NASA'nın DAVINCI Venüs sondasının bir örneği

NASA’nın Venüs’e yaptığı DAVINCI misyonunun 2029’da fırlatılması planlanıyor. kağıt bu yaklaşan yolculuğun ayrıntılarını, kavurucu sıcak gezegenin gizemli ve potansiyel olarak yaşanabilir geçmişine yeni bir ışık tutabilecek cesur bir görev.

Güneş’ten ikinci gezegene vardığında, sonda Venüs’ün atmosferine dalarak, gezegenin yüzeyine inmeden önce yaklaşık bir saat boyunca gazlarını emecek. kağıt The Planetary Science Journal’da yayınlandı. DA VİNCİ Uçan bir kimya laboratuvarı olarak görev yapmak üzere tasarlanmıştır ve Venüs’ün atmosferini, sıcaklıklarını, basıncını ve rüzgar hızını analiz etmek için yerleşik araçlarını kullanacak ve gezegen cehennemindeki yolculuğunun birkaç fotoğrafını çekecektir.

Derin Atmosfer Venüs Asil Gazlar, Kimya ve Görüntüleme Araştırmalarının kısaltması olan DAVINCI, Venüs için planlanan üç görev, benim gibi Venüs ineklerini sevindirecek kadar. Ve dürüst olmak gerekirse, uzun zaman oldu. NASA’nın Venüs’e yönelik son görevi olan Magellan, 1989’da gezegene geldi ve bilim operasyonlarını 1994’te tamamladı. O zamandan beri NASA özel bir Venüs görevi göndermedi, ancak gezegen, kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak çok sıcak olmasına rağmen.

NASA neden Venüs’e bir görev gönderiyor?

Venüs’ü anlamak, bilim adamlarının kendi gezegenimizi daha iyi görmelerine yardımcı olur. Venüs ve Dünya benzer şekilde başlamış olabilir; iki gezegen aynı boyut, kütle ve yoğunluğu paylaşır. Ancak bugün Venüs, 880 Fahrenheit’e (471 santigrat derece) ulaşan sıcaklıklara ve aynı sera gazlarının Dünya’da yaptığı gibi ısıyı hapseden, karbondioksit açısından zengin kalın bir atmosfere sahiptir. Aynı zamanda ürkütücü bir volkanik manzaraya sahiptir. sırasında bir şey olmuş olabilir Venüs’ün böylesine vahşi ve yaşanılmaz koşullar geliştirmesine neden olan erken tarihi, ve sonunun Dünya’dan çok büyük ölçüde farklı olması için.

Washington Üniversitesi’nde Dünya ve Gezegen Bilimi doçenti Paul Byrne, “Venüs’ün atmosferi, başlangıç ​​bileşiminin ne olduğu ve ikliminin zaman içinde nasıl geliştiği de dahil olmak üzere, o gezegenin birçok yönünü anlamak için kimyasal ipuçlarını barındırıyor.” Gazetede yer almayan Louis, bir e-posta yazdı. “Özellikle DAVINCI ekibi, Venüs’ün geçmişinde gerçekten sıvı su okyanuslarına sahip olup olmadığını ve eğer öyleyse bu okyanusların ne zaman ve neden kaybolduğunu belirlemeyi umuyor.”

DAVINCI, Venüs’ün atmosferini nasıl ölçecek?

Bunu yapmak için DAVINCI, Venüs’e yaklaşık 38 milyon mil (61 milyon kilometre) seyahat edecek. Uzay aracı ilk olarak gezegenin iki uçuşunu gerçekleştirecek, ilki fırlatmadan 6,5 ay sonra gerçekleşecek. Bu uçuşlar sırasında, uzay aracı Venüs’ün bulutlarını analiz edecek ve gezegenin gündüz tarafı tarafından emilen ultraviyole radyasyon miktarını ve ayrıca Venüs’ün gece tarafından yayılan ısı miktarını ölçecektir (Venüs gelgit olarak kilitli değildir, ancak çok yavaştır. dönme hızı).

Fırlatmadan yaklaşık iki yıl sonra, İniş Küresi olarak bilinen DAVINCI sondası, Venüs’ün atmosferine inecek ve yüzeye çıkarken çeşitli gazları örnekleyecek. 3 fit uzunluğundaki (1 metre uzunluğundaki) sondanın aşağı inmesi için bir saat gerekecek ve aşağı indikçe daha yüksek sıcaklıklar ve daha yüksek basınçlar yaşayacak.

