NASA’nın Perseverance gezici aracındaki bir navigasyon kamerasından alınan bu görüntü dizisi, 18 Haziran 2021’de (görevin 117. sol ya da Mars günü) gezicinin izlerinin ötesinde Mars ovasında toz süpüren bir rüzgar esintisini gösteriyor. Bu GIF’teki toz bulutunun boyutunun 1,5 mil kare (4 kilometre kare) olduğu tahmin ediliyor; bu ölçekte, Mars’ta rüzgarla kaldırılan, görüntülerde yakalanan ilk toz bulutuydu. Kredi: NASA/JPL-Caltech/SSI

Jezero Krateri’ndeki ilk birkaç yüz günü boyunca, NASA’nın Perseverance Mars gezgini, Kızıl Gezegenin yüzeyine gönderilen bir görevin tanık olduğu en yoğun toz faaliyetlerinden bazılarını gördü. Gezici, toz şeytanları adı verilen yüzlerce toz taşıyan kasırga tespit etmekle kalmadı, Perseverance, devasa bir Mars toz bulutunu kaldıran rüzgar esintilerinin şimdiye kadar kaydedilen ilk videosunu da yakaladı.

Yakın zamanda yayınlanan bir makale Bilim Gelişmeleri İlk 216 Mars gününde veya sollarda gözlemlenen hava olaylarının hazinesini anlatıyor. Yeni bulgular, bilim insanlarının Mars’taki toz süreçlerini daha iyi anlamalarını ve bir gün Mars’ın ünlü olduğu ve geleceğin robotik ve insan kaşifleri için tehdit oluşturan toz fırtınalarını tahmin etmelerine yardımcı olabilecek bir bilgi birikimine katkıda bulunmalarını sağlıyor.

Gazetenin baş yazarı, gezegen atmosferlerine odaklanan bir araştırma şirketi olan Aeolis Research’ten Claire Newman, “Mars’ta her yeni yere inişimiz, gezegenin hava durumunu daha iyi anlamak için bir fırsattır” dedi. Yolda daha heyecan verici havaların olabileceğini de sözlerine ekledi: “Ocak ayında tam üstümüzde bölgesel bir toz fırtınası vardı, ancak hala toz mevsiminin ortasındayız, bu nedenle daha fazla toz fırtınası görme olasılığımız çok yüksek. “

Perseverance, bu gözlemleri öncelikle gezici kameralar ve Fin Meteoroloji Enstitüsü ve NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı ile işbirliği içinde İspanya’daki Centro de Astrobiología tarafından yönetilen bir bilim aracı olan Mars Çevresel Dinamik Analizörüne (MEDA) ait bir dizi sensörle yaptı. MEDA, rüzgar sensörleri, güneş ışığını gezici etrafına saçarken kasırgaları algılayabilen ışık sensörleri ve toz ve bulut görüntülerini yakalamak için gökyüzüne bakan bir kamera içerir.

MEDA’nın JPL’deki baş araştırmacı yardımcısı Manuel de la Torre Juarez, “Jezero Krateri gezegendeki en aktif toz kaynaklarından birinde olabilir” dedi. “Toz hakkında öğrendiğimiz her yeni şey gelecekteki görevler için yardımcı olacak.”

Sık Kasırgalar

Çalışma yazarları, tipik bir Mars gününde en az dört kasırganın Azim’i geçtiğini ve öğleden hemen sonra saatlerce süren yoğun bir dönemde saatte birden fazlasının geçtiğini buldular.

Gezicinin kameraları, rüzgar esintilerinin büyük toz bulutlarını kaldırdığı, bilim adamlarının “ağrı kaldırma olayları” dediği üç olayı da belgeledi. Bunların en büyüğü, 1,5 mil kare (4 kilometre kare) kapsayan devasa bir bulut oluşturdu. Gazete, bu rüzgar esintilerinin toplu olarak, onlardan çok daha fazla olan kasırgalar kadar veya daha fazla toz kaldırabileceğini tahmin ediyor.

