İspanya'da maymun çiçeği için test edilen hasta örnekleri.

İspanya’da maymun çiçeği için test edilen hasta örnekleri.
Fotoğraf: AP aracılığıyla Eduardo Parra/Europa Press (AP)

Sağlık görevlileri devam et daha fazla maymun çiçeği salgını bildirmek için ABD’de ve başka yerlerde, yeni bir analiz viral hastalığın en az iki farklı soyunun ABD’de dolaştığını gösteriyor. Bu bulgular, virüsün tamamen durdurulabilme olasılığını giderek azaltıyor.

Cuma öğleden sonra 21 oldu onaylanmış Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre ABD’de maymun çiçeği vakaları. Dünya çapında, sayı Teyit edilen ve şüphelenilen vaka sayısı 1’in üzerinde,000 ve tırmanıyor, en çok bildirilen vakalar İngiltere, İspanya ve Portekiz’de. Ve New York’ta en az beş vaka bulundu.

Maymun çiçeği hastalığına yakalanan kişilerde grip benzeri bir hastalık ve tepeden tırnağa oluşabilen belirgin inişli çıkışlı döküntüler görülür. Semptomlar ortaya çıktıktan sonra bulaşıcıdırlar, maruziyetin ardından bir ila iki hafta sürebilir ve döküntüleri kabuklanıp, bir ay sürebilen, düşene kadar bu şekilde kalırlar. Bu uzun maruz kalma kuyruğu, bugün hasta olduğunu bildiren kişilerin enfeksiyonlarını haftalar önce kapmış olabileceği anlamına geliyor..

Wşapka biz şimdi görmek özellikle endişe verici. Çoğu zaman, sözleşme izleyicileri, maymun çiçeğinin endemik olduğu Afrika bölgelerine yapılan son seyahatler de dahil olmak üzere, bildirilen vakalar arasında net bir bağlantı bulamıyor. Ve Cuma günü, CDC yetkilileri rapor edildi ABD’li hastalardan alınan virüs örneklerinin genetik analizinden elde edilen ön sonuçlar. Bu vakaların çoğu, şu anda Avrupa’da bulunanlarla yakından ilişkili maymun çiçeği suşları ile enfekte olsa da, birkaç hastada bulunmadığını buldular. Bununla birlikte, her iki suş da geçen yıl ABD’de maymun çiçeği ile temas eden iki kişide bulunanlarla ilgiliydi. Bu daha önceki vakalar, virüsün en az 2018’den beri dolaşımda olduğu Nijerya’da seyahat etmekle bağlantılıydı.

Bütün bunlar, en azından ara sıra, bu salgınların fark edilmesinden çok önce maymun çiçeğinin Afrika dışına yayıldığını gösteriyor. Ve şimdiye kadar, muhtemelen durdurulması daha zor olacak birçok farklı iletim zincirini ateşleyecek kadar iyi yayıldı.. Virüsün kemirgenlere özgü olduğu düşünülüyor, bu nedenle bu salgınların dünyanın bu yeni bölgelerindeki hayvan konaklarına geri sıçraması da mümkün. virüsün orada kalıcı bir dayanak oluşturmasına izin verin.

Şimdiye kadarki ilk kanıtlar öneriyor Seks sırasında yakın temas yoluyla sıklıkla yayılıyor gibi görünse de, virüsün son yıllarda insanlar arasında bulaşması önemli ölçüde daha kolay hale gelmedi. Vakalar genellikle hafif olmuştur, ancak en az 10 insanlar var ölü Bu yıl Afrika’da maymun çiçeği hastalığı. Ve bunun için önleyici aşılar ve etkili tedaviler mevcuttur. Yani en kötüsü-ikinci bir eşzamanlı ölümcül pandeminin vaka senaryosu muhtemelen hala masanın dışında. Daha büyük olasılıkla, maymun çiçeği dünyanın daha fazla yerinde düzenli bir sorun haline gelecek ve rutin olarak ciddi salgınlara neden olacaktır.

Bu haftanın başlarında, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, uyardı Maymun çiçeğini tamamen kontrol altına almanın mümkün olmayabileceğini. Bu şans hala mevcutsa, “açık iletişim, topluluk öncülüğünde eylem, bulaşıcı dönemde vaka izolasyonu ve etkili temas takibi ve izleme yoluyla maruziyetlerde önemli ve acil bir azalma” olacağını da sözlerine ekledi.

genel-7