Uyku eksikliği veya düşük kaliteli, kesintili uyku, yaşamınızı ve uzun vadeli refahınızı engelleyen çok sayıda sağlık sorununa neden olabilir veya bunları daha da kötüleştirebilir. Bir Apple Watch’ınız varsa, uykunuzu takip etmek, uyku düzeninizi analiz etmek ve uyku sorunlarınızı çözmek mümkündür.

Apple Watch, uyku düzeninizi izleyen ve kaydeden yerleşik bir uyku izleyicisine sahiptir. Bunu, WatchOS 7 veya sonraki sürümleri çalıştıran bir Apple Watch Series 3, 4, 5, 6 veya 7 modeli ve iOS 14 veya sonraki sürümlerine sahip bir iPhone 6S veya sonraki sürümleri ile yapabilirsiniz.

Saatinizi yatağa takarsanız, izleyici uyuduğunuz süreyi kaydeder. Sabahları, Uyku uygulaması gece boyunca uyku sürelerinizi gösterir ve uyku düzeninizin günlük ve haftalık kaydını tutar.

Her gün şarj edilmesi gereken pilinize dikkat edin, bu nedenle saatinizin pilinin en iyi şekilde çalıştığından emin olmak için gün içinde kendinize zaman ayırmalısınız. Yatmadan önce Apple Watch’unuz %30’dan daha az şarj edilirse sizden şarj etmeniz istenir.

Yalnızca Apple Watch ile uykunuzu nasıl takip edeceğinizi gösteriyoruz. Bir iPhone ile uykunuzu nasıl izleyeceğiniz konusunda ayrı kılavuzumuza bakın.

Apple Watch ilk kurulumuyla uykuyu izleyin

Uyku hedefleri belirlemek için Uyku uygulamasını kullanarak uyku düzeninizi izlemek için Apple Watch’unuzu tek başına kullanabilirsiniz. Sabah, Uyku uygulaması ne kadar uyuduğunuzu kaydeder. Ayrıca 14 gün boyunca uyku trendlerinizi kaydeder. Apple Watch’ınızdaki parametrelerde yapılan tüm değişiklikler iPhone’unuza yansıtılacaktır.

Aşama 1: Apple Watch’ınızda Uyku uygulamasına gidin.

Adım 2: Uyku uygulamasına dokunduğunuzda, bir uyku hedefinin nasıl ayarlanacağı ve yatma saatinizi, uyanma saatinizi, uyanma alarmını ve hatırlatıcıları nasıl planlayacağınızla ilgili talimatları göreceksiniz.

Apple Watch uyku talimatları.

Apple Watch’ınıza bir uyku programı ekleyin

Her gün, her iş günü veya haftanın her günü için tek bir uyku programınız olabilir. Bunu nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: Uyku uygulamasını açın ve Tam zamanlama

Apple Watch uyku programı ayarı.

Adım 2: üzerinde geçiş yap Uyku programı değiştirmek.

Apple Watch uyku geçiş anahtarı.

Aşama 3: İlk programınızı ayarlayın. Her gün ilk seçenek olarak görünür ve uyku programınızı her gün tutabilirsiniz.

Apple Watch uyku programı.

4. Adım: Uyandırma alarmından istediğiniz gün veya günleri kaldırabilirsiniz, ancak uykuyu izlemek için muhtemelen tüm günlerin kapsanmasını isteyeceksiniz.

Apple Watch uyku alarmları kapanır.

Adım 5: öğesine dokunun. alarm Uyanma saati ayarlamak için düğmesine basın.

Apple Watch uyku alarmı ayarı.

6. Adım: Saatinizin Digital Crown’unu kullanarak çalar saat kadranındaki saati ayarlayın ve yeşil düğmeye dokunun. onay işareti Saati onaylamak için sağ alttaki

Apple Watch uyku alarmı ayarı.

7. Adım: görene kadar aşağı kaydırın yatma zamanı ve o zamanı aynı şekilde ayarlayın.

Apple izle uyku zamanı kurulumu.

