Taser Drone'lar Okul Çekimi 'Çözüm' başlıklı makale için görsel  Kimse Sormadı

Axon, Tasers’ın yapımcısı, polis vücut kameraları ve VR eğitim simülasyonları, teknoloji polisliği ekosistemine yeni bir vızıltı ürünü eklemek istiyor: Taser Drones. Şirket, bu ayakkabı kutusu büyüklüğündeki şok makinelerinin okul çekimleri sırasında potansiyel olarak hayat kurtarabileceğine inanırken, mahremiyet ve sivil özgürlük grupları Gizmodo’ya, insansız hava araçlarının yarardan çok zarar verebileceğine ve protestocuları ve diğer siyasi muhalifleri acımasızca bastırmak için kullanılabileceğine inandıklarını söyledi.

Axon fikrini bir basın bülteni bu hafta resmi olarak “ölümcül olmayan, uzaktan kumandalı bir TASER drone sistemi” geliştirmeye başladığını duyurdu. Hak grupları, Axon’un Taser ürünlerini “öldürücü olmayan” olarak etiketlemesine itiraz ediyor. Araştırma Taser’lerin 2010’dan bu yana en az 500 kişinin ölümüne yol açtığını gösteriyor. Tam olarak geliştirildiğinde ne olursa olsun, Axon Tase’i umuyorr drone, aktif bir atıcıyı “60 saniyeden daha kısa bir sürede” konuşlandırabilecek ve etkisiz hale getirebilecek.

Smith, “Bugün, kitlesel bir tetikçiye verilebilecek tek yanıt, silahlı başka bir kişidir” dedi. “Bu olaylardan sonra sonuçsuz tartışmalara saplanıp kalıyoruz. Yeni ve daha iyi çözümlere ihtiyacımız var.”

Smith’in önerdiği yeni çözüm, kitlesel atıcıların dehşeti milyonlarca Amerikalının zihnini kaplarken geliyor. Daha geçen hafta, Uvalde Texas’ta 18 yaşında bir tetikçi öldürülmüş Bir ilkokulda 19 çocuk. Yerel polisin müdahale etmek için yaklaşık bir saat beklediği bildirildi. Bundan haftalar önce, Buffalo, New York’ta başka bir tetikçi öldürüldü Irksal olarak motive edildiğine inanılan 10 kişi vuruldu. Smith, drone için vizyonunu ilk olarak 2019 grafik romanında ana hatlarıyla açıkladı. Öldürmenin Sonu.

Smith, “Kısacası, ölümcül olmayan dronlar okullara ve diğer mekanlara kurulabilir ve yangın söndürme cihazlarının ve diğer yangın söndürme araçlarının itfaiyeciler için yaptığı rolün aynısını oynayabilir: felaket bir olayı önlemek veya en azından en kötü etkilerini hafifletmek” dedi. Taser dronları fikrini anlatan blog yazısı.

ayrı bir İleti, Axon’un kurucusu ve CEO’su Rick Smith, drone’u göndermeden önce yerine getirilmesi gerektiğine inandığı üç “ölümcül olmayan robotik yasasını” ortaya koydu. Bunlar, dronları öldürmek yerine etkisiz hale getiren silahlarla donatma taahhüdünü, bir robotun kararları üzerinde insan denetiminin güvencesini ve katılımcı kurumlar için sıkı bir gözetim ve şeffaflık gerekliliğini içeriyordu.

Smith kabul edildi Uçan bir şok makinesi fikri “bazılarına biraz gülünç” gelebilir (bence?) ve şirketin herhangi bir ürünü göndermeden önce halkla diyaloga gireceğini söyledi.

Axon’ın drone programını “gülünç” olarak gören birkaç kişinin aslında şirketin kendi AI Etik ve Danışma kurulunda oturduğu ortaya çıktı.

Danışma kurulu, Axon’un Taser dronlarına olan bağlılığı hakkında “ciddi şüpheler” dile getiriyor

Axon basın bültenini yayınladıktan saatler sonra, bir yayınladı Beyan Drone’nun gelişimiyle ilgili “ciddi endişeleri” dile getiren şirketin AI Etik Danışma Kurulu’ndan. Yapılan açıklamaya göre, panoya en son drone konsepti sunuldu. İHA’nın aşırı polise tabi renkli topluluklarda potansiyel olarak konuşlandırılması olasılığını da içeren potansiyel yararları ve zararları dikkatlice inceledikten sonra yönetim kurulu geçen ay oy kullandı. karşı drone ile ilerliyor. Axon zaten drone planlarını açıklamaya karar verdi.

Kurul, “Axon’un okullara yerleştirilecek ve polis dışında biri tarafından çalıştırılacak TASER donanımlı insansız hava araçları ve robotlar geliştirmeye devam ettiğini kamuoyuna açıklama kararı, bize önemli bir duraklama veriyor” dedi. Kurul, Axon’un basın açıklamasının, kendileriyle tartışılan ve kurulların birçok önemli endişesini ele almadan meydana gelen “kayda değer bir genişlemeyi” temsil ettiğini söyledi.

