Büyücüden neden bu kadar etkilendik? Yıllar geçtikçe, rol, bilge ve yaşlı bir destekleyici karakterden lider bir adama ve bazı durumlarda inek set için bir seks sembolüne dönüşerek ilk görevinin ötesine geçti. Arketip, güç, özgürlük ve bilginin yanı sıra fiziksel ve ölümlü dünyadan daha yüksek bir düzlük ve varlık durumuna geçmeyi temsil eder. Sihir tüm biçimleriyle bir ödüldür, çok az insanın aldığı ve neredeyse herkesin sahip olmak için öleceği bir hediyedir.

Büyücü arketipi, en dinamik olanlardan biridir, neredeyse sürekli değişen efsanevi oranlarda bir figür ve fantezi hikayelerinin temelini oluşturur. Orta Çağ’a kadar geri giden büyücü, onu dünyevi karakterlerden ayıran doğaüstü yetenekler sayesinde büyüledi. Şövalye romanslarında, büyücü her zaman yaşlı ve zekiydi, ölümsüzlük arayışında genç ve deneyimsiz şövalyeye rehberlik edecek ve onları besleyecek nihai akıl hocasıydı – muhtemelen gelecek tüm büyücülerin prototipi olan Merlin, arketipi mükemmel bir şekilde somutlaştırdı.

Büyücü, kadın meslektaşı olan baştan çıkarıcı ve kışkırtıcı büyücünün tam tersine, tüm dünyevi zevklerden kopuk, sabırlı ve yozlaşmazdı. Arzularına yenik düşmek genellikle büyücünün sonunu temsil ederdi; örneğin, Arthur efsanesinin çoğu versiyonu Merlin’in ölmesine, hapsedilmesine ya da eski öğrencisi Gölün Leydisi’ne çılgınca aşık olduktan sonra ortadan kaybolmasına neden olur. Onsuz, Arthur ve Camelot zayıflar ve sonunda düşüşlerine yol açar. Gerçekten de, Merlin tahtın arkasındaki güç ve Arthur’un egemenliğinin ana nedeniydi.

Fantezi türü, büyücüyü her şeye kadir, her şeye gücü yeten, her şeyi gören ve herkesten daha çok bilen bir figür olarak ölümsüzleştirdi. O olmadan hikaye parçalandı; aslında, o bile yoktu.

Edebiyatta arketip

Fantezi yazarları, Gandalf ve Saruman gibi karakterlerle Merlin arketipini neredeyse sarsılmaz bir bağlılıkla izlediler. Yüzüklerin Efendisi ve Dumbledore’dan harry potter ince örtülü stand-in olarak hizmet vermektedir. Ancak, duyarlılıklar değiştikçe büyücü de değişti. Büyücü, mükemmele yakın konumundan uzaklaştırılarak, fantezide değişen bir figür haline geldi. Yazarlar genellikle onu ya tesadüfi parlaklığa meyilli beceriksiz ve beceriksiz bir soytarı ya da şüpheli ahlaka sahip manipülatif ve kurnaz bir figür olarak tasvir ettiler. Merlin’in kendisi, hikayedeki rolüne bağlı olarak tüm bu şeyler olmuştur.

Yine de, tüm gücü ve bilgisine rağmen büyücü, ilgi odağı olmaktan uzak, destekleyici bir figür olarak kaldı. Bu karar muhtemelen kasıtlıydı, ne kadar saçma bir şekilde güçlü olduğu göz önüne alındığında. Muazzam yetenekleri ve bilgeliği, herhangi bir olay örgüsünde çoğu sorunu kolayca çözdü ve bir kahramanın her şeyi elde etmek için hiçbir şey yapmadığı bir hikaye hakkında ödüllendirici olan nedir? Büyücü, hikayesinde başrol olmak istiyorsa, oldukça alçaltılması gerekirdi. Ancak, birinin onu Dünya’ya indirmeye çalışması yüzyıllar alacaktı ve bu edebiyatta olmayacaktı.

filmlerdeki büyücü

Oz Büyücüsü'nde Dev Bir Kafa Olarak Büyücü.

Başlangıcından bu yana sinema, izleyicilerin iyi bilinen mecazlar ve fikirler hakkındaki algılarına meydan okudu. Yine de, ortadaki büyücülüğün ilk örnekleri, mecazı ilk kez popülerleştiren gizemli ve çok güçlü fikre bağlı kalıyor. Ancak, Victor Fleming’in 1900 romanından uyarlaması Harika Oz Büyücüsü Büyücüyü Oz’un her şeye kadir hükümdarı olarak poz veren bir insana dönüştürerek önemli bir değişiklik yaptı. Değişim, kinayenin yeni bir yanını temsil etmeye başladı ve esnekliğini ve uyarlanabilirliğini doğruladı. Yönetmenler, sözde bir büyücünün şarlatan tarafını keşfetmekten keyif alırken, yine de gerçek bir doğaüstü bağlantı önerirler. Başlıca örnekler arasında Ingmar Bergman’ın Büyücü ve Richard Attenborough’nun büyü

Filmler ayrıca aptal büyücüyü, özellikle animasyonlu olanları sergiledi. Disney’in fantezi ve Taştaki Kılıç kendilerini izleyicilere çabucak sevdiren güçlü ama beceriksiz büyücüleri canlandırdı. Murvyn Vye’nin soytarı Merlin’i Kral Arthur’un Sarayında Bir Connecticut Yankee saçmalığı en belirgin özelliği olarak kalmasına rağmen, düşmanca bir rol üstlendi.

