Micron Technology’nin hissesi, artan enflasyonun tüketicileri harcamaları dizginlemeye zorladığı bir zamanda bellek yongası üreticisinin cep telefonlarına ve PC’lere yoğun şekilde maruz kalması nedeniyle bir aracı kurumdan nadir görülen bir “zayıf” not aldı.

Mikron hisseleri Cuma günü erken işlemlerde yaklaşık yüzde 6 düşüşle 71,18 $ (kabaca 5,530 Rs.) oldu.

Piper Sandler müşterilere bir notta, “Küresel ekonominin ters rüzgarlarla karşı karşıya kalması beklenirken, Micron’un PC’ler, mobil cihazlar ve diğerleri gibi tüketici benzeri pazarlara yüzde 50’den fazla maruz kalmasından endişe duyuyoruz” dedi.

Aracı kurum ayrıca, şirketin otomobil endüstrisine hitap eden çip işinin artan oranlar, yavaşlayan bir ekonomi ve aşırı envanter oluşturma olasılığı nedeniyle zarar görmesini bekliyor.

Piper Sandler, şirketin toplam gelirinin yüzde 70’inden fazlasını temsil eden Dinamik Rastgele Erişimli Bellek (DRAM) pazarının çoğu konfigürasyon için fiyat düşüşleri görmeye başladığını da sözlerine ekledi.

Micron’un DRAM yongaları, veri merkezlerinde, kişisel bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Pazar araştırma şirketi Counterpoint, Nisan ayında, Ukrayna’daki savaşın ve Çin’in karantina uygulamalarının zaten kırılgan olan tedarik zincirlerini baskı altına alması ve bileşen kıtlığına yol açması nedeniyle, küresel PC sevkiyatlarının 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 4,3 düştüğünü bildirdi.

IDC’ye göre, küresel akıllı telefon sevkiyatlarının bu yıl yüzde 3,5 oranında düşmesi bekleniyor.

“Şirketin maliyet yapısını azaltmak ve mali disiplini korumak için olağanüstü bir iş çıkardığını hissetsek de, hafızayı evrenimizin geri kalanına kıyasla büyük ölçüde bir emtia piyasası olarak görmeye devam ediyoruz. Sonuç olarak, Micron’un muhtemel olduğunu düşünüyoruz. düşük performans,” Piper Sandler söyledi.

Ancak aracı kurum, şirketin gelirin yüzde 30’undan daha azını temsil eden veri merkezi işine olan güvenini dile getirdi.

Micron’un fiyat hedefini 20 $ (kabaca 1.550 Rs.) ile 70 $ (kabaca 5.440 Rs.) arasında düşürdü.

© Thomson Reuters 2022
genel-8