Roscosmos’un başkanı Dmitry Rogozin, devlet şirketinin gelecek vaat eden Rus Yörünge Servis İstasyonu’nun (ROSS) yörüngesinin yanı sıra genel olarak mimarisi ve bileşimi üzerinde karar verdiğini duyurdu.


Dağıtımın ikinci aşaması sırasında Rus Yörünge Servis İstasyonunun şematik gösterimi

“Bilimler Akademisi ile birlikte, Rus Yörünge Servis İstasyonu mimarisinin ana hatlarını zaten inceledik., bize büyük miktarda bilgi verecek olan yörüngenin eğimine karar verdi. Prensip olarak, neyin oluşacağını ve ana modülleri yörüngeye fırlatma prosedürünü anlıyoruz. Biz zaten bu geleceğimizi yaşıyoruz.”– dedi.

Dmitry Rogozin’e göre, ISS projesi üzerindeki çalışmalar artık Rusya için arka plana düşüyor, ancak 2024 yılına kadar istasyon işlevlerini kesinlikle yörüngede yerine getirecek. “UUİ, Rus tarafının üzerinde çalışması gerektiği sürece tam olarak çalışacak. Teknik sorunlar var, istasyon uzun süredir kaynağının ötesinde çalışıyor. 2024’e kadar çalıştığımız bir hükümet kararımız var”– dedi.

Daha önce, Roscosmos Genel Müdürü, ROSS’un uzun vadeli keşifler alabileceğini, ancak genel olarak otomatik modda çalışacağını söyledi.

26 Mayıs’ta, Rus Yörünge Servis İstasyonunun ön tasarımının ilk aşamasının sonuçları değerlendirildi. Özellikle, yörüngenin eğimi sorunu ele alındı. İki seçenek önerilmiştir: yüksek enlemli bir istasyon veya Rus segmentini ISS’nin geri kalanından ayırarak ISS’nin şu anda bulunduğu yörüngede çalışmaya devam edecek bir istasyon.genel-22