Deneyimsiz büyücü ayrıca, genellikle zanaatını öğrenen genç bir adam olarak ortaya çıkan bir şöhret artışı gördü. Aptal değil ama deneyimsiz olan genç büyücü, Peter MacNicol’un 1981 fantastik filminde büyücü Galen’i canlandırmasından sonra önemli bir ün kazandı. Ejderha avcısı† MacNicol’un Galen’i aynı zamanda başrolde bir büyücünün en eski ve en kötü şöhretli örneklerinden biridir. gibi animasyon filmler Son tek boynuzlu ve küçümsenen Kara kazan ayrıca hikayenin başrolü olarak bir büyücü veya sihirle güçlendirilmiş genç bir adam fikrini araştırdı,

Yaşayan Çocuk (ve her şeyi değiştirdi)

Harry, Harry Potter ve Büyücüler Taşı'nda ilk kez asasını tutuyor.

Harry Potter, büyücünün sinematik tasvirinde bir değişime işaret etti. Aynı adlı romandan uyarlanan, Harry Potter ve Felsefe Taşı Büyülü güçleri onu diğer fantezi şampiyonlarından ayıran isteksiz bir kahraman olan Yaşayan Çocuk’u tanıttı. Bir şövalye ya da prens değil, Harry bilgeliği olmayan büyücü, gücü olmayan büyücüydü. Serideki en etkileyici karakter olmaktan çok uzaktı – bu, büyücünün her şeye gücü yeten, her şeyi bilen kinayesine uygun yaşayan Bayan Hermione Granger olurdu – yine de Harry, fantezi dünyasının yeniden alakalı hale gelmesi için ihtiyaç duyduğu kahramandı.

Gerçekten de, tür, tandem’den önce hatırı sayılır bir süre boyunca sürekli bir düşüş içindeydi. harry potter ve Yüzüklerin Efendisi unutulmaktan kurtardı. Bununla birlikte, Gandalf ve Saruman büyücü arketipini benimserken, Harry onu altüst etti ve izleyicilere her şeyden önce normalliği özleyen olgunlaşmamış, mücadele eden bir genç sundu. Harry güçlere sahip olmayı severdi ama en başta asla parçası olmak istemediği bir savaşta onları kullanmaktan nefret ederdi.

en harry potter destan, her biri Harry’yi sinemanın en büyük büyücü kahramanı olarak geliştiren ve güçlendiren sekiz başarılı film üretti. İsteksizlik ve olgunlaşmamışlık onun karakterizasyonu için çok önemliydi; Harry değişken ve dürtüseldi, eğer bir Gryffindor varsa. Yine de bu eşsiz kişilik, milyonlarca hayranı onun büyüsüne kaptırdı. Harry, bir neslin kahramanıydı ve büyücüyü tek başına tamamen değiştiren karakterdi.

Önde gelen bir adam olarak büyücüler

Harry, büyücünün büyük Hollywood çadır direklerinde lider bir adam olması için kapıyı açtı. Potter mirasından yararlanmak için ilk büyük ekran girişimleri – Büyücünün Çırağıeragon — aynı başarıyı elde edemedi, ancak büyücü küçük ekranda başarılı oldu.

BBC’ler merlin kinayenin yaratıcısını, gücüyle uzlaşan genç bir adam olarak yeniden tasavvur etti. Büyücü arketipinin güçlü ve beceriksiz kısımlarını karıştırmak, merlin Potter mirasının değerli bir halefi olduğunu kanıtladı. Harry gibi Merlin de hikayedeki rolü konusunda karanlıktaydı, görevini yerine getirecek kadar anlayışlıydı. Merlin, sevimli, tatlı ve Arthur’a sıkı sıkıya bağlıydı; korkularına rağmen, aynı zamanda cesur, cüretkar ve Bir Zamanlar ve Geleceğin Kralı için kendini feda etmeye istekliydi. Harry’nin aksine, Merlin görevlerine kızmadı ve Albion’un (Büyük Britanya’nın) kaderindeki daha büyük rolünü takdir etti.

