Renault, fabrikasını Moskova şehrine bırakarak Rusya’dan ayrıldı. Ancak, çok büyük bir şehrin merkezinde büyük ölçekli bir üretime sahip olmak birçok lojistik ve finansal güçlükle ilişkili olduğundan, şirket er ya da geç onu terk etmeyi planladı. Uzmanlar, Renault’daki durumu nasıl gördükleri konusunda hemfikir.Igor Morzharetto’ya göre, Moskova’nın merkezinde, Kremlin’e sekiz kilometre uzaklıkta bulunan eski üretim tesislerinde Moskvich otomobilinin üretimini canlandırmak ekonomik olarak mümkün değil.

“Dünyanın hiçbir yerinde şehir merkezinde araba fabrikaları yok – bu kârsız. Renault 50 yıl önce üretimi Paris dışına taşıdı ve şirketin merkezi bile banliyölerde bulunuyor.”– vurguladı Igor Morzharetto.

Aynısı, uzmana göre, Fransız şirketinin Rusya’dan ayrılmasıyla mevcut durumdan önce bile, bu siteyi şehre transfer edecekleri ve tüm üretimi AvtoVAZ’a devredecekleri Renault’da da düşünüldü.

“Blue Buckets” sürücülerinin kamu organizasyonunun koordinatörü Pyotr Shkumatov, Moskova’da “Moskvich” üretiminin gerçekçiliğinden şüphe ediyor. Ona göre fabrika “Birkaç yıl sürecek, ardından şehir yetkilileri onu kapatacak ve bölgenin kapsamlı bir gelişimini gerçekleştirecek”. “Ve Moskvich arabasına gelince, belki böyle bir araba Naberezhnye Chelny’deki aynı KAMAZ’da veya başka bir işletmede üretilecek, ancak açıkçası Moskova olmayacak.”– dedi Peter Shkumatov.genel-22