“Venüs atmosferinin yaklaşık 55 km civarında nispeten katı olduğu ortaya çıktı. [35 miles], ancak yüzeye yaklaştıkça hızla ısınmaya ve daha yoğun hale gelmeye başlar, “dedi Byrne. “Sülfürik asit bulutları hakkında hiçbir şey söylememek, neyse ki 47 km’lik bir yüksekliğe düştüğünüzde dağılma eğiliminde olmalarına rağmen. [29 miles]”

İniş Küresi, Venüs atmosferinin kimyasını ve çevresini ölçmek ve analiz etmek için tasarlanmış beş aletle donatılmıştır; bu araçların katmanlı atmosferin daha iyi, daha derinlemesine bir resmini çizeceği umulmaktadır. Sonda, 75 mil (120 kilometre) yüksekliğe ulaştığında Venüs’ün üst atmosferiyle etkileşime başlayacak ve yerden 42 mil (67 kilometre) yükseklikteyken ısı kalkanını çıkaracak. Venüs’ün kalın bulut tabakasının altına daldığında, yüzeyden yaklaşık 30.500 metre yükseklikte, sonda yüzlerce görüntü yakalamaya çalışacak. Venüs’ün bulutları gezegeni örtüyor, yüzeyini görüş alanından kaplıyor, bu yüzden bu görüntüler eşi görülmemiş bazı görüntüler sağlayacak şekilde ayarlandı.

Gezegeni görüntülemenin yanı sıra, Descent Sphere sondası da atmosferinin bir kısmında nefes alacak. DAVINCI sondası, farklı irtifalardaki atmosfer örneklerinin uzay aracına çekileceği (veya gerçekten, dışarıdaki basınç olarak içeri itileceği) basınçlı kabın (temelde büyük, metal bir küre) dışında küçük bir girişe sahip olacaktır. Sonda, iç basınç üzerinde çarpıcı bir şekilde artmaya başlar,” dedi Byrne.

İndiğinde, sonda saatte 25 milden (40 km/saat) daha hızlı hareket etmemelidir. Yeni makalenin arkasındaki araştırmacılara göre, atmosfer girişinden kurtulursa, sonda – umarım – kabaca Teksas büyüklüğünde olan Alpha Regio dağlarına inecektir. İdeal koşullar altında, sonda, inişe ulaştığında 17 ila 18 dakika boyunca çalışacaktır, ancak tüm değerli veriler atmosferik düşüş sırasında zaten toplanmış olacağından, Venüs’te çalışması gerçekten gerekli değildir.

DAVINCI İniş Küresi'nin Venüs'ün atmosferine düşmesini gösteren bir örnek

DAVINCI İniş Küresi’nin Venüs’ün atmosferine düşmesini gösteren bir örnek
Ekran görüntüsü: NASA

Venüs yaşanabilir mi?

Venüs bugün yaşam için ideal olmayan bir yer olmasına rağmen, bilim adamları gezegenin hiç yaşanabilir olup olmadığını araştırmak istiyorlar.

Eylül 2020’de bir grup bilim insanı Venüs’ün bulutlarında yaşam belirtileri bVenüs atmosferinde neyin fosfin olabileceğinin tespiti üzerine kurulmuştur. Fosfin, Dünya’da biyolojik imzalı bir gaz olarak kabul edilir. Ancak, sonuçlar büyük ölçüde şüpheyle karşılandı. Ancak Venüs’ün geçmişi boyunca yaşanabilir olup olmadığı, gezegenin bir zamanlar sıvı su okyanuslarına ev sahipliği yapıp yapmadığına veya sadece kalın, buharlı bir atmosfere sahip olup olmadığına bağlıdır.

Byrne, “DAVINCI sondası, atmosferdeki çeşitli gazların oranlarını ölçerek bu soruyu yanıtlamaya çalışacaktır.” Dedi. “Bu ölçümler, sırayla, bilim adamlarının hangi iklim ve iç evrim modellerinin doğru olduğunu ve dolayısıyla Venüs’ün olası gezegensel tarihinin ne olduğunu – gerçekten yaşanabilir olup olmadığı da dahil olmak üzere – anlamalarına yardımcı olacak.genel-7