Federaller, Amerikalıların Geçen Yıldan Beri Kripto Dolandırıcılıklarına 1 Milyar Dolar Kaybettiğini başlıklı makalenin resmi

Fotoğraf: ARMEND NIMANI/AFP (Getty Resimleri)

Web3’e yatırım yapmak, sözde “dönüştürücü” çevre Blockchain ve kripto para teknolojilerinin bir araya gelmesi, çok fazla para kaybetmenin devrim niteliğinde yeni bir yolu olmaya devam ediyor.

A ders çalışma Cuma günü yayınlanan Federal Ticaret Komisyonu’ndan Amerikalıların sahip olduğunu gösteriyor o zamandan beri kripto ile ilgili dolandırıcılıklardan 1 milyar doların üzerinde kayıp Ocak 2021. Ham rakamlarla, dolandırıldıklarını söyleyen 46.000’den fazla insan var – genellikle Web3 ile ilgili bir tür saçmalık içinde sahte bir “yatırım fırsatı” vaadiyle. 1 Ocak 2021 ile 31 Mart 2022 arasında bildirilen kayıplarla ilgili verileri toplayan rapora göre, her bir vakada çekilen medyan nakit miktarı yaklaşık 2.600 dolardı.

Soygunların oranı da hızla yükseliyor: Tüm söylendiğine göre, bu 15 aylık dönemde tahakkuk eden kayıplar, bildirilenlerden yaklaşık 60 kat daha yüksekti. 2018’de. Artış görünüşe göre o kadar kötü ki dolandırıcılık yoluyla çalınan dört dolardan biri alınıyor Rapora göre kripto kullanıyor.

Bir ayrılışta diğer siber suç eğilimleriFTC not ediyor daha genç insanlar, özellikle de otuzlu yaşlarındaki insanlar, bu tür dolandırıcılıklara düşme olasılığı en yüksek olanlardır. Bununla birlikte, rapora göre, yetmişli yaşlarındaki insanlar için ortalama bireysel ödeme 11,708 dolar civarında seyrederken, yaşlı kurbanlar olay başına daha fazla para kaybetme eğilimindeydi. Kurbanların dolandırıcılarına ödeme yaptıklarını söylediği en önemli kripto para birimleri Bitcoin, Tether ve Ether idi.

FTC, “Kripto, dolandırıcılara çekici gelen çeşitli özelliklere sahip” bildiri notlar. “Şüpheli işlemleri işaretleyecek ve dolandırıcılığı gerçekleşmeden durdurmaya çalışacak hiçbir banka veya başka bir merkezi otorite yok. Kripto transferleri geri alınamaz – para bir kez gittiğinde, onu geri almak mümkün değildir. Ve çoğu insan kriptonun nasıl çalıştığına hala aşina değil.”

Kaybedilen paranın yarısından biraz fazlası – veya 575 milyon dolar – sözde bir web3 girişimcisinin, yeni ortaya çıkan bir alt-coin veya başka bir sahtekarlık üzerinden onlara iyi bir anlaşma teklif etme bahanesiyle bir hedefe ulaştığı “yatırım dolandırıcılığına” gitti. fırsat.” Sahte teklif için onları kandırdıktan sonra, dolandırıcı daha sonra hedefin yatırım parasıyla kaçmaya devam eder. Bu dolandırıcılıklara kanan Amerikalıların çoğu, bunun sosyal medyada (genellikle Instagram veya Facebook) yayınlanan bir reklam veya taleple başladığını ve ardından “kolay para” vaatlerine dönüştüğünü söyledi. Tabii ki, üretilen tek kolay para, kurbandan dolandırıcıya gönderilen paradır.

Geçen yıl bir başka 185 milyon doların da “romantizm” dolandırıcılıklarında -bir kurbanın çevrim içi flört yoluyla bir kripto dolandırıcısıyla karıştırıldığı şemalarda- kaybedildiği bildirildi. Bu arada, siber suçluların otorite figürleri gibi davrandığı ve ardından bir kurbanın neden kripto para birimine yatırım yapması gerektiğine dair tuhaf gerekçeler ürettiği “iş dünyası ve devlet kimliğine bürünme” dolandırıcılığı nedeniyle 133 milyon dolar daha kaybedildi.

Unutulmamalıdır ki bunlar kesinlikle sadece Bir ton para kaybetmenin kripto ile ilgili yolları! unutmayın ki ara sıra hack bölümü DAO’nuza, borsanıza veya “fasulye sapınıza” yönlendirilmek yüz milyonlarca dolar zarara yol açabilir. Ayrıca, bazen (okuyun: çoğu zaman), dijital para birimi berbat bir yatırım!genel-7