Fabi, Casi ve Palle gerçekten gerçek mi? Yoksa dev bir podcast simülasyonunda sadece simüle edilmiş karakterler mi? Kulağa tuhaf geliyor ama bugünün “Casa Casi” bölümünde aslında bir simülasyonda yaşayıp yaşamadığımız sorusunu araştırıyoruz!

Şu anda burada oturup bu satırları yazan bir yapay zeka mı var? kesinlikle hayır derdim. Sonuçta, parmaklarımın kelimeleri yazdığını hissedebiliyorum ve durup bilinçli olarak bir sonraki cümleyi düşünebiliyorum. Ayağım hala ağrıyor çünkü kapı çerçevesinin önünde tökezledim ve köşedeki nargile barından gelen ham koku karışımının kokusunu bile alıyorum.

Bununla demek istediğim: Yapay zekanın yakında gerçekten iyi makaleler yazması mümkün – ama en azından tüm bu duyusal algılarla “gerçek” olup olmadığımı veya yazdığımı düşünen bu yapay zekanın sadece bir parçası olduğumu fark ederdim. makale. Ya da değil? Ses kafa karıştırıcı mı? Evet, bir şekilde öyle. Hepimizin gerçek mi yoksa sadece bir simülasyonda mı yaşadığımız teziyle ilgili. İlk başta tamamen çılgınca gelen şey, biraz düşündükten sonra o kadar da karmaşık gelmiyor.

Simülasyon argümanı: Sadece üç olasılık var!

Podcast’te bilim ve saçmalık arasında her zamanki “Casa Casi” tarzında geçiş yapıyoruz. Ancak bugünün konusuyla birlikte ek bir felsefi seviye var. 1596’dan 1650’ye kadar yaşayan Fransız filozof René Descartes zaten biliyordu: “cogito ergo sum” (düşünüyorum, öyleyse varım). şüphe duyabildiğimiz sürece tek bir şey şüphe götürmez: var olduğumuzdan.

Felsefi düzeyden bilimsel düzeye geri dönmek için aklımıza gelen soru: Bir gün gerçekten var olduğuna inanacak kadar gerçekçi yapay zekalar yaratabilecek miyiz? Ve en geç İsveçli Nick Bostrom ile buluşuyoruz. 2003 yılında kitabında “Bilgisayar simülasyonunda mı yaşıyorsunuz?” diye sordu. Sadece üç alternatife izin veren bir simülasyon hipotezi kurdu:

  1. Bir uygarlığın “insan sonrası” bir gelişme aşamasına ulaşma olasılığı sıfıra yakındır.
  2. Neredeyse hiçbir “insan sonrası” medeniyet, insan atalarını taklit etmekle ilgilenmez.
  3. Simüle edilmiş bir gerçeklikte yaşıyor olma ihtimalimiz yüksek.

Sizin için biraz detaylandıracağım: İlk alternatif, asla böyle karmaşık bir simülasyon yaratacak kadar akıllı olmayacağımızı söylüyor. Gerçek hayattaki bir insanı tüm düşünceleri ve duygularıyla programlamak için gerekli olan bilgi işlem gücünü düşünün. Ve sonra sadece bir kişiyi simüle etmeyi değil, birçok, hatta bazen milyarlarca simüle edilmiş insanla bütün, karmaşık bir dünyayı simüle ettiğinizi hayal edin. Dolayısıyla böyle bir simülasyonu gerçekleştiremeden insanlığın asla bu zeka düzeyine ulaşamaması ve neslimizin tükenmesi olasıdır.

İkinci alternatif: Her ne kadar bu zeka seviyesine ulaşsak da böyle bir simülasyon uygulamak istemediğimizi düşünüyoruz. Bu, etik ve ahlaki nedenlerle geçerli olabilir. Ve üçüncü alternatif: Evet, bir gün böyle bir simülasyona izin veren bir teknoloji düzeyine ulaşacağız ve onu uygulayacağız!

Mevcut bilgi işlem gücüne bağlı olarak, böyle bir simülasyon başlangıçta yönetilebilir olacaktır. Belki de bu simüle edilmiş insanların bir avuç etkileşime girmesine izin verilebilir. Örneğin, daha karmaşık bir simülasyon, eski Mısır’ın haritasını çıkarabilir, böylece insanların o dönemde nasıl yaşadıklarına dair fikir edinebiliriz.

Vardığım nokta: Sonunda bir gezegeni ve üzerindeki her şeyi simüle edecek kadar güçlü bilgisayarlar olsaydı, tek bir simülasyon olması pek olası olmazdı. Çeşitli simülasyonlar ortaya çıkacaktı ve bu simülasyondaki insanlar en iyi ihtimalle kendilerini simüle eden dünyalar seviyesine ulaşabileceklerdi.

Öyleyse, insanlığın teknolojiyi zorlamaya devam edeceğini ve sonunda bu tür karmaşık simülasyonları çalıştırabileceğini varsayarsak: Bu teknolojiye giden yolda kalan tek gerçek insanlığı gerçekten tasvir ediyor olmamız ne kadar olasıdır? Bu noktaya çoktan ulaşılmış olması ve bu sayısız simülasyondan sadece birinde var olmamız daha gerçekçi olmaz mıydı?

Sizi bu düşünce ve bugünkü podcast bölümü ile baş başa bırakıyorum. Konuyla bizim kadar ilgileneceğinizi umuyoruz ve yorumlarınızı bekliyoruz. Ve şimdi Pentekost günlerini iyi geçin!

Casa Casi 59: Notları Göster

Geri bildiriminizi istiyoruz! WhatsApp, Signal ve Threema’da sesli mesajlarla (ve tabii ki yazılı yorumlarla) katılabilirsiniz. Tepkilerinizi, övgülerinizi, eleştirilerinizi ve iyileştirme önerilerinizi ve tabii ki heyecan verici konu önerilerinizi bekliyoruz. Geri bildiriminiz için telefon numaramız ve Threema kimliğimiz:

  • Telefon numarası: +49 160 98090008
  • Threema Kimliği: EB6YBNSE

“Bir bilgisayar simülasyonunda mı yaşıyorsunuz?” – Nick Bostrom’un düşünce deneyi.

Scinexx.de – Bir simülasyonda mı yaşıyoruz?

Spiegel.de – Aynı konuyla ilgili Spiegel makalesi.

Express.co.uk – Elon Musk ayrıca simüle edilmiş bir gerçeklikte yaşadığımıza inanıyor.

Vikipedi – Simülasyon hipotezi üzerine makale.

Vikipedi – Nick Bostrom hakkında makalegenel-27