En yeni iPad Air ve iPad Pro modellerinin tümü, Apple’ın güçlü, Intel’e rakip M1 yongası tarafından destekleniyor, ancak çoğu kişi bundan şikayet ediyor. tabletlerin iPadOS işletim sistemi nedeniyle tam potansiyeliyle kullanılamaz. Apple, nihayet yeni bir rapora göre görünüşe göre bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdi. Bloomberg.
iPad kullanıcıları uzun zamandır Apple tabletlerinin Mac benzeri çoklu görev ve uygun bir masaüstü sağlamasını istiyorlardı. Görünüşe göre bu dileklerin gerçekleşmesi yakın.
Bugünkü rapora göre, iPad işletim sisteminin bir sonraki sürümü, iPadOS 16, Apple’ın tabletlerini daha çok bir dizüstü bilgisayar ve daha az akıllı telefon gibi yapacak. Yeni işletim sistemi sürümü, hangi uygulamaların açık olduğunu görmeyi ve görevler arasında geçiş yapmayı kolaylaştıracak, yeniden tasarlanmış bir çoklu görev arabirimi sunacak.
Yeni sürümün ayrıca kullanıcıların uygulama pencerelerini yeniden boyutlandırmasına izin vereceği ve aynı anda birden fazla uygulamayı işlemek için yeni yollar sunacağı bildiriliyor. Yenilenen iPad arayüzünün, önümüzdeki hafta başlayacak olan Yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda duyurulacak en büyük güncellemelerden biri olacağı iddia ediliyor.

Şu anda, uygulamaları iPad’de tam ekran görünümünde çalıştırabilir veya iki uygulamayı yan yana çalıştırabilir ve ayrıca üçüncü bir uygulamanın küçültülmüş bir sürümünü başlatabilirsiniz. iPadOS 16, bu arayüzü genişletecek özellikler sunacak.

Apple bunlardan birini yapsa da etrafındaki en iyi tabletler, Android rakipleri yaklaşıyor. M serisi çipler Apple’ın listelerine girdiğinden beri iPad’in yazılımının büyük bir güncellemeye ihtiyacı var, bu yüzden daha gelişmiş özelliklerin zamanı geldi.
Apple ayrıca konferans sırasında diğer cihazları için yeni yazılım sürümlerini duyuracak ve son zamanlarda haberlerde yer alan bir tanesi iPhone’un iOS 16’sı. Cihazınız kilitliyken bile saat ve tarih gibi kolay anlaşılır bilgileri görüntülemenizi sağlayan her zaman açık görüntüleme seçeneği. Mesajlar uygulamasının sosyal ağ özellikleri kazanması bekleniyor. bu Apple Watch’un pil ömrünü uzatmak için yeni bir düşük güç modu alması muhtemel.

Yeni güncellemeler muhtemelen iPhone 14 serisi, bir sonraki iPad Pro, Apple Watch Series 8 ve yeni Mac’ler gibi yeni ürünlerle birlikte yayınlanacak. Geliştiricilerin uygulamalarını buna göre hazırlamalarına izin vermek için beta sürümleri muhtemelen önümüzdeki hafta kullanıma sunulacak.



telefon-1