NASA’nın Perseverance Mars gezgini, 20 Temmuz 2021’de, görevin 148. Mars günü veya solunda Jezero Krateri boyunca dönen bu toz şeytanlarını yakalamak için navigasyon kamerasını kullandı. Kredi: NASA/JPL-Caltech/SSI

Newman, “Bu ani yükselmelerin seyrek olduğunu, ancak Mars atmosferinde her zaman dolaşan arka plan tozunun büyük bir kısmından sorumlu olabileceğini düşünüyoruz.” Dedi.

Jezero Neden Farklı?

Mars’ın her yerinde rüzgar ve toz hakim olsa da, araştırmacıların buldukları şey Jezero’yu farklı kılıyor gibi görünüyor. Bu daha büyük aktivite, kraterin, Newman’ın gezegen boyunca kuzeyden güneye uzanan ve genellikle toz fırtınası mevsiminde toz kaldıran bir “toz fırtınası yolu” olarak tanımladığı yere yakın olmasıyla bağlantılı olabilir.

Newman, Jezero’daki daha fazla aktivitenin, rüzgarın tozu kaldırmasını kolaylaştırabilecek yüzeyinin pürüzlülüğü gibi faktörlerden kaynaklanabileceğini de sözlerine ekledi. Bu, NASA’nın Jezero Krateri’nden yaklaşık 2,145 mil (3.452 kilometre) uzaklıktaki Elysium Planitia’da bulunan InSight kara aracının, toz yüklü güneş panellerini temizlemek için hala bir kasırga beklemesinin, buna karşın Perseverance’ın yakındaki yüzey toz temizlemesini ölçmesinin bir açıklaması olabilir. birkaç geçen kasırga tarafından.

Newman, “Azim nükleer enerjiyle çalışır, ancak bunun yerine güneş panellerimiz olsaydı, muhtemelen toz birikmesi konusunda endişelenmemize gerek kalmazdı.” Dedi. “Jezero Krateri’nde genellikle daha fazla toz kaldırılıyor, ancak ortalama rüzgar hızları orada daha düşük ve en yüksek rüzgar hızları ve kasırga aktivitesi Elysium Planitia ile karşılaştırılabilir.”

Aslında, Jezero’nun toz kaldırması ekibin isteyeceğinden daha yoğun oldu: Kasırgalarda taşınan kum, MEDA’nın iki rüzgar sensörüne zarar verdi. Ekip, kum tanelerinin Perseverance’ın direğinden dışarı çıkan rüzgar sensörlerindeki ince kablolara zarar verdiğinden şüpheleniyor. Bu sensörler özellikle hassastır çünkü doğru bir şekilde ölçmek için rüzgara maruz kalmaları gerekir. Rüzgarda savrulan ve muhtemelen kasırgalarda taşınan kum taneleri, Curiosity gezgininin rüzgar sensörlerinden birine de zarar verdi (Curiosity’nin diğer rüzgar sensörü, Gale Krateri’ne iniş sırasında çalkalanan enkaz nedeniyle hasar gördü).

Perseverance ekibi, Curiosity’nin hasarını göz önünde bulundurarak MEDA’nın kablolarına ek bir koruyucu kaplama sağladı. Yine de Jezero’nun havası onlardan daha iyi durumdaydı. De la Torre Juarez, ekibin rüzgar sensörlerinin çalışmaya devam etmesini sağlayacak yazılım değişikliklerini test ettiğini söyledi.

De la Torre Juarez, “Çok sayıda harika bilim verisi topladık” dedi. “Rüzgar sensörleri ironik bir şekilde ciddi şekilde etkilendi, çünkü ölçmek istediğimiz şeyi elde ettik.”


Toz şeytanları ve gündüz yükselen rüzgarlar Mars’ın sürekli pusunu açıklıyor


Daha fazla bilgi:
Claire E. Newman ve diğerleri, Jezero kraterinin dinamik atmosferik ve rüzgarlı ortamı, Mars, Bilim Gelişmeleri (2022). DOI: 10.1126/sciadv.abn3783

Jet Tahrik Laboratuvarı tarafından sağlanmıştır

Alıntı: NASA’nın Azim, 4 Haziran 2022’de https://phys.org/news/2022-06-nasa-perseverance-wild-jezero-crater.html adresinden alınan Jezero Krateri’nin (2022, 4 Haziran) vahşi rüzgarlarını inceliyor.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1