Kot pantolonlu ve güneş gözlüklü genç YouTube videosunda silahını gururla gösteriyor, ardından 1 milyon abonesine silah kemerine fazladan bir klips nasıl takılacağını anlatıyor ve tüyler ürpertici bir gözlem sunuyor.

“Ekstra dergilere ihtiyacınız varsa, aktif nişancı şeyler için oldukça havalı.”

Sivil silah sahiplerine askeri tarzda eğitim ve taktikler öğreten, susturucular ve bombaatarlar, araçlardan veya binalara ateş etme hakkında talimatlar sunan tipik bir videodan biri. Diğer web siteleri hayalet silah kitleri, gaz maskeleri ve vücut zırhı satıyor.

“NRA’dan korkmamalısın. Bizden korkmalısınız” diye geçen hafta bir çevrimiçi hayalet silah satıcısı tweet attı.

Amerikalılar tekrarlanan toplu silahlı saldırılardan sarsılırken, kolluk kuvvetleri yetkilileri ve aşırılıkçılık uzmanları, silahlara ve silah haklarına ayrılmış genişleyen çevrimiçi alana giderek daha fazla dikkat çekiyor: silah forumları, taktik eğitim videoları, kayıt dışı silah kitleri satan web siteleri ve sosyal medya platformları. -sağ silah sahipleri, silahlarını almak için karanlık planlardan bahsederek pratik ipuçlarını değiştirir.

Bu, anayasal bir hak için geleneksel desteği ırkçılık ve şiddeti savunan hükümet karşıtı militan hareketlerden ayıran genellikle bulanık çizgiyi istismar eden aşırılık yanlısı gruplar için potansiyel üyelerle zengin bir ekosistemdir.

Beyaz üstünlükçüler, bir Pittsburgh sinagogunun içinde 2018’de bir çekim ve bir Texas Walmart’ta Hispanikleri hedef alan bir silahlı adamın 23 kişiyi öldürdüğü 2019 saldırısı da dahil olmak üzere, son beş yılda ABD topraklarındaki en ölümcül saldırıların çoğunu gerçekleştirdi.

Örneğin geçen ay Buffalo’da meydana gelen saldırıyı gerçekleştiren silahlı adam, başıboş bir ırkçı hicivde, pandemi can sıkıntısı onu aşırı sağcı sosyal medya gruplarına ve çevrimiçi bulduğu taktik eğitim videolarına yönlendirdiğinde radikalleştiğini iddia etti.

Silahlı kişinin özellikle bahsettiği şirketlerden biri, ateşli silah aksesuarları satıyor ve yüzlerce eğitim videosuyla övünen popüler sosyal medya kanallarını işletiyor. Videolarda arabadan ateş etme, binaya saldırma, çekim yaparken gaz maskesi kullanma, gece görüş gözlüğü gibi konular işleniyor.

Amerikan Üniversitesi Kutuplaşma ve Aşırılıkçılık Araştırma ve İnovasyon Laboratuvarı’nda profesör ve aşırıcılık araştırmacısı olan Kurt Braddock, “Bu tür saldırılarda bir artış göreceğimizi düşünüyorum” dedi. “Bunu ele almanın bir yolunu bulana kadar, bu tür dezenformasyon yayılmaya devam edecek ve bununla birlikte artan radikalleşme ve şiddet riski de var.”

Bazı eyaletlerdeki seçilmiş liderler, internetin aşırılık yanlılarını radikalleştirmedeki rolünü nasıl ele alacaklarını düşünüyorlar. Örneğin, New York milletvekilleri, yakın zamanda, sosyal medya şirketlerinin “nefret dolu davranış” üzerine politikalar belirlemesini ve kullanıcıların okuyabilecekleri rahatsız edici gönderileri bildirmeleri için mekanizmalar oluşturmasını zorunlu kılan bir yasa çıkardı.

New York Başsavcısı Letitia James, Amazon’un sahibi olduğu Twitch’e saldırısını yayınlayan Buffalo saldırganının kullandığı bazı platformlar hakkında soruşturma başlattı. Twitch, yaklaşık iki dakika sonra canlı yayını çekti.

