NASA’nın artık neredeyse on yaşında olan bir Mars yörünge aracı olan MAVEN uzay aracı, birkaç ay boyunca güvenli moda girdiğini gören bir korkunun ardından tekrar çalışıyor ve çalışıyor. Mars Atmosferi ve Uçucu Evrim N zanaat 28 Mayıs 2022’de NASA’da bilim operasyonlarına yeniden başladı yakın zamanda duyuruldusorundan kurtulduktan sonra.

Sorun, Şubat 2022’de, uzay aracının navigasyon sistemindeki bir sorun, artık yönünü belirleyemeyeceği anlamına geldiğinde başladı. Ekip, 22 Şubat’ta Atalet Ölçüm Birimlerinde (IMU’lar) rutin operasyonlar gerçekleştirirken uzay aracıyla teması kaybetti. Uzay aracında biri birincil ve biri yedek olmak üzere iki IMU var. Bu cihazlar, navigasyon sisteminin bir parçası olarak uzay aracının hareketlerini ölçmek için jiroskoplar ve ivmeölçerler kullanır. Her iki IMU da çalışmayı durdurdu, bu nedenle uzay aracı diğer araçlarını başlatıp çalıştırabilirken, uzaydaki konumunu belirleyemedi.

MAVEN uzay aracının Mars yörüngesindeki çizimi. NASA

Yeniden başlatmanın ve yedek bilgisayarına geçişin ardından MAVEN, ikinci IMU’dan veri almayı başardı. Ancak bu IMU ömrünün sonuna yaklaşmıştı, bu nedenle uzay aracının IMU’ya veya diğer sistemlere zarar vermemesi için güvenli moda, minimum çalışma moduna alınması gerekiyordu.

Yedek IMU yalnızca bu kadar uzun süre dayanacağından ekip, üzerinde çalıştıkları bir navigasyon alternatifini bitirmek için acele etti. Bu sistem, bir IMU’ya ihtiyaç duymadan uzay aracının konumunu belirlemek için yıldızları kullandı. NASA’nın “zamana karşı yarış” olarak tanımladığı şeyde, uzay aracı üreticisi Lockheed Martin’deki ekip, uzay aracının çalışmaya devam edebilmesi için MAVEN’e konuşlandırılması için bu yeni modu planlanandan beş ay önce geliştirmek zorunda kaldı.

Ekip, Nisan ayında yeni yazılımı MAVEN’e yüklediğinde, gelecekte tekrar ihtiyaç duyulması durumunda onu kurtarmak için yedek IMU’yu kapattılar. Yeni sistemi test ettiler ve yörünge aracının araçlarını yedeklediler ve her şeyin çalıştığı onaylandıktan sonra uzay aracı tam operasyonlarına devam etti.

MAVEN, Mars atmosferi hakkında veri toplamanın yanı sıra, Perseverance gezgini ve Dünya gibi yüzeydeki Mars kaşifleri arasında veri aktaran bir iletişim rölesi olarak da görev yapar. Her iki kapasitedeki faaliyetlerinin yeniden başlamasıyla birlikte NASA, ekibin IMU’lara ihtiyaç duyulan yılda birkaç kez uzay aracını kontrol etmek için yeni yollar bulması gerekmesine rağmen, gelecekte faaliyet göstermeye devam edebilmesi gerektiğini belirtiyor.

MAVEN’den Shannon Curry, “Bu, görevin karşı karşıya olduğu kritik bir zorluktu, ancak uzay aracı ve operasyon ekibimizin çalışmaları sayesinde, MAVEN önemli bilim üretmeye ve on yılın sonuna kadar yüzey varlıkları için bir röle olarak çalışmaya devam edecek” dedi. California Üniversitesi, Berkeley’de baş araştırmacı, yaptığı açıklamada. “Takımımızla daha fazla gurur duyamazdım.”


genel-19