Yönetim kurulu üyelerinden biri olan Virginia Üniversitesi profesörü Danielle Citron, Axon’un yönetim kuruluna uygun şekilde danışmadan bir drone ile ilerleme kararı üzerine yönetim kurulunun bir kısmının veya tamamının istifa etmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Citron, “Birçok hayal kırıklığı var, ancak çoğumuz acele edip etki sahibi olma şansını kaybetmek istemiyoruz,” dedi. NBC News’e söyledi. “Hepimiz istifa edersek, o zaman kim var orada?

Smith, bir Reddit sırasında Cuma günü yönetim kurulu ile şirketin gerginliğini ele almaya çalıştı Bana istediğini sor oturum. Bir soruyu yanıtlayan Smith, kurulun bağımsız ve doğası gereği “danışman” olduğunu, yani şirketin ürün kararları üzerinde nihai bir söz sahibi olmayacağı anlamına geldiğini söyledi.

Smith, “Yönetim kurulunun doğası gereği tavsiye niteliğinde olacağına ve şirketin ürün kararları üzerinde kontrol sahibi olmayacağına karar verdik” diye yazdı. “Gerekçe çok basit: Bu kurulun amacı polise şüpheci bakış açıları getirmek ve şirketimiz polis için araçlar yapıyor. Yönetim kurulunun şirket üzerinde yönetim hakları varsa, yönetim kurulunun daha güçlü bir kamu-yanlısı güvenlik görüşleri dengesine sahip olduğundan emin olmamız gerekir…

Smith, yönetim kurulunun CEO’nun drone ile ilgili planları duyurma kararına katılmadığını, ancak kısmen son yırtılmanın ardından güvenlik çözümleri konusunda artan konuşmaya yanıt olarak yine de ilerlemeye karar verdiğini söyledi. toplu çekim olayları.

“Oturup konuşmanın sadece dahili olarak Axon’da olmasına izin veremezdim” diye yazdı.

Taser Drone'lar Okul Çekimi 'Çözüm' başlıklı makale için görsel  Kimse Sormadı

Sivil özgürlük grupları feci sonuçlara karşı uyarıyor

Kurulun endişeleri, sivil ortamlarda insansız hava araçlarına silah yerleştirmenin başlangıçsız olması gerektiğini söyleyen sivil özgürlükler uzmanları tarafından paylaşılıyor.

Polise odaklanan ACLU Kıdemli Başsavcısı Carl Takei, Gizmodo ile yaptığı röportajda, “Dronlar silahlandırılmamalı, nokta” dedi. “Taserlerle donanmış dronlar, polislikten en büyük zararı hisseden Siyah ve Kahverengi topluluklar ve protestolar da dahil olmak üzere, kolluk kuvvetlerinin uzaktan şiddet uygulamasını çok kolaylaştıracak.”

bir öncekinde röportaj yapmak Takei, Gizmodo ile Axon’un Taser ürünü hakkındaki iddialarını eleştirdi ve bu daha az öldürücü silahların toplu olarak konuşlandırılmasının aslında artırılmış polisin genel olarak güç kullanması.

“Polis şok tabancalarını kullanmak için zaten çok hızlı ve bu silahlar öldürebilir. Polis tarafından işletilen insansız hava araçlarına şok tabancaları eklemek, sorunu daha da kötüleştirecek” dedi.
Diğer uzmanlar Gizmodo’ya, bu tür insansız hava araçlarının aslında belirtilen amaçlarının tam tersini yapacağından ve potansiyel olarak daha fazla okul çocuğunu tehlikeye atacağından korktuklarını söyledi.

Gözetim Teknolojisi Gözetim Projesi İcra Direktörü “Okullara silahlı insansız hava araçları koymak kamu güvenliği değil, çocukların tehlikeye girmesidir” Albert Fox Cahn Gizmodo’ya söyledi. “Axon’un halkla ilişkiler ekibi bu distopik cihazların “ölümcül olmadığını” iddia ediyor, ancak kalp rahatsızlığı olan bir çocuğu öldürmelerinin ne kadar süreceğini merak ediyorum.”

Güvenlikle ilgili bu endişeler, son on yılda Tasers’a atfedilen yüzlerce ölüme atıfta bulunan istatistiklere atıfta bulunan Fight for the Future Direktörü Evan Greer tarafından tekrarlandı.

Greed, “Dünyada, korkunç olayların ardından etkisiz, istilacı ve ayrımcı teknolojilerini satmak için baskın yapan gözetim-yazılım-satıcı-ambulans-kovalayanlardan daha içler acısı çok az insan var” dedi. “Okullarda taser donanımlı drone’ların olduğu bir dünya, çocukların daha az güvende olduğu, daha güvenli olmadığı bir dünyadır.”

