Ross 508: gözlemlenen RV’ler ve en uygun yörünge çözümü. Kredi: Harakawa ve diğerleri, 2022.

Uluslararası bir gökbilimciler ekibi, Ross 508 olarak bilinen yakındaki bir M-cüce yıldızının yörüngesinde dönen yeni bir süper Dünya ötegezegeninin keşfini bildirdi. Ross 508 b adını alan yeni bulunan yabancı dünya, en az dört kat daha büyük olduğu ortaya çıktı. gezegenimizden daha. Bulgu, 24 Mayıs’ta arXiv.org’da yayınlanan bir makalede ayrıntılı olarak açıklandı.

“Süper Dünyalar”, Dünya’dan daha büyük, ancak Neptün’ün kütlesini aşmayan gezegenlerdir. “Süper Dünya” terimi yalnızca gezegenin kütlesini ifade etse de, gökbilimciler tarafından Dünya’dan daha büyük, ancak “mini Neptünler”den daha küçük (yarıçapı iki ila dört Dünya arasında olan) gezegenleri tanımlamak için de kullanılır. yarıçap).

Şimdi, Subaru Teleskopu’ndan Hiroki Harakawa liderliğindeki gökbilimciler, süper Dünya sınıfında yeni bir gezegen keşfettiler. Subaru 8.2-m teleskopundaki Kızılötesi Doppler (IRD) cihazını kullanarak, yaklaşık 36,5 ışıkyılı uzaklıkta bulunan M4.5 spektral tipi bir M cücesi olan Ross 508’in radyal hız (RV) ölçümlerini gerçekleştirdiler.

“M4.5 cüce Ross 508’in 10.75 günde önemli bir RV periyodikliğine sahip olduğunu ve 1.099 ve 0.913 günlerde olası takma adlara sahip olduğunu gösterdik. Bu periyodikliğin fotometri veya yıldız aktivite göstergelerinde karşılığı yoktur, ancak Kepler yörüngesine tam olarak uymaktadır. yeni bir gezegene, Ross 508 b’ye” dedi araştırmacılar.

Yeni bulunan ötegezegen Ross 508 b, minimum dört Dünya kütlesi kütlesine sahiptir ve ev sahibini ondan yaklaşık 0.053 AU uzaklıkta her 10.75 günde bir yörüngede döndürür. Gökbilimcilere göre bu, bu gezegeni Ross 508’in yaşanabilir bölgesinin iç kenarına yakın bir yere yerleştiren, Dünya’nın değerinin yaklaşık 1,4 katı yörünge ortalamalı bir güneşlenmeyi gösteriyor.

Ross 508 b’nin kesin yörünge eksantrikliği hala bilinmiyor ve bu konuda daha ileri çalışmalar gezegenin kökeni hakkında önemli bilgiler sağlayabilir. Araştırmacılar Ross 508 b’nin kar çizgisinin ötesinde (yaklaşık 0.16 AU) oluşmuş olabileceğini ve içeriye Tip I göçü geçirmiş olabileceğini varsayıyorlar. Göç eden bir yabancı dünyanın eksantrikliği başlangıçta yüksek olsa bile, yoğunluk dalgaları tarafından gezegene uygulanan kuvvet tarafından sönümlenebileceğini kaydettiler.

Ana yıldız Ross 508, yaklaşık 0.21 güneş yarıçapı ve yaklaşık 0.18 güneş kütlesi kütlesine sahiptir, bu da 26,5 g/cm düzeyinde bir yoğunluk sağlar.3. Yıldızın efektif sıcaklığı 3.071 K ve metalikliğinin -2.0 olduğu tahmin ediliyor.

Sonuçları özetleyen makalenin yazarları, IRD ve diğer yüksek hassasiyetli yakın kızılötesi tayfölçerler ile gelecekte yapılacak araştırmaların Ross 508 gibi daha fazla yıldızın etrafındaki gezegenlerin keşfedilmesine olanak sağlayacağını umuyorlar.

“Keşfimiz, yakın kızılötesi RV araştırmasının Ross 508 gibi havalı M cücelerinin etrafında düşük kütleli bir gezegen bulmak için çok önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor. (…) Ötegezegen keşfi, diğer geç M cüce RV araştırmaları tarafından geliştirilecek HPF, CARMENES ve SPIROU gibi yüksek dağılımlı spektrografların yanı sıra uzaydan (örn., TESS) ve yerden (örn., SPECULOOS) geçiş tekniğini kullanan ötegezegen araştırmalarını kullanarak.”


İki yeni Satürn kütleli ötegezegen keşfedildi


Daha fazla bilgi:
M4.5-cüce Ross 508, arXiv:2205.11986 Çevresinde Yaşanabilir Bölgenin İç Kenarına Yakın Bir Süper Dünya Yörüngesi [astro-ph.EP] arxiv.org/abs/2205.11986

© 2022 Bilim X Ağı

Alıntı: Yakın yıldızın yörüngesinde dönen Süper Dünya ötegezegeni keşfedildi (2022, 2 Haziran) 5 Haziran 2022’de https://phys.org/news/2022-06-super-earth-exoplanet-orbiting-nearby-star.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1