Kuraklığın bu yaz Kaliforniya’nın hidroelektrik arzını yarı yarıya azaltacağı tahmin ediliyor. ABD Enerji ve Bilgi İdaresi (EIA) raporunda, bunun bölge sakinlerinin hava kalitesi ve elektrik faturaları için kötü haber olduğunu söyledi. tahmin etmek. Devlet, hidroelektrikteki açığı kapatmak için muhtemelen daha pahalı, kirletici doğal gaza yaslanacak.

Ulusal verilere göre, Kaliforniya’nın yaklaşık yüzde 60’ı şu anda “aşırı” kuraklık veya daha kötüsü ile başa çıkıyor. kuraklık izleme haritası. Kaliforniya’nın mevcut su sıkıntısı, eridiğinde eyaletteki rezervuarları söndüren düşük seviyedeki kar yığınından kaynaklanıyor. Kar paketinin genellikle zirveye ulaştığı Nisan ayının başlarında, eyaletteki kar paketinin su içeriği son 30 yılda normal seviyelerden yüzde 40 daha düşüktü.

Kaliforniya’dan bir harita ABD Kuraklık Monitörü. Bordo rengi “olağanüstü” kuraklık koşullarını ifade eder. Kırmızı, “aşırı” kuraklığı, koyu turuncu ise “şiddetli” kuraklığı sembolize eder. Harita, 24 Mayıs 2022 tarihli verileri temsil ediyor.
Resim: Richard Heim, NOAA/NCEI

Kaliforniya’nın en önemli su rezervuarlarından ikisi olan Shasta Gölü ve Oroville Gölü zaten “kritik düzeyde düşüktü” Mayıs ayı başlarında. Havaların daha da kuru ve sıcak olabileceği ve klima talebinin elektrik şebekesi üzerinde ekstra stres yarattığı yaza bile gelmedik.

Hidroelektrik, ABD’de önemli bir enerji kaynağıdır. EIA’ya göre, “normal su koşulları” sırasında tipik olarak Kaliforniya’nın elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturuyor. Ancak EIA, bunun bu yaz sadece yüzde 8’e düşmesinin beklendiğini söylüyor.

Bazen Kaliforniya, Kuzeybatı Pasifik’teki diğer eyaletlerden hidroelektrik satın alabilir. Ancak Washington Eyaleti ve Oregon da kuraklıkla uğraşıyor, bu nedenle gazın boşlukları doldurması gerekebilir. Sonuç olarak, EIA, Batı ABD’deki elektrik fiyatlarının önümüzdeki birkaç ay içinde muhtemelen yüzde 5 daha yüksek olacağını söylüyor. Kaliforniya’da kuraklık, enerji sektöründe yüzde 6 daha yüksek karbondioksit emisyonuna neden olacak.

California kuraklığa yabancı değil, ancak bu yıl işler tarihsel olarak kötüleşti. 2022’nin ilk birkaç ayı, 100 yılın en kurak. Vali Gavin Newsom, Kaliforniyalılardan gönüllü olarak alışkanlıklarını değiştir – devletin su tüketimini azaltmak için banyo yapmak yerine beş dakikalık duş almak ve temizlik yaparken dış alanları hortumla yıkamak yerine süpürmek dahil. Bazı yerlerde yerel yönetimler su kesintilerini zorunlu kılıyor. Bugün başlamakLos Angeles bölgesindeki birçok sakinin çimlerini yalnızca haftada bir kez sulamalarına izin verilecek.

İklim değişikliği kuraklığın kötüleştiği bir geleceği şekillendirirken, ABD’nin iklim hedeflerine ulaşmak için temiz bir enerji kaynağı olarak hidroelektriğe güvenmesi zorlaşabilir. Ulus hidroelektrik enerjiye güveniyordu. neredeyse üçte biri 2021’de yenilenebilir elektriğinin hedef ABD elektrik şebekesinin 2035 yılına kadar tamamen karbon kirliliği içermeyen enerjiyle çalışmasını sağlamak.genel-2