WhatsApp hakkında çok sayıda dolandırıcılık var. Ancak şimdi dolaşımda özellikle kötü bir durum var ve en kötü durumda kullanıcılara WhatsApp hesaplarına mal olabilir.

WhatsApp üzerinden tek bir arama şu anda büyük hasara neden olabilir. En azından kullanıcılar belirli bir rakam dizisi girdiğinde. Ancak, arama ile mevcut WhatsApp aldatmacasının arkasında tam olarak ne var? TECHBOOK açıklıyor.

Dolandırıcılar şu anda Messenger aracılığıyla kullanıcılardan belirli bir numarayı geri aramalarını isteyen mesajlar gönderiyor. Bununla birlikte, telefon numarası, WhatsApp aramasını başlatmak için telefona girilen ve dolandırıcıların hesabı ele geçirmesine izin veren belirli bir rakam dizisi içerir. Bu nedenle, şu anda özel bir numarayı aramanızı isteyen WhatsApp mesajları alıyorsanız, dikkatli olmalısınız. Computer BILD’in uyardığı gibi, arkasındaki yeni dolandırıcılık ilk olarak Hindistan’da ortaya çıktı.

WhatsApp araması yoluyla dolandırıcılık – bu rakam dizisine dikkat edin

ComputerBILD’deki meslektaşları, sahte telefon numaralarının yıldız işaretiyle verilen bir dizi rakamla tanınabileceği konusunda uyarıyor. Yeni dolandırıcılık ilk kez Hindistan’da ortaya çıktı. Almanya için tehlikeli numara kombinasyonu **21*’dir, önceki durumlarda – özellikle Hindistan’da – telefon numarasının önünde **67* veya *405* bulunur.

Başlangıçta zararsız görünen karakterler, akıllı telefonlar için bir kontrol komutu görevi gören GSM kodu adı verilen bir koddur. Bu, dolandırıcıların arama yönlendirmeleri ve arama engellemeleri ayarlamasına ve nihayetinde tüm aramaları dolandırıcıların cihazlarına yönlendirmesine olanak tanır.

Ayrıca Okuyun: WhatsApp Yakında Bu iPhone’larda Çalışmayı Durduracak

Bir aramadan sonra hesap gitti

Bu numara arandıktan sonra ne olur? ComputerBILD’e göre, suçlular kurbanlarının WhatsApp hesaplarını ele geçiriyor ve yeni bir cihaz olarak kendi akıllı telefonlarını yatırıyor. Yeni bir WhatsApp cihazı genellikle bir kontrol çağrısı ile onaylanabildiğinden, çağrı yönlendirme yoluyla doğrulama bir sorun teşkil etmez. Uzman dergi, dolandırıcıların kendilerini hesabın kullanıcıları olarak meşrulaştırabilecekleri ve muhtemelen telefon numaralarını değiştirebilecekleri ve böylece hesap üzerinde tam kontrol sahibi olabilecekleri konusunda uyarıyor.

Bunun anlamı şudur: Dolandırıcılar artık oturum açabileceğinden kendi hesabınızı geri almanız zor olacaktır. Uzman dergi, dolandırıcıların durumu kullanıp mağdurlar adına kendi bağlantılarına mesaj gönderdiği veya başka hesapları ele geçirmek için manipüle edilen telefon numarasını daha da yaydığı konusunda uyarıyor.

Önemli WhatsApp mesajlarına hızlı ve uzun süre arama yapmadan nasıl erişebileceğinizi bilmek ister misiniz? O zaman ipucumuza bir göz atın:

Burada Youtube’dan içerik bulacaksınız

Sosyal ağlarla etkileşimde bulunmak veya içerik görüntülemek için izninize ihtiyacımız var.

Kendini nasıl koruyabilirsin?

Temel olarak, kendinizi WhatsApp arama dolandırıcılığından korumak nispeten kolaydır. Her şeyden önce, bilinmeyen kullanıcılardan mesaj alırken her zaman dikkatli olmalısınız. Kişiyi engellemek ve mesajı silmek en iyisidir. WhatsApp’ta bir kişiyi engellemek ve arama gibi olası bir dolandırıcılıktan kaçınmak için ilgili sohbete gidin ve sağ üst köşedeki üç nokta simgesine tıklayın. “Diğer” altında, kişinin gelecekte size daha fazla mesaj göndermesini engelleyen “Engelle” seçeneğini bulacaksınız.

Alıcısını bilmediğiniz mesajları kesinlikle görmezden gelmelisiniz. Orada verilen bir telefon numarasını asla aramayın! Kendi WhatsApp hesabınızı arama sahtekarlığından veya benzer dolandırıcılıklardan korumak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeniz de önerilir. Ve şu şekilde kurulabilir:

  • Uygulamada sağ üst köşedeki üç nokta simgesine tıklayın
  • “Ayarlar” a ve ardından “Hesap” a gidin
  • Burada “İki Adımlı Doğrulama”yı bulacaksınız
  • Bunları etkinleştirin ve yalnızca sizin bildiğiniz 6 basamaklı bir kod belirleyin

dpa’dan malzeme ilegenel-25