Siyah bir zemin üzerine Millenium Falcon.

Yeni bir belgesel, tüm favori parçalarınızı yaratmaktan bahsediyor. Yıldız Savaşları.
resim: Lucasfilm

io9 veya Gizmodo gibi bir site okuyorsanız, Industrial Light ve Magic’in hayatınız üzerinde bir etkisi olma ihtimali yüksektir. Tarafından yaratıldı George Lucas adlı küçük bir film yapmasına yardım etmek için Yıldız Savaşları, şirket ön planda olmuştur görsel ve özel efektler, o zamandan beri on yıllardır temelde her büyük bilim kurgu ve fantezi filminde çalışıyor. Birkaç önemli istisna dışında (örn. Yüzüklerin Efendisi, Weta Workshop), ILM’nin çalışmaları kolektif hayal gücümüzü şekillendirdi.

Bu miras, Disney+’a gelecek olan altı bölümlük bir belgesel dizisinin odak noktasıdır. Işık ve Sihir. Efsane senarist ve yönetmen Lawrence Kasdan’ın yönettiği dizi 27 Temmuz’da vizyona girecek. Yıldız Savaşları Kutlama, Kasdan ve belgeselde yer alan birkaç kişi -Dennis Muren, Phil Tippett, Ron Howard, Joe Johnston, Rose Duignan ve Lynwen Brennan- projeden ilk klipleri göstermek için sahne aldı ve ILM’de Star Wars evreninde film yapmaktan bahsedin.

Panelde benim için kişisel olarak göze çarpan şey, bu belgeselin sadece filmleri seven herkes için değil, genel olarak herkes için bir şeyler olacak gibi görünmesiydi. Yıldız Savaşları. Örneğin, en sevdiğim gemi Milenyum Şahini ve sahneleri seviyorum Hoth. Panelde Johnston, en anında tanınan gemiyi tasarlamaktan bahsetti. Yıldız Savaşları Evren. Bir sürü çizim yaptıktan sonra Johnston, diğerlerinden daha çok sevdiği bir çizim olduğunu açıkladı. İşin püf noktası, George’un aynı kişiden hoşlanmasını sağlamak, dedi. “Yani bitirdim [my design] biraz daha fazla ve daha koyu çizgiler ve şeylerle ana hatlarını çizdim ve ona gösterdim ve o hoşuna gitti ve ben beğendim, ancak kokpit biraz öndeydi. ‘Bunu sevip sevmediğimden emin değilim’ gibiydi, ben de ‘Ya buraya bir kenara koysak? Ve ‘Evet, bu iyi’ dedi.” Tabii ki, bu Johnston’ın milyonlarca kez anlattığı bir hikaye, ancak altı bölümlük bir belgesel bir yana, sadece bu panelde bile kişisel bir şeyler bulabildiğimi söyledi. onun kapsamı.

Bu aynı zamanda Tippett, filmde önemli bir karakter olan Tauntaun’u tasarlamaktan bahsettiğinde de oldu. İmparatorluk güçleri geri döndüHoth sahneleri. Tipptett, “George, bu tauntaun karakteri için bazı tasarımlar görmek istedi,” dedi. (“Bu bir kar kertenkelesi” dedi.) “Bu yüzden günü bir düzine çizim yaparak geçirdim. [George came in and said] ‘Bunu yapmaz, bunu yapmaz’ ve George bir tane aldı ve ‘Onu biraz kedi gibi yap’ dedi ve ‘Tamam, alaycı’ dedi. Ve işte böyle çalıştı.” Bu hikayenin en iyi yanı, Tippett’in ekranda anlattıktan sonra, arşiv görüntülerinin yuvarlanmış olmasıdır. aslında oluyor. İşte o zaman şovda satıldım. Hafıza şeridinde oldukça yolculuk olacak.

Işık ve Sihir Disney+ 27 Temmuz’da başlıyor.

Düzeltme: Bu yazının daha önceki bir versiyonu, Weta Workshop’un etkileri yaptığını kaydetti. avatar… yaptı, ama aynı zamanda ILM’den de yardım aldı. ILM gerçekten her yerde! io9 hatayı pişman ediyor.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.genel-7