Yakın gelecekte daha iyi ağ bağlantısı elde edilmesine yardımcı olabilecek bir adımda, bilim adamları veri iletimini 5G standartlarının ötesine taşıyan bir ışın yönlendirmeli anten geliştirdiler. Bu, daha önce erişilemeyen mobil iletişim için bir dizi frekansa erişim sağlayacaktır. Bir iPhone boyutunda, ışın yönlendirmeli anten, şu anda kullanılan sabit baz istasyonu antenine daha iyi bir alternatif olarak geliştirildi. Sabit antenlerin, uzun mesafeli iletim için kullanımlarını sınırlayan daha yüksek frekanslarda verimsiz olduğu bulundu.

Yeni cihaz, bir cep telefonunu tıpkı bir uydunun hareketli bir nesneyi izlemesi gibi izleyebiliyor, ancak çok daha hızlı bir hızda. Gelişmiş Birmingham Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından, cihaz sürekli geniş açılı bir ışın sağlıyor ve milimetre dalga spektrumu boyunca değişen frekanslarda veri iletim verimliliğini artırmada etkili olduğu bulundu. Bunlar, mekanik olarak yönlendirilen anten çözümleri kullanılarak yüksek verimliliğin elde edildiği 5G (mmWave) ve 6G gibi frekansları içeriyordu.

Cihazın deneysel sonuçları geçtiğimiz günlerde 3. Uluslararası Radyo Bilim Birliği Atlantik / Asya-Pasifik Radyo Bilim Toplantısında sunuldu.

Yeni teknoloji, şu anda mobil iletişim ağları tarafından kullanılan mevcut 5G spesifikasyonlarıyla uyumlu hale getirildi. Ayrıca cihaz, geleneksel anten sistemleri tarafından kullanılan verimsiz ve karmaşık besleme ağlarına ihtiyaç duymaz. Performansı artıran ve ayrıca yapımı kolay olan düşük karmaşıklıklı bir sisteme dayanmaktadır.

Bilim adamları, mikrometre çapında düzenli aralıklarla delikler içeren bir metal levhadan oluşturulan bir meta malzeme kullanarak cihazı geliştirdiler. Meta malzemedeki boşluğun yüksekliğini kontrol eden ve antenin radyo dalgalarını yüksek düzeyde yönlendirici sinyallere yoğunlaştırmasını sağlayan bir aktüatör ile donatılmıştır. Bu, iletim verimliliğinde önemli bir artışa yol açar.

Cihazın potansiyelinin altını çizen baş araştırmacılardan Dr James Churm, söz konusu“Teknolojiyi 5G’de kullanım için geliştirmemize rağmen, mevcut modellerimiz huzme yönlendirme teknolojimizin 300 GHz’de yüzde 94 verimlilik sağlayabileceğini gösteriyor.”

Cihazın diğerlerinin yanı sıra araç radarı, uydu iletişimi, uzay ve savunma uygulamaları ve otomotiv gibi sayısız kullanım alanı olduğunu da sözlerine ekledi.
genel-8