Los Angeles County'deki Castaic Gölü rezervuarı düşük su seviyelerine sahiptir.

Los Angeles County’deki Castaic Gölü rezervuarı düşük su seviyelerine sahiptir.
Fotoğraf: Mario Tama (Getty Resimleri)

Kaliforniya’nın devam eden mega kuraklığı zaten su kısıtlamalarına yol açtı– devletin hidroelektrik üretme kabiliyetini de etkilemeye başlayacak. Bu, sakinler için enerji maliyetlerini artırabilir ve emisyonları artırabilir, CNN raporları.

Zaten zor bir yazın geldiğinin işaretleri var. Görünümler ABD Enerji Enformasyon İdaresi, Kaliforniya kuraklık koşulları altında olmasaydı hidroelektriğin eyaletin toplam elektrik üretiminin %15’inden yalnızca %8’ini oluşturacağını buldu. Enerji sektörü, hidroelektrik eksikliğinin bıraktığı boşluğu doldurmak için doğal gaz kullanmak zorunda kalacak.

Dan daha fazla var 270 hidroelektrik Kaliforniya genelinde tesisler. Bu tesislerin çalışabilmesi için enerji üretecek hareketli suya ihtiyaçları var, bu yüzden su kütlelerinde veya yakınında bulunurlar. Su bir borudan tesise akar ve burada iter bir türbinde bıçak ile elektriği oluştur. Tesislerin çoğu barajlarda veya yakınında bulunur..

Bu haber, Güney Kaliforniya sakinlerinden su kullanımını azaltmak rezervuarların daha da düşük seviyelere ulaşmasını durdurma umuduyla. Gönüllü olarak kesilmesi istendikten sonra, su kullanımı fiilen yaklaşık olarak arttı. Mart ayında %19, bu zorunlu kısıtlamaları başlattı. Su sağlayıcıların yüzü 2.000 $ para cezası ihlaller için.

ABD’nin Güneybatısı alışılmadık derecede kuru bir kış yaşadı, bu da şu anlama geliyordu: daha az kar paketi yakındaki rezervuarlarda eriyecekti. Bu yılki mega kuraklık, bölgenin yaşadığı en kötü durum 1000 yıldan fazla. Geçen ay itibariyle, Kaliforniya’daki en büyük su rezervuarları rahatsız edici derecede düşüktü. Geçen ay, Oroville Gölü normal kapasitesinin yaklaşık %55’inde ve Shasta Gölü rezervuarı yaklaşık %40’taydı; gölün kayıt tutmanın başladığı 1977’den bu yana Mayıs ayındaki en düşük seviyesi.

Kaliforniya’daki enerji endişeleri, kuraklığın görünürde sonu gelmediği için büyük olasılıkla yaza kadar devam edecek.

Colorado Nehri üzerindeki bir rezervuar olan Lake Powell’da, tarihsel olarak düşük su seviyeleri, Anma Günü’nde dramatik kaya kaydırağı, daha önce su ile stabilize olan uçurumlar yeni, daha kuru koşullar yaşar. Powell Gölü, hidroelektrik üretmek için gereken minimum derinliğin altına düşmeye yakın ve federal yetkililer yakın zamanda aşırı önlemler rezervuarı verimli tutmak için.genel-7