NASA, 10 Haziran’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) Dünya’daki iklim değişikliğini izleyecek bir araştırma başlatacak. Dünya Yüzeyi Mineral Toz Kaynağı Araştırması (EMIT) olarak adlandırılan bu araştırma, Dünya’nın kurak bölgelerinden gelen mineral tozunun bileşimini ve atmosferde taşınan çöl tozunun gezegeni nasıl etkilediğini inceleyecek. EMIT, SpaceX’in 25. ticari ikmal hizmetleri görevinde 10 Haziran’da fırlatılacak. Dragon uzay aracı ayrıca uluslararası mürettebat için malzeme ve çeşitli bilim ekipmanları da sağlayacak. Uzay aracı 4.500 pound (kabaca 2.041 kg) kargo taşıyacak.

Uzay aracının 12 Haziran’da ISS’ye ulaşması bekleniyor. NASA astronotları Kjell Lindgren ve Bob Hines istasyondan izleme operasyonları ile istasyonun Harmony modülünün öne bakan bölümüne otonom olarak kenetlenecek.

odak noktası EMIT misyonu, çöl bölgelerinde kuvvetli rüzgarlar tarafından karıştırıldıktan sonra binlerce mil yol kat eden mineral kaya tozunun (kalsit veya klorit gibi) atmosferi ve Dünya yüzeyini nasıl ısıtabileceğini veya soğutabileceğini incelemektir.

Uzay ajansı bu görevi canlı olarak yayınlayacak.

Burada önemli zamanlamalar:

10 Haziran

Fırlatma kapsamı, saat 10:00 EDT’de (7:30pm IST) başlayacak. NASA televizyonu ve NASA web sitesi.

Fırlatma dizisi 10:22 EDT’de (7:52 IST) başlayacak.

12 Haziran

Dragon yerleştirme kapsamı, sabah 5’te EDT’de (2:30pm IST) başlayacak.

Yerleştirme 06:20 EDT’de (3:50 IST) yapılacaktır.

Görev, bağışıklık hücrelerinin yaşlanmasını ve uçuş sonrası iyileşme sırasında bu etkileri tersine çevirme potansiyelini, sütürlü yaraların mikro yerçekiminde nasıl iyileştiğini ve bir öğrenci deneyi için somut bir alternatifi test etmeyi içeren Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) başka araştırmalar da taşıyacak. gelecekteki ay ve Mars habitatlarında potansiyel kullanım. Uzay aracının, araştırma ve kargo ile Dünya’ya dönmeden önce yörüngedeki karakola bağlı yaklaşık bir ay geçirmesi bekleniyor.


Cryptocurrency ile ilgileniyor musunuz? WazirX CEO’su Nischal Shetty ve WeekendInvesting’in kurucusu Alok Jain ile kripto ile ilgili her şeyi, Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. yörünge mevcuttur Apple Podcast’leri, Google Podcast’ler, Spotify, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.genel-8