Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Cuma günkü bir raporda, 46.000’den fazla kişinin 2021’in başından bu yana kripto para dolandırıcılıklarında 1 milyar doların üzerinde (kabaca 7.770 Rs.) kaybettiğini bildirdi.

Bir dolandırıcılıkta dijital para birimlerini kaybettiğini bildiren kişilerin yaklaşık yarısı, bunun bir sosyal medya platformunda bir reklam, gönderi veya mesajla başladığını söyledi. FTC’ye göre.

Kripto para çılgınlığı, geçen yıl Bitcoin’in Kasım ayında 69.000 $’lık (kabaca 53.6 lakh Rs.) rekor seviyeye ulaşmasıyla hararetli bir seviyedeydi. (4 Haziran saat 11:12’de Hindistan’da Bitcoin fiyatı 24.38.152 Rs idi.)

Raporlar, sosyal medyayı ve kriptoyu dolandırıcılık için yanıcı bir kombinasyon olarak işaret ederek, dijital para dolandırıcılıklarıyla ilgili tüm kayıpların yaklaşık 575 milyon dolarının (kabaca 4,467 rupi) “sahte yatırım fırsatları” ile ilgili olduğunu da sözlerine ekledi.

Rapora göre, sosyal medya kaynaklı bir dolandırıcılıkta kaybedilen her on dolardan yaklaşık dördü, diğer ödeme yöntemlerinden çok daha fazla, kriptoda kaybedildi ve Instagram, Facebook, WhatsApp ve Telegram bu gibi durumlarda en iyi sosyal medya platformları oldu. .

FTC, bir kişi için bildirilen ortalama kaybın 2.600 $ (kabaca 2.02.000 Rs) olduğunu ve bitcoin, tether ve etherin insanların dolandırıcılara ödeme yapmak için kullandığı en önemli kripto para birimleri olduğunu söyledi.

Mayıs ayında Dogecoin’in kurucu ortağı Billy Markus, takipçilerini insanların kripto endüstrisi hakkındaki genel fikrini değiştirmeye çağıran bir tweet’te kripto para projelerinin yüzde 95’ini “dolandırıcılık ve çöp” olarak nitelendirdi. Markus’un tweet’i, kripto para birimlerinin başlangıcından bu yana, birçok insanın, özellikle geleneksel finansal oyuncuların varlık sınıfını tanımlamak için aşağılayıcı terimler kullanması ile oldukça kötü bir ün kazandığını belirtiyor. Tesla CEO’su Elon Musk, yanıt olarak, Markus’un özellikle parlak olarak övülen tweetine “yerde yuvarlanan gülerek” bir emoji gönderdi.

Orijinal tweetine ek olarak Markus, tweet’inde “tetiklenecek” ve “flaşlanacak” kişilerin “dolandırıcı” olduğunu söyledi. Tweet, beklendiği gibi, Twitter’daki kripto topluluğunun üyeleri arasında hararetli bir tartışmaya yol açtı.

© Thomson Reuters 2022


Kripto para, yasal bir ihale olmayıp, piyasa risklerine tabi olmayan, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir. Makalede verilen bilgiler, finansal tavsiye, ticaret tavsiyesi veya NDTV tarafından sunulan veya onaylanan herhangi bir türde tavsiye veya tavsiye olmayı amaçlamaz ve teşkil etmez. NDTV, algılanan herhangi bir öneriye, tahmine veya makalede yer alan diğer bilgilere dayanan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu olmayacaktır.genel-8