Federal yetkililer de, FBI Direktörü Christopher Wray’in geçen yıl “metastaz yapma” olarak tanımladığı bir meydan okuma olan iç terörizm soruşturmaları için finansmanı artırarak dikkat çekti. Ancak aşırılık yanlılarının yeni üyeler almak için silah kontrolü tehdidini kullanmasını izlemekten başka kolluk kuvvetlerinin yapabileceği çok az şey var.

Çevrimiçi aşırılıkçılık ve istismarı araştıran İngiltere merkezli bir kuruluş olan Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’nin araştırma direktörü Callum Hood’a göre aşırılık yanlıları, yaygın silah ele geçirmelerinin başlangıcı olarak ateşli silahları düzenlemeye yönelik her türlü çabayı gösteriyor.

Hood, “Mesaj hızla ‘hükümet silahlarınızı almaya ve sizi savunmasız bırakmaya geliyor’ haline geliyor” dedi. Bu, ABD’de silah kontrolüne yönelik mütevazı girişimlerin bile karşılaştığı bariz siyasi zorluklara rağmen. Uzun ve büyüyen bir toplu silahlı saldırı listesine rağmen, silah hakları ABD’de on yıllardır önemli bir şekilde kısıtlanmadı.

Tehdit altında olmak yerine silahlar gelişiyor. Colorado’da Columbine okulunun vurulmasından sonraki 2000 yılından bu yana, ABD’de üretilen ateşli silahların sayısı üç katına çıktı. Şu anda ABD’de tahminen 400 milyon silah var – ülkedeki herkes için birden fazla – ülkeye dünyanın en yüksek silah sahipliği oranını veriyor.

Braddock’a göre, silah üreticileri ve Ulusal Tüfek Derneği gibi endüstri grupları, Amerikan silahlarını ele geçirmek için federal komplolar hakkındaki asılsız komplo teorilerinin sorumluluğunu taşıyor.

“Satışçılığın ilk kuralı nedir? Maddeye olan ihtiyacı yaratmaktır. Silahları farklı bir şey olarak düşünüyoruz – ve onlar şiddet araçları oldukları için – ama aynı zamanda büyük miktarlarda satılan metalar, ”dedi Braddock. “İhtiyaç yanılsamasını yaratıyorlar.”

Associated Press tarafından temasa geçilen hayalet silah kitleri satan bir web sitesi, ateşli silahların düzenlenmesiyle ilgili “tüm soruların” “geleneksel Amerikalıları silahsızlandırmak, hükümeti onlara karşı silahlandırmak ve onları Amerikan ordusunun cahil ve kısır araçlarına tabi tutmak için yapılan çıplak girişimler” olduğunu söyleyen bir açıklamayla yanıt verdi. federal güç.”

YouTube gibi platformlarda yayınlanan taktik eğitim videolarının yaratıcılarından bazıları hedef kitlesinin kolluk kuvvetleri olduğunu söylerken, diğerleri abone tabanlarının çoğunlukla kendilerini hükümete karşı silahlandırmak isteyenler olduğunu söylüyor.

Tehditlerine rağmen, kolluk kuvvetleri yetkilileri ve aşırılıkçılık uzmanları, yasadışı silah satışları veya diğer suçlara dair kanıtlar bulmadıkça, askeri tarzda silahlara ayrılmış büyüyen çevrimiçi alanlar hakkında yapacak çok az şey olduğuna dikkat çekiyor.

Teknoloji şirketleri ve Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları, şiddet içeren tehditleri, nefret söylemini ve doğrudan zarar veren diğer içerikleri yasaklayan kuralları olduğunu söylüyor. Bazı platformlar ayrıca ateşli silah satışını da yasaklar.

Milisler konusunda uzman Amy Cooter’a göre, silahlarla ve hatta aşırıcılıkla ilgili daha fazla kısıtlama ancak yine de geri tepecek. Kullanıcıları yasaklama çabaları kısa vadede başarılı olsa da, bu kullanıcılar daha az ılımlılıkla diğer platformlara kaçtıkça başarısız olmaları kaçınılmazdır.

Cooter, “Hareketin boyutunu küçültmek istiyorsak, platformdan çıkarma gerçekten etkili” dedi. “Ama radikallikten kurtulmak istiyorsak, öyle değil. En uç unsurlar, bağlantıda kalmanın başka yollarını bulacaktır.”
genel-8