Hem Greer hem de Fox Cahn, bu cihazların potansiyel olarak amaçlanan işlevlerinin ötesine genişletilebileceği ve “yanlış davranan” öğrencileri ve hatta siyasi protestocuları potansiyel olarak cezalandırmak için kullanılabileceği bir gelecek konusunda uyardı.

Greer, “Bunu söylemek zorunda olduğuma inanamıyorum, ancak silahlı insansız hava araçları toplu atışların çözümü değil” dedi.

Axon’un drone’u kalsa da kavramsal bir aşamada, Smith, Bana Her Şeyi Sor gönderileri sırasında evcil hayvan projesinin nasıl çalışabileceği hakkında daha fazla ayrıntı açıkladı. CEO, dronların okullara ve duman dedektörleri gibi diğer alanlara serpiştirildiği veya koridorlara veya diğer önemli alanlara yerleştirildiği bir gelecek öngörüyor. Smith ayrıca “odalar arasında sorunsuzca” hareket etmek için dronların havalandırmalardan uçmasını önerdi.

Smith, insansız hava araçlarının protestocuları bastırmak için bir araç olarak kullanılmasına ilişkin korkuları gidermeye çalıştı. Smith, yazısında, Axon’un katılımcı kurumların drone’larının nasıl kullanılacağına dair halka açık politikalara sahip olmasını gerektirdiğini ve sivil özgürlükler ve kamu güvenliği uzmanlarından oluşan merkezi bir gözetim komitesi oluşturmayı önerdiğini söyledi. Smith, Axon’un kullanım şartlarını ihlal ettiği tespit edilen ajanslar için Axon’un insansız hava araçlarını potansiyel olarak uzaktan devre dışı bırakabileceğini öne sürdü. Smith, özellikle protestolarda insansız hava araçlarının konuşlandırılmasını dışlamadı.

Smith, “Uzaktan çalıştırılan ölümcül olmayan bir sistemin günümüzün alternatiflerinden daha iyi bir seçim olabileceği gerçek bir riski temsil eden bir protestoda aktif bir tetikçinin veya benzerinin ortaya çıktığı durumları hayal edebiliyoruz” dedi.

Smith, ayrı bir yanıtta, drone’nun yaklaşık 40 fit uzaktaki bir hedefi potansiyel olarak vurabileceğini tahmin ettiğini ve aktif atıcıların drone’ları vurmakta zorlanacağına inandığını söyledi.

Taser drone’ları yasal mı?

Ayrıca Axon’un önerdiği insansız hava araçlarının yasal olup olmayacağı hala tam olarak belli değil. 2019 yılında, Federal Havacılık İdaresi bir uyarı yayınladı halka “tehlikeli bir silah takılıyken drone kullanmanın yasa dışı” olduğunu hatırlatıyor. Ajans, özellikle, kendilerine bağlı silahlarla çalışan insansız hava araçlarının 2018 FAA Yeniden Yetkilendirme Yasası’nın 363. Bölümünü ihlal ettiğini söyledi. Bu kuralı ihlal edenler, her ihlal için 25.000 ABD Dolarına kadar para cezasına çarptırılır. FAA, Gizmodo’nun Axon’un önerdiği Taser drone’unun yasallığı hakkında yorum yapma talebine hemen yanıt vermedi.

Polisin potansiyel olarak ölümcül dronları kullanması tamamen yeni değil. 2016 yılında Teksas polisi patlamayemiş kolluk kuvvetleriyle karşılıklı ateş açan bir şüpheliyi öldürmek için uzaktan kumandalı bir drone’a bağlı bir patlayıcı. O zamandan beri, Oregon, Virginia ve Wisconsin dahil olmak üzere birçok eyalet, silahlı insansız hava araçlarının kullanımını yasaklamak için harekete geçti. Axon’un Taser drone’u, sahada büyük bir ivme kazanacaktı.

ACLU’dan Takei, “Sadece birkaç yıl önce, yerel kolluk kuvvetlerinde silahlı insansız hava araçları kullanma fikri, Teksas’ta yalnızca tek bir şerif tarafından onaylanan soluk ötesindeydi” dedi.

Uzmanlar, kitlesel şiddet sorununu çözmek yerine, bu insansız hava araçlarının okullarda konuşlandırılmasının, birçok gencin zaten boğuştuğu zaten sarsılmaz korku hissini artıracağından korkuyorlar.

Fox Cahn, “Axon’un CEO’su, çocukları elektrikle öldüren uçan robotların çizgi roman geleceğinin kahramanları olduğunu düşünebilir, ancak daha uğursuz bir kötü adam icat etmek imkansız olurdu” dedi. “Bugün okulda olsaydım, silahlı bir saldırgandan daha korkunç olan tek şey bu insansız hava araçlarından biri olurdu.”

genel-7