Birincil yıldızın ve ikincil gezegenin sırasıyla X’in solunda ve sağında sabit olduğu dönen bir referans çerçevesinde Truva gezegeninin son yörüngeleri. Artı işareti, eşkenar Lagrange noktası L4’ü gösterir. Birincil etrafındaki ikincil yörüngenin 600.100’ünden sonra başlayan Truva atı zaten muz şeklindeki bir yörüngede. Yaklaşık 602.996 yörüngede, Truva atı bu salınımdan kurtulur ve birincil yıldıza daha yakın bir eksantrik yörünge alır. Sadece yaklaşık üç yörünge sonra ikincil gezegenle yakın bir karşılaşma yaşar ve simülasyon durur. Kredi bilgileri: SETI Enstitüsü

Güneş sistemimizde ortak yörüngeli nesnelerin birkaç bin örneği vardır: güneş veya bir gezegen etrafında aynı yörüngeyi paylaşan cisimler. Truva asteroitleri buna bir örnektir. 5.000’den fazla ötegezegen keşfetmemize rağmen, güneş dışı sistemlerde henüz benzer bir ortak yörünge gözlemlemedik. Yayınlanan yeni bir çalışmada İkarus Anthony Dobrovolskis, SETI Enstitüsü ve Jack Lissauer, NASA Ames Araştırma Merkezi, yazarlar bazı Truva ötegezegenlerinin oluştuğunu, ancak büyük ve kısa periyotlu yörüngelerde (ve dolayısıyla tespit edilmesi nispeten kolay) olanların tipik olarak dış gezegenlerin dışına çıkmaya zorlandıklarını öne sürüyorlar. gelgitler tarafından paylaşılan yörünge. Bu olduğunda ya yıldızlarıyla ya da dev gezegenleriyle çarpışırlar.

SETI Enstitüsü araştırma bilimcisi Dobrovolskis, “Trojan ötegezegenleri keşfedilirse veya keşfedildiğinde, bu çalışma onların iç yapılarının bazı özelliklerini ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir” dedi.

Burada, Dünya’da, gelgitlerin neden olduğu sürtünme, Dünya’nın dönüşünün yavaşlamasına neden olarak, ayımızın Dünya’dan uzaklaşmasına neden olur. Gelgit sürtünmesi teorisini ikiden fazla gövdeye sahip sistemlere genelleştiren yazarlar, teoriyi bir yıldız, dev bir gezegen ve dev bir gezegenin L4 veya L5’i veya dev gezegenin eşkenar noktası etrafında salınan Dünya benzeri bir gezegen içeren sistemlere uyguluyorlar. .

Analizlerine göre, Dünya benzeri gezegendeki yıldız ve dev gezegen tarafından yükseltilen gelgitler, salınımlarının kararsız hale gelene kadar büyümesine neden oldu. Araştırmacılar, Truva Atı’nın salınımlarının ovalden muz şekline dönüştüğünü ve nihayetinde ortak yörüngeden çıkarak ya yıldızla ya da dev gezegenle çarpıştığını gösteren sayısal simülasyonlar yaptılar.

Bulgular, Rodriguez ve diğerleri tarafından 2013’te ve Couturier ve diğerleri tarafından 2021’de daha önce yayınlanmış sonuçlarla tutarlıdır. Bu, gelgitlerin biz onları gözlemlemeden önce ortak yörüngeli ötegezegenleri ortadan kaldırdığını gösteriyor. Eğer durum buysa, henüz ortak yörüngeli ötegezegenleri keşfedebiliriz. NASA’nın geçen Ekim ayında başlatılan Truva asteroitlerine yönelik Lucy misyonunun, gelgitlerin ortak yörünge sistemlerindeki rolü hakkında ek ipuçları sağlaması da mümkündür.


Cheops, ragbi topu şeklinde bir ötegezegen ortaya çıkardı


Daha fazla bilgi:
Anthony R. Dobrovolskis ve diğerleri, Gelgitler Trojan ötegezegenlerinin dengesini bozar mı?, İkarus (2022). DOI: 10.1016/j.icarus.2022.115087

SETI Enstitüsü tarafından sağlanan

Alıntı: Neden ortak yörüngeli ötegezegenleri keşfetmedik? Gelgitler, 27 Mayıs 2022’de https://phys.org/news/2022-05-havent-co-orbital-exoplanets-tides.html adresinden alınan olası bir yanıt (2022, 26 Mayıs) sunabilir.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1