Çin Cumartesi günü, ülkenin şu anda dünyanın yörüngesinde dönen uzay istasyonunun inşasını tamamlamak için Shenzhou-14 uzay aracıyla altı aylık bir görevde seyahat edecek üç üyeli bir astronot ekibini açıkladı. Çin İnsanlı Uzay Ajansı (CMSA) Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Chen Dong, Liu Yang ve Cai Xuzhe astronotlarını taşıyan Shenzhou-14 uzay aracının şu anda yapım aşamasında olan Tiangong uzay istasyonuna yanaşacağını duyurdu.

Shenzhou-14 uzay gemisi, Pazar günü Çin’in kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden bir Uzun Yürüyüş-2F taşıyıcı roketiyle fırlatılacak.

Daha önce, bir kadının da dahil olduğu üç kişilik bir Çinli astronot ekibi, bu yıl içinde hazır olması beklenen uzay istasyonunun hayati kısımlarını inşa etmek için altı ay rekor bir harcama yaptıktan sonra Nisan ayında dünyaya döndü.

CMSA’ya göre uzay istasyonunun temel teknolojilerinin doğrulanmasını tamamladılar.

Hazır olduğunda, Çin bir uzay istasyonuna sahip olan tek ülke olacak. Rusya’nın Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), birkaç ülkenin ortak projesidir.

Çin Uzay İstasyonu’nun (CSS) da Rusya tarafından inşa edilen ISS’ye rakip olması bekleniyor.

Gözlemciler, ISS’nin önümüzdeki yıllarda emekliye ayrılmasından sonra CSS’nin yörüngede kalan tek uzay istasyonu olabileceğini söylüyor.

CMSA müdür yardımcısı Lin Xiqiang basına yaptığı açıklamada, yeni misyonun komutanı olacak Chen’in Shenzhou-11 mürettebatlı uzay uçuşu misyonuna, Liu’nun Shenzhou-9 misyonuna katıldığını ve Cai’nin uzaya yeni gelen biri olduğunu söyledi. Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nde konferans.

Lin, üçlünün altı ay boyunca yörüngede kalacağını söyledi.

Shenzhou-14 misyonu, Tianhe çekirdek modülü ve Wentian ve Mengtian laboratuvar modüllerinden oluşan temel bir üç modül yapısı ile Tiangong uzay istasyonunun yapımını tamamlayacak.

Devlet tarafından işletilen Xinhua haber ajansının bildirdiğine göre, CMSA’nın müdür yardımcısı Lin Xiqiang, Shenzhou-14 misyonunun uzay istasyonunu ulusal bir uzay laboratuvarına dönüştüreceğini söyledi.

Yörüngede kaldıkları süre boyunca, Shenzhou-14 mürettebatı iki laboratuvar modülüne, Tianzhou-5 kargo gemisine ve Shenzhou-15 mürettebatlı uzay gemisi Tianhe çekirdek modülüne tanık olacak.

Lin, Shenzhou-15 mürettebatıyla yörüngede dönecek ve Aralık ayında kuzey Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki Dongfeng iniş alanına döneceklerini söyledi.

Shenzhou-14, uzay istasyonunu yıl sonuna kadar tamamlamak için gereken dört mürettebatlı görevin üçüncüsü ve toplam 11 görevin yedincisi olacak.

Çin, üç modüllü uzay istasyonunu, istasyonun üç modülünden ilk ve en büyüğü olan Tianhe’nin lansmanı ile Nisan 2021’de inşa etmeye başladı.
genel-8