Bir ziyaretçi, Çin'in Pekin kentindeki bir ticaret fuarında sergilenen Çin Yuanı'nın dijital bir versiyonu olan e-CNY için bir logonun yanından geçiyor.

WeChat gibi popüler uygulamalar Çin dijital para birimini desteklemeye başladı.
Fotoğraf: Ng Han Guan (AP)

Üç Cumhuriyetçi SÜreticiler, Çin hükümetinin ABD vatandaşlarını gözetlemek için para birimini kullanabileceği endişeleri üzerine, e-CNY veya dijital yuan olarak da bilinen Çin’in dijital para birimini destekleyen uygulamaların kullanımını denemek ve yasaklamak için bir yasa tasarısı önerdiler.

bu Yasa tasarısı “Amerikalıları Otoriter Dijital Para Birimlerinden Koruma Yasası” olarak etiketlendi ve Apple ve Google dahil olmak üzere uygulama mağazalarının dijital para biriminde satın alma kabul eden uygulamaları taşımasını yasaklama çağrısında bulundu. Bu, popüler mesajlaşma uygulamasını içerir WeChate-CNY’yi bu yılın başlarında destekleyeceğini açıklamıştı.

Tasarının arkasındaki senatörler, dijital yuan ile ilgili iddia edilen finansal ve gözetim riskleri konusunda uyardılar. Indiana, “Çin Komünist Partisi’nin dijital yuanı, bireylerin finansal yaşamlarına doğrudan kontrol ve erişim sağlıyor” dedi. Senator Mike Braun, bir Beyan. “Bu otoriter rejimin, devlet kontrolündeki dijital para birimlerini ekonomimize ve Amerikan vatandaşlarının özel bilgilerine sızmak için bir araç olarak kullanmasına izin veremeyiz.” Arkansas Syönetmen Tom Cotton, Braun’un dijital para biriminin “onu kullanan herkesi kontrol etmek ve gözetlemek” için kullanılacağına dair endişesini yineledi.

Cotton aynı açıklamada, “Çin’e bu şansı veremeyiz – ABD, Çin’in ekonomimizi en temel düzeyde baltalama girişimini reddetmeli” dedi.

Çin’in dijital para birimi, güvenlik ve gizlilik sorunlarıyla ilgili endişeleri artırdı. Pekin’deki 2022 Olimpiyat Oyunları sırasında, bir grup cumhuriyetçi milletvekili uyardı Amerikalı sporcuların kullanmaması Çin’deyken dijital yuan, merkez bankası tarafından izlenebileceğini iddia etti.

Bu arada Çin, kullanıcıların işlemlerini “makul ölçüde” anonim tutmalarına izin verecek “kontrol edilebilir anonimlik” sözü verdi. göre Çin Halk Bankası Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü müdürü Mu Changchun.

Bu arada Başkan Joe Biden duyurmakd ABD dijital para biriminin geliştirilmesini desteklediğini söyledi. Biden, birkaç ajansa, dijital para birimlerine yönelik iddia edilen küresel bir hareket beklentisiyle raporlarını araştırmaya ve sunmaya başlamalarını emretti.genel-7