Çin’in dijital para birimi olan dijital yuanın ortaya çıkışı herkesin hoşuna gitmiyor. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki mevcut rekabet bağlamında, Cumhuriyetçi Parti üyeleri olan Amerikalı senatörler, Apple ve Google tarafından yönetilenler de dahil olmak üzere Amerikan uygulama mağazalarının ödeme yapmak için uygulamaları barındırmasını yasaklayan bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyorlar. Çin dijital para birimi ile. Onlar için, Pekin tarafından tanıtılan merkez bankası dijital para birimi (CBDC), Çinli yetkililerin Amerikan vatandaşlarını gözetlemesine izin verebilir.

Geçen haftanın sonunda açıklanan ve ilk olarak Reuters ajansı tarafından fark edilen bu yasa tasarısı, App Store ve Play Store ile Apple ve Google gibi uygulama mağazalarına sahip olan veya bunları kontrol eden şirketleri duvarın dibine koyuyor. Kabul edilirse, ikincisi “artık bir başvuru sunmak zorunda kalmayacak [leur] ABD’de e-CNY işlemlerini destekleyen veya etkinleştiren uygulama mağazası [l’autre nom donné au yuan numérique] “.

Tasarının arkasındaki Amerikalı senatörler için acil bir yasama ihtiyacı var. Dijital yuanın Çinli yetkililere “ağdaki tüm işlemlerde gerçek zamanlı görünürlük sağlayarak, bu ağa katılan Amerikalılar için gizlilik ve güvenlik endişeleri yaratacağından” korkuyorlar.

Dijital yuan, Pekin için bir silah mı?

WeChat platformu (Çin devi Tencent’e ait) Çin dijital para birimini desteklemeye başlıyor. Bu arada, Jack Ma’s Ant Group’un sahip olduğu son derece popüler ödeme uygulaması Alipay da dijital para birimini kabul ediyor. Ancak bu son iki uygulama Apple ve Google uygulama mağazalarında mevcuttur. Yine de, tasarı Orta Krallık’ta birçok eleştiriye yol açıyor. Washington’daki Çin Büyükelçiliği, yasayı “ulusal güvenliğin savunulamaz gerekçeleriyle devlet gücünü kötüye kullanarak ABD’nin haksız yere yabancı şirketleri korkutmasının yeni bir örneği” olarak nitelendirdi.

Kripto para birimleri dünyadaki toplam finansal varlıkların yalnızca küçük bir marjını temsil etse de, bunların gelişimi birçok merkez bankasını orta vadede finansal sistemin istikrarına yönelik oluşturdukları risklere tepki vermeye sevk etti. Avrupa’da, Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta’nın yakın tarihli bir formülüne göre, “kripto varlıkları düzenleme alanına getirmek” için dijital bir euro ihracına bahse giriyor. dijital euro projesinin sorumluluğu.

Çin’de yetkililer, 2021’in sonunda Çin topraklarında kripto para birimleri içeren finansal faaliyetleri yasaklayarak zaten daha da ileri gittiler. Ancak Çin hükümeti, yuanın dijital versiyonuyla kendi alternatifini yarattı. Dijital Para Birimi Elektronik Ödemeler (DCEP) olarak adlandırılan dijital yuan, blok zinciri ve kriptografi teknolojileri üzerinde geliştirildi ve daha sonra yakındaki iki dijital cüzdan arasında kullanıma hazır para transferlerini sağlamak için Yakın Alan İletişimi (NFC) yeteneklerini destekleyebilir.

DCEP, AliPay, WeChat ve Apple Pay dahil olmak üzere onaylanmış uygulamalar kullanılarak mobil cihazlara indirilebilir ve deneme kullanımı geçen yıl küresel pandemi sırasında başladı.genel-15