Birinin esnemesini izlemenin neden sizde ağzınızı açmaya yönelik benzer bir dürtüyü tetiklediğini hiç merak ettiniz mi? Bilim adamları esnemenin arkasındaki fizyolojik amacı anlamış olsa da, sosyal hayvanlar arasında neden bu kadar bulaşıcı olduğunun nedeni onları şaşırttı. New York Eyalet Üniversitesi Politeknik Enstitüsü’nden evrimsel biyolog ve makalenin yazarı Andrew Gallup’a göre, esneme, hayvan gruplarının birbirleriyle senkronize olmaları ve grup davranışlarını koordine etmeleri için bir yol olabilir.

Kişi genellikle derin uykudan uyanmak veya yorucu bir günün ardından yatağa gitmek gibi bir aktivite durumundan diğerine geçerken esner. Esnemenin uzun zamandır karbondioksiti dışarı vermenin ve oksijeni yenilemenin bir yolu olduğuna inanılıyordu. Ancak şimdi, esnemenin beyni soğutmak için ılımlı kan sıcaklığıyla daha fazlasını yapması gerektiği görülüyor. bir çalışma, yayınlanan Animal Behavior dergisinde, bulaşıcı esnemelere daha fazla ışık tuttu.

Bireyler arasında art arda bulaşıcı esneme söz konusu olduğunda, Gallup bu davranışın bir grup içinde uyanıklığı artırmak için evrimleşmiş olabileceğini açıkladı. Buradaki fikir, esneme kişinin uykulu hissettiğini gösteriyorsa, esnemesini izlemek grubun diğer üyelerini uyarabilir. Bu, esneyen kişinin düşük uyanıklığını telafi eder ve sırayla grubun genel uyanıklığını arttırır.

Bu fikri açıklamak için Gallup geçen yıl bir araştırma yaptı. İnsanlara yılan fotoğrafları gibi tehdit edici uyaranları ve kurbağa resimleri gibi tehdit edici olmayan uyaranları içeren birkaç resim gösterdi. İnsanlara önce esneme videoları izletildi, ardından görüntüler gösterildi. Gallup daha sonra resim dizisinden resim seçme yeteneklerini test etti.

İnsanların esnemesini izledikten sonra, tehdit edici uyaranları veya yılan resimlerini daha verimli bir şekilde algılayabildiğini gözlemledi. Ancak Science Magazine, insanların kurbağa resmini tespit etme yeteneğinin değişmediğini bildirdi.

En son teknoloji haberleri ve incelemeler için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: heyecan, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için sayfamıza abone olun. Youtube kanalı.

Redmi 11 5G Hindistan Haziran’da Piyasaya Sürülüyor, Çift Kamera, 5.000 mAh Pil İçerecek Özellikler: Rapor

Oppo Reno 8 Serisi, Oppo Pad Air Hindistan’ın Lansmanı Temmuz Ayında Gerçekleşiyor: Raporgenel-8