Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, dünyanın en yaygın kullanılan NFT borsası OpenSea’nin eski bir yöneticisini içeriden öğrenenlerin ticaretiyle suçladı. Bu suç, bir piyasayı manipüle etmek için bilgi ve gizli bilgilerin kullanılmasından oluşur. Bu, karşılıksız tokenler dünyasında türünün ilk tanınan örneğidir.

İçeriden Bilgi Ticareti ve NFT

OpenSea’nin eski bir ürün müdürü olan Nathaniel Chastain, sitenin ana sayfasına yerleştirilen NFT koleksiyonlarının değerinin önemli ölçüde arttığının farkındaydı. Ayrıca, bu ayrıcalıktan hangi karşılıksız jeton serisinin yararlanacağını da önceden biliyordu. Haziran ve Eylül 2021 arasında, bu bilgilerle donanmış olarak, NFT’leri ortaya çıkmadan önce aldı ve bu nedenle daha sonra ilk fiyatlarından iki ila beş kat daha pahalıya satmak için değeri arttı.

aynı kategoride

Tesla'nın Optimus robotu.

Tesla, belki de sonunda androidini çalışırken gösterecek

New York Bölge Savcısı Damian Williams, beyan o ” NFT’ler yeni olabilir, ancak bu tür bir suç sistemi değildir. Nathaniel Chastain, sahip olduğu gizli ticari bilgileri kendini zenginleştirmek için kullanarak OpenSea’ye ihanet etti. Bugünkü suçlamalar, ister borsada ister blok zincirinde taahhüt edilmiş olsun, içeriden öğrenenlerin ticaretini ortadan kaldırma konusundaki kararlılığımızı göstermektedir. “.

Kara para aklama ve elektronik dolandırıcılıktan 40 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Tartışmaların merkezinde güven

Eski çalışanın şüpheli faaliyetleri geçen Eylül ayında keşfedildi. Birkaç Twitter kullanıcısı, Ethereum blok zincirindeki şüpheli hareketleri araştırıyor. Chastain, faaliyetlerini kapsamak için birden fazla anonim hesabın yanı sıra birden fazla kripto cüzdanı kullandı.

Suçlamaları öğrendikten sonra, OpenSea hemen Nathaniel Chastain’i kovdu. Platformun sözcüsü hatırlatıyor TechCrunchweb3 için lider NFT pazarı olarak, güven ve dürüstlük işimizin merkezinde yer alır. Davranışı, insan politikamızın ihlaliydi ve temel değerlerimiz ve ilkelerimizle doğrudan çelişiyordu. “.

Kripto para birimleri dünyasında güven esastır. Blok zincirinde çalışan işlemler kullanıcılar tarafından doğrulanır ve bu da fiat para birimlerinin aksine bir aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır. O zamandan beri OpenSea, çalışanlarına bu tür davranışları önlemek için yeni kurallar uyguladı.genel-16