Bir çalışan, İngiltere'nin Wavre kentindeki İngiliz ilaç şirketi GlaxoSmithKline'ın (GSK) aşı paketleme hattında çalışıyor.

Bir çalışan, İngiltere’nin Wavre kentindeki İngiliz ilaç şirketi GlaxoSmithKline’ın (GSK) aşı paketleme hattında çalışıyor.
Fotoğraf: Kenzo Tribouillard / AFP (Getty Resimleri)

İngiltere merkezli ilaç şirketi GlaxoSmithKline, basın bültenlerine göre Boston merkezli aşı geliştiricisi Affinivax’ı 2,1 milyar dolara satın alacak. iki şirket tarafından verilen Salı erken. GSK ayrıca 1,2 milyar dolara kadar ödeyecekAffinivax’ın yeni bir klinik deney için belirli kilometre taşlarına ulaşılırsa aslan daha fazla pnömokok aşı.

Anlaşma, ilk olarak Finansal ZamanlarGSK’ya daha da büyük bir ABD’deki ayak izi, tartışmalı bir şekilde birkaç yüksek profilli yoldan yetişmeye çalışırken. İlaç devi zaten dünyanın en büyük aşı geliştiricilerinden biri, ancak gecikti diğerlerinin arkasında Pfizer gibi için bir aşı geliştirmek kovid19.

Affinivax’ın AFX3772 olarak adlandırılan en yeni potansiyel aşısı, yeni bir teknoloji platformu kullanıyor yardımcı olması için Çoklu Antijen Sunum Sistemi (MAPS) olarak adlandırılır. daha az ciddi hastalıklar arasında zatürre, menenjit ve kan dolaşımı enfeksiyonlarıyla savaşır.

GSK, teknolojiyi şöyle açıklıyor: basın bülteni:

Çoklu Antijen Sunum Sistemi (MAPS), tek bir aşıda hastalıkla ilgili polisakkaritlerin hastalıkla ilgili protein antijenlerine hassas, yüksek afiniteli bağlanmasını sağlayan yeni ve yüksek verimli bir aşı teknolojisi platformudur. Elde edilen polisakarit-protein kompleksleri ile bağışıklama, polisakaritlere karşı geniş ve potansiyel olarak koruyucu bir B-hücresi (antikor) tepkisini ve proteinlere karşı ayrı bir B-hücresi ve T-hücresi bağışıklık tepkisini indükler. MAPS’nin kendine özgü tak ve çalıştır özelliği, çok çeşitli bulaşıcı hastalıkların hedeflenmesini sağlar.

Şirkete göre aşı şu anda klinik deneylerde “katılımcılar arasında iyi tolere edildi ve iyi bağışıklık tepkileri gösterdi”. Ve aşı FDA’dan tam onay alırsa, 1,2 milyar dolar tehlikede olduğundan, bu aşının başarısına çok fazla para biniyor.

“Affinivax, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde insanların yaşamları üzerinde anlamlı bir etki yaratmak için aşı inovasyonunu teşvik etmek için kurucularımızın bilimsel ve kişisel vizyonundan doğdu.” Affinivax’ın CEO’su Steven Brugger,
bir açıklamada söyledi çevrimiçi yayınlandı.

Brugger, “Geçtiğimiz sekiz yılda, bu vizyonu, Boston Çocuk Hastanesi’ndeki MAPS™ aşı platformumuzun ilk geliştirmesinden, ileri aşamadaki klinik çalışmalarda lider aşı adayımızla yeni aşıların bir boru hattına taşıdık,” diye devam etti.

GSK’nın ekibimizin başarılarını takdir etmesinden gurur duyuyoruz ve GSK’nın MAPS platformumuz ve başarısının arkasındaki ekip için ideal bir yeni yuva olduğundan eminiz. GSK’nın önemli yetenekleri, lider Streptococcus pneumoniae MAPS aşı programımızda olduğu gibi mevcut aşıları iyileştirmek için MAPS ile devam eden ilerlemeleri mümkün kılacaktır ve günümüzde etkili bağışıklama stratejilerinin mevcut olmadığı yeni ve dirençli bulaşıcı hastalıklarla mücadele eden aşılar geliştirecektir.”genel-7