CHENNAI: Hindistan Teknoloji Enstitüsü kumaş (HTE Madras) yerli bir belediye geliştirdi katı atık yakıcı Hindistan’da üretilen ayrılmamış belediye katı atıklarını verimli bir şekilde işlemek için türünün ilk örneği bir ‘Döner Fırın Teknolojisine’ dayanan pilot tesis.

Bu Yakma Tesisi Cuma günü IIT Madras Direktörü V. Kamakoti tarafından Trichy’deki Bharat Heavy Electricals Limited fabrikasındaki Kombine Çevrim Gösteri Tesisi binasında konuşlandırıldı.

Hindistan’da üretilen MSW, yılda yaklaşık 133 milyon ton olup, bunun yüzde 85’inden fazlası çöplüklerde son bulmaktadır. Tamil Nadu’daki toplam katı atık üretimi 14.600 ton/gün ve Chennai’de üretilen yaklaşık 5.400 ton/gün (TNPCB, 2021). MSW üretimi, kişi başına yaklaşık 0,5-1 kg/gün üretim ile yılda yüzde 1,3 oranında artmaktadır.

Biyo-organik atıkların kompostlaştırma, haşere kompostlaştırması ve biyogaz üretimi için ayrıştırılması ve kullanılmasından sonra, plastikler ve yüksek kalorifik değerli maddeler dahil olmak üzere günde 2.500 tondan fazla biyo-inorganik atık çöp sahalarına dökülmektedir.

Hindistan katı atık yönetimi endüstrisi, 2025 yılına kadar 13,62 milyar dolar değerinde.

Tamamen yerli olarak geliştirilen bu tesis, günde bir tona kadar ayrıştırılmamış belediye katı atığını (MSW) işleyebilir ve ana çıktı olarak buhar, yan ürün olarak temiz gaz emisyonları ve kül üretebilir. Bu girişim, Ucchatar Avishkaar’ın bir parçasıydı. Yojana (UAY) BHEL tarafından finanse edilen proje ve Birlik Eğitim Bakanlığı. Ulusal Yanma Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde (NCCRD) IIT Madras Araştırmacıları tarafından geliştirilmiştir.

R Vinu, Doçent, Kimya Mühendisliği Bölümü, IIT Madras, projeyi yönetti. Kurulumdan devreye almaya kadar tüm süreç altı ayda tamamlandı.

Kamakoti, “Atık yönetimi, ölçeklenebilen ve aynı zamanda hızlı ve güvenli bertarafa yardımcı olan çözümler gerektiren önemli bir konu haline geliyor. IIT Madras tarafından geliştirilen, türünün ilk örneği olan Katı Atık Yakıcı, yalnızca ölçek ve güvenli bertaraf sorunlarını ele almıyor. değil, aynı zamanda israftan zenginliğe bir yaratımla sonuçlanan ısı üretir.”

“IIT Madras’ta çeşitli karışık atıklar ve besleme stoğunda yüzde 40’a varan nem için zaten iyi bir şekilde test edildi. Pilot Tesis ayrıca bir torba filtre, ıslak yıkayıcı ve filtre ve IIT’den yapılan bir açıklamada, Madras, emisyonların normlar dahilinde olmasını sağlayan kirleticileri yakalayın” dedi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9