Büyücü ayrıca aşk, açgözlülük ve insan zihninin sınırları gibi daha derin temaları keşfetmek için ideal bir figür oldu. Christopher Nolan’ın Gizemli Gerilim Prestij takıntı, nefret ve hırs temalarını araştırmak için bir düzenek olarak sihri kullandı. Benzer şekilde, Neil Burger’in İlizyonist – Nolan’dan birkaç ay önce yayınlandı prestij — aşk hikayesini, filmin süresi boyunca sihirli güçleri belirsiz kalan itibari karakter etrafında çerçeveledi. Dört yıl sonra, Sylvain Chomet’in animasyon filmi, aynı zamanda İlizyonistaile, ayrılık ve masumiyetin gidişi gibi düşünceli temaları araştırdı.

Televizyon ayrıca Disney’inki gibi şovlarla büyücülük kinayesinden yararlanmanın bir yolunu buldu. Waverly Büyücüleri ve Starz’ın kısa ömürlü Camelot başlıca örnekler olarak. Büyücünün bir kahraman olarak yükselişi, mücadele eden Büyücü Dünyasını ayakta tutma girişimleri olumsuza karışmış olsa da, Potter serisi sona erdikten sonra bile devam etti.

süper kahraman büyücü

Doctor Strange in the Multiverse of Madness'ta Doctor Strange acı içinde yanlarını tutar.

Harry Potter büyücüyü serinlettiyse, Doktor Strange onu sıcak yaptı. Hızla genişlemekte olan Marvel Sinematik Evreni ve harry potter Franchise sona erdiğinde, Doctor Strange sinemanın önde gelen sihirbazı, büyücüyü ana akım haline getiren bir süper kahraman iri oldu. Strange sihrini gizlemedi, ama aktif olarak kullandı ve hatta dünyayı kurtaran maskaralıklarında gösteriş yaptı.

Benedict Cumberbatch’in kendinden emin ve kendini beğenmiş tasviri ile yükselen Strange, büyücü içeriğinin zirvesine yükseldi. Cumberbatch’in Strange’i artık beyaz sakallı bilge yaşlı bir adam ya da erkekliğin zirvesinde olan sıska ve deneyimsiz bir çocuk değil, kelimenin tam anlamıyla bir kahramandı. Ayrıca, arketipin eksantrikliklerinden yoksundu, onların yerine geleneği reddeden ve modernliği kucaklayan daha temiz ve modaya uygun bir görünüm aldı. Strange, sıcak, sade ve basittir; Chris Evans’ın Kaptan Amerika’sı veya Chris Hemsworth’ün Thor’u gibileriyle ayakta durabilir ve kendi gücünü koruyabilir.

Strange’in güçleri de MCU’daki en dinamikler arasında. Asalardan veya büyülerden yoksundur; tek ihtiyacı olan, en muhteşem saldırıları canlandırmak için gösterişli jestleridir. Strange, diğer birkaç Marvel kahramanının sahip olduğu bir dinamizme sahip olan Mad Titan Thanos ile savaşabildiği kadar mistik alemden karanlık güçlerle savaşabilir. Harry’den daha fazlası, Strange gerçek sihir süperstarı, büyücünün yassılaştırılmasıdır. Gizemli, bencil, yakışıklı, çekici ve güçlüdür. Strange ile büyücü sonunda her zaman olması gereken süperstar oldu.

gelecek

Strange merakla beklenen için geri döndü Deliliğin Çoklu Evreninde Doktor Strange, pandemi sonrası dönemde gerçek bir hit olan birkaç filmden biri. (Şu anda Dünya çapında 800 milyon doların üzerinde hasılat elde eden yılın en çok hasılat yapan filmi.) Doctor Strange, özellikle Cap ve Iron Man gibi kilit oyuncuların ayrılmasından sonra, MCU’da yalnızca daha değerli bir oyuncu haline gelecek. DC evreninde ayrıca, yaklaşan tandem de dahil olmak üzere, arduvazında birkaç yüksek profilli sihir merkezli proje var. kara adam ve Shazam! ve Emerald Fennell’in yazdığı Zatanna solo filmi.

Son sürüm Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları muhtemelen hayal kırıklığı yaratan incelemeler ve gişe hasılatları sayesinde serisini mahvetmiştir; gerçekten de, Büyücülük Dünyası, değerini ciddi şekilde zedeleyen çok sayıda yüksek profilli ancak kolayca önlenebilir hatalar yaptı. Yine de, Potterverse hiçbir yere gitmiyor ve büyük ekrana döndüğünde, yeni bir başlangıçla Fantastik Canavarlar tartışmalar, hayranlar kesinlikle açık kollarla kucaklayacak.

Ve böylece, Marvel ve DC gibi büyük seriler büyücü üzerine bahse girer ve Büyücü Dünyası her zamankinden daha güçlü bir şekilde geri gelmek için yeniden toplanırken, büyücünün sinema geleceği umut verici görünüyor. İzleyiciler her zaman sihir için can atacaklar; bu muhtemelen değişmeyecek ve büyücü, şimdiki zamanın duyarlılıklarına uyması için ihtiyaç duyduğu her şey olabilir. Süper kahramanların çağını unutun, sihir çağı daha yeni başlıyor.


genel-19