Windows 11, üçüncü taraf widget’ları alıyor ve Microsoft, işletim sisteminin Uyarlanabilir Kartlar platformunu kullanacaklarını söylüyor. Eklenen destek, geliştiricilerin uygulama işlevselliğini geliştirmesine olanak tanıyacak ve kullanıcıların programlar kapalıyken bile etkileşime girmesine olanak tanıyacak.

Microsoft duyurdu Windows 11 widget planları 2022 geliştirici konferansı oluşturun, şirket ekstra uygulama işlevselliğinin neden önemli olduğuna değiniyor. Microsoft’un aygıtlar ve Windows başkanı Panos Panay, teknoloji devinin “bugüne kadar Widget’lar hakkında müşteri geri bildirimlerinden güç aldığını” belirtirken, geliştiricilerin bu yıl içinde “Win32 ve PWA uygulamalarınız için tamamlayıcı deneyimler” oluşturabileceklerini açıkladı.

Şu anda Windows 11 widget kitaplığı sınırlıdır, çünkü yalnızca Outlook ve Edge gibi birinci taraf uygulamaları kapsar. Artık üçüncü taraf desteğinin geleceğini biliyoruz, ancak Microsoft bize günlüklerimiz için belirli bir tarih vermedi. Şansımız yaver giderse, tam gelişmiş uygulamalar yerine widget’ları çalıştırmak, oyun oynarken fps’yi artırmamıza yardımcı olabileceğinden, oyun bilgisayarı deneyimimizi geliştirmeye yardımcı olacak araçları görmeye başlayacağız.

Gelişmiş pencere öğesi desteği, daha fazla kullanıcıya Windows 11’i yüklemeleri için bir neden verebilir ve işletim sistemi daha özel özellikler almaya devam eder. İşletim sistemi yalnızca otomatik HDR ve DirectStorage ile övünmekle kalmaz, aynı zamanda yeni bir Xbox denetleyici çubuğuna sahip olacak şekilde ayarlanmıştır. Microsoft, her zamankinden daha fazla insanın Windows 10’dan atladığını söylüyor, ancak gerçekten ne kadar çabuk yakalandığını bekleyip görmemiz gerekecek.oyun-2