazı itibariyle, güncellemeyle uyumlu olduğu söylenen tek belirli model Volvo’nun Polestar 2 elektrikli otomobili.

Bahsedilmeyen büyük üreticiler arasında Toyota ve elektrikli otomobil devi Tesla yer alıyor. Cupertino merkezli şirket, yakın gelecekte Apple markalı bir elektrikli otomobil üreteceğini zaten açıkladığı için, ikinci marka araçtaki Apple ekosistemini destekleyebilir veya desteklemeyebilir.

Gelecekte bir Apple arabası alır mıydınız? Yorumlarda bize bildirin.genel-27