Ek uyku seçeneklerine karar verin ve görüntüleyin

Uyumak için Apple Watch’unuzu taktığınızda saat, hareketinizi algılamak için ivmeölçerini kullanır. Bir uyku programı oluşturmanın temellerinin yanı sıra, Apple Watch uyku ayarlarında kullanılabilecek bir dizi başka seçenek de vardır.

Alternatif olarak, şu adrese giderek Apple Watch uygulaması aracılığıyla iPhone’unuzda bu seçenekleri değiştirebilirsiniz. Saatimuyumak

Aşama 1: Bir uyku hedefi belirleyin. Musluk hedefi sürükleöğesini seçin ve uyumak istediğiniz saat sayısını ayarlayın.

Apple Watch bir uyku hedefi belirlemenizi sağlar.

Adım 2: etkinleştirme uyku takibi uyku hedeflerinize ne kadar ulaştığınızı ölçmenizi sağlar. Uyku takibi açıkken saatiniz uykunuzu izler ve uyku verilerini iPhone’unuzun Sağlık uygulamasına ekler.

Apple Watch, uyku izleme kontrolünü etkinleştirir.

Aşama 3: Bir alarm seçmek, bir avuç özel saat uyandırma ses efekti arasından seçim yapmanızı sağlar. dönüş alarm kapalı veya açık ve dokunun Ses ve dokunma Bir alarm sesi seçmek için Saatiniz sessiz moddaysa, sizi uyandırmak için bileğinize dokunur ancak ses çıkarmaz.

Apple Watch'ın birkaç alarm seçeneği vardır.

4. Adım: etkinleştirilmesi yavaşlamak seçeneği, uyurken bildirimlerden rahatsız olmamanız için saat ekranını kapatan ve rahatsız etmeyin özelliğini açan uykuya odaklanma özelliğini otomatik olarak açar.

Apple Watch Yavaşlatma ve Uyku Odak kontrolleri.

Adım 5: kurmak sürükle ekranı Böylece bir gecede rahatsız edilmeyeceksiniz. Uyku ekranı açıkken saatinizin ekranı ve iPhone kilit ekranınız basitleştirilir ve karartılır.

Apple Watch uyku ekranı arayüzü.

6. Adım: Uyku uygulamasında gezinmek, uyku hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı kontrol etmenizi sağlar.

Apple Watch Uyku hedefleri sonucu.

7. Adım: Uyku istatistiklerinizi bir seferde 14 güne kadar doğrudan Apple Watch’ta görüntüleyin. Daha fazla ayrıntı için iPhone Health uygulamasını görüntüleyin. İstatistiklere ek olarak, solunum verilerini de takip eder. Gözat > Solunum > Solunum hızı > Daha fazla solunum hızı verisi göster

Apple izle uyku istatistikleri.

Neden uykunu takip ediyorsun?

Uykusuzluğun olumsuz etkileri günlük yaşamınızda ortaya çıkabilir. Gün ortasında kendinizi sürekli bitkin hissediyorsanız, TV izlerken uyanık kalamıyorsanız veya günlük yürüyüş veya koşunuz için motivasyon sağlayamıyorsanız, tüm bunlar yaşam kalitenizi düşürür ve bunun doğrudan nedeni olabilir. uyku eksikliği ile.

Uyurken beyniniz, siz uykunun farklı aşamalarında dolaşırken aktiftir, vücudunuz dokuyu yeniden oluştururken ve yeni hücreler üretirken bilgileri işler. Uyku kaybı ciddi hastalık riskini artırabilirken, kaliteli uyku fiziksel enerjinizi ve bilişsel yeteneklerinizi artırabilir.

Uyku takibi, muhtemelen günlük yorgunluğun nedenlerini ortaya çıkaran ve hatta bir uyku bozukluğunu ortaya çıkaran uyku düzeniniz hakkında fikir verir. Uyku davranışlarınız ve kalıplarınız hakkında bilgi edinmek, size uykunuzu iyileştirecek araçlar sunar.


genel-19