Apple, en güvenli ekosistemlerden birine sahip olduklarını iddia ediyor ve iPhone ile kullanıcılar gizlilikleri ve verileri üzerinde tam kontrole sahipler. Birçok insan aslında satın alırken Apple’ın iddialarıve var Apple’ın sözlerinin olduğu durumlar Doğru olduğu kanıtlanan tüm dünyadaki güvenlik uzmanları, hangi cihazı veya akıllı telefonu kullanırlarsa kullansınlar, kullanıcıların gizlilikleri konusunda proaktif olmaları gerektiğine inanmaktadır.

Apple güvenlik uzmanı ve Spylix’in CEO’su Steven Walker, bir röportajda, Apple’ın iddialarına bakılmaksızın, insanların özellikle bir uygulamaya karşı dikkatli olmaları ve asla iPhone’larına yüklememeleri gerektiğini belirtti. Bu uygulama Facebook Messenger’dır.

Spylix, tüm dünyada devlet kurumları tarafından kullanılan bir telefon takip uygulamasıdır. Walker, bir uygulamanın son derece popüler olmasının, kullanımının güvenli olduğu anlamına gelmediğine inanıyor. Ayrıca Facebook Messenger’ın popülaritesi nedeniyle insanların genellikle bunun sorunlu bir uygulama olduğunu düşünmediğini söylüyor.

Walker’ın Facebook Messenger’ın bir kullanıcının gizliliğini ve verilerini tehlikeye attığını düşünmesinin ana nedeni iki yönlüdür. İlk olarak, daha önce Facebook’a ait olan Meta’ya aittir, bu şirket, platformlarında kullanıcılardan gelen verileri kullanma konusunda temiz bir sicile sahip değildir. İkincisi, Walker için daha geçerli neden, Facebook Messenger’ın uçtan uca şifrelemeye sahip olmaması.

Walker, kullanıcıların başvurabileceği birkaç başka anlık mesajlaşma seçeneği olduğuna inanıyor. WhatsApp, Facebook’a ait olmasına rağmen, Facebook Messenger’dan çok daha güvenlidir. WhatsApp’ın dünya çapında yaklaşık 2 milyar aktif kullanıcısı var, bu Facebook Messenger’ın neredeyse iki katı.

Sonra Telegram ve Signal gibi uygulamalar var. Neredeyse WhatsApp kadar popüler olmasalar da, her ikisi de güvenlik ve gizlilik göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir. WhatsApp, Signal ve Telegram gibi uygulamalar, anında mesajlaşma uygulamalarında giderek daha önemli bir özellik haline gelen uçtan uca şifreleme sunar.

Meta, uçtan uca şifreleme üzerinde çalıştıklarını iddia etti, ancak son teslim tarihlerinde birkaç kez geri adım attılar. Başlangıçta, Facebook Messenger’ın en geç 2022’ye kadar uçtan uca şifreleme alması gerekiyordu. Şimdi, Facebook son tarihi 2023’e uzattı. Meta’daki insanlar, kötü aktörlerin uçtan uca şifrelemeyi kötüye kullanmasından endişe duyduklarını söylüyor ve bu nedenle sistemi doğru yapmak için zaman ayırmak istiyorlar. Durum gerçekten böyleyse, bu tür endişelerin WhatsApp için nasıl bir sorun olmadığını merak etmemek mümkün değil.genel-5