TVS, diğerlerinin yanı sıra üretime bağlı teşvik planı gibi çeşitli hükümet girişimlerinden yararlanarak elektrikli araç segmentinde “sürekli baskın bir oyun” oluşturmayı hedefliyor. 2021-22 yıllık raporuna göre, şirketin elektrik segmentindeki oyununu büyütmek için sağlam planları var.

“Hükümetin PLI (Üretime Bağlı Teşvik) ve FAME II (Hibrit ve Elektrikli Araçların Daha Hızlı Kabulü ve İmalatı) girişimleri, şirket tarafından tamamen kullanılacak ve stratejik olarak bu segmentte sürdürülebilir bir baskın oyun oluşturacak” dedi.

Sektörün hızla büyümesi planlanıyor ve şirketin bu segment için sağlam planları var, diye ekledi.

TVS, “Ayrıca, BMW ile stratejik ortaklık ile şirket, küresel pazarlar için kentsel EV seçeneklerinin ortak tasarımını ve geliştirilmesini keşfedecek.”

Şirket, 600’den fazla mühendisle EV segmenti için özel bir dikey oluşturdu ve çevik bir çalışma yaklaşımıyla Yetkinlik Merkezlerini (COC’ler) benimsedi.

TVS, 2021-22’de 10.000’den fazla EV sattı.

Genel olarak şirket, yeni ürün lansmanlarının ve ekonomik faaliyetlerin bir kez daha hızlanmasının ardından satış büyümesi açısından endüstriden daha iyi performans göstermeyi beklediğini söyledi.

Yıllık raporda, “Güçlü ürün yelpazesi, tüketici, kalite, maliyet ve güçlü yeni lansmanlara olan sarsılmaz odaklanma nedeniyle, şirket, küresel zorluklara ve zorlu bir iş ortamına rağmen endüstriyi geride bırakacağından emin” dedi. 2021-22 raporu.

Yurtiçi moped ve ekonomik motosiklet segmentleri son zamanlarda düşük performans gösterdi ve kırsal tarıma dayalı pazarlarda bir miktar canlılık beklendiği için büyümeye geri dönme olasılığı yüksek, dedi.

Hindistan’daki kentsel pazarlarda kayda değer bir iyileşme ile şirket, scooter segmentinin performansı hakkında olumlu olduğunu söyledi. Şirket, bu segmentin öğrencilerden, çalışan kadınlardan önemli talep göreceğini ve daha geniş değiştirme segmentinin okulların, kolejlerin ve ofislerin yeniden açılmasına paralel olarak daha iyi performans göstermesinin muhtemel olduğunu belirtti.

Ayrıca, şirketin ürünlerine yönelik güçlü talep ve genel riski azaltan çeşitli coğrafyalardaki faaliyetleri nedeniyle iki tekerlekli ihracatın da yıl boyunca büyümeye tanık olması muhtemeldir.

Şirket, “Tarıma bağımlı ve ham petrol fazlası olan bazı coğrafyalar, yüksek yakıt ve gıda fiyatları nedeniyle olumsuz etkilenebilecek ülkelere karşı hedge görevi görecek” dedi.

Büyümeyi engelleyebilecek zorluklar üzerinde duran şirket, talep büyümesinin büyük ölçüde tüketici duyarlılığındaki iyileşmeye bağlı olduğunu kaydetti.

Duyarlılıktaki iyileşme henüz COVID öncesi seviyelere tam olarak iyileşmedi ve enflasyondan, özellikle enerji ve gıda kaynaklı enflasyondan ve COVID durumundaki herhangi bir önemli olumsuz gelişmeden etkilenebilir” dedi.

Muson hala Hint tarımının sulama ihtiyaçlarının çoğunu karşılıyor ve öngörülen normal musonlardan herhangi bir sapma, kırsal pazarları önemli ölçüde etkileyecektir.

Ayrıca, TVS’ye göre, ek emtia maliyetlerindeki artış nedeniyle daha fazla fiyat artışı talebi olumsuz etkileyebilir.

“Piyasanın alt ve orta segmenti, daha fazla fiyat artışı için düşük paya sahip. Öngörülen GSYİH büyümesi ve/veya buna bağlı olarak istihdam artışı iç talebi olumsuz etkileyebilir.”

Mart 2022’de sona eren yıl boyunca, şirketin uluslararası işler de dahil olmak üzere genel iki ve üç tekerlekli satışları, 2020-21 mali yılında 30.52 lakh adede kıyasla 33.10 lakh birimde yüzde 8 arttı.
genel-8