40’tan fazla Demokrat Kongre üyesinden oluşan bir grup, Google’dan kürtaj yaptıran kişileri tespit etmek ve kovuşturmak için kullanılabileceği korkusuyla “gereksiz” konum verilerini toplamayı ve saklamayı bırakmasını istedi.

Talep bir mektup Salı günü, Senatör Ron Wyden (D-OR) liderliğindeki ve Ayanna Pressley, Elizabeth Warren, Bernie Sanders ve Alexandria Ocasio-Cortez gibi tanınmış ilerici temsilciler dahil olmak üzere Meclis ve Senato üyeleri tarafından Google CEO’su Sundar Pichai’ye gönderildi.

Mektupta, “Kürtajın sağlık hizmeti olduğuna inanıyoruz” deniyor. “Bunun temel bir hak olarak tanınmasını ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm insanların kendi bedenleri üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlamak için dişe tırnağa savaşacağız. Bununla birlikte, kürtajın yasa dışı hale getirilebileceği bir dünyada, Google’ın cep telefonu konum verilerinin kapsamlı kayıtlarını toplama ve saklama konusundaki mevcut uygulamasının, kürtajı kırmak isteyen aşırı sağcı aşırılık yanlıları için bir araç haline gelmesinden endişe duyuyoruz. üreme sağlığı bakımı arayan insanlar.”

Mektup özellikle, kolluk kuvvetlerinin teknoloji şirketlerinin belirli bir zaman diliminde coğrafi olarak tanımlanmış bir alandan geçen tüm cep telefonları hakkında veri sağlamasını talep ettiği tartışmalı bir teknik olan geofence izinlerine atıfta bulunuyor. Geofence izinleri, Black Lives Matter gösterileri sırasında protestocuların soruşturmasında kullanımları nedeniyle eleştirildi ve kullanımları son yıllarda çarpıcı bir şekilde arttı: Google tarafından yayınlanan veriler 2018’den 2020’ye kadar belirgin bir artış gösterdi.

En önemlisi, coğrafi sınır verileri yalnızca mahkeme tarafından verilen bir emirden sonra elde edilebilir – ancak 20’den fazla eyalet en kısa sürede kürtajı yasaklamaya hazırlanıyor. Karaca – Wade bozulursa, böyle bir arama emrinin bir kürtaj sağlayıcısını ziyaret eden herkesi hedef almak için kullanılabileceği giderek daha makul hale geliyor.

Bunun olmasını önlemek için, mektubu imzalayanlar, Google’ın konum verisi toplama uygulamalarını yeniden tasarlamasını, böylece cihaz verilerinin bireysel olarak değil, yalnızca toplu düzeyde toplanmasını ve şirket tarafından gerekenden daha uzun süre tutulmamasını talep ediyor. . Mektup ayrıca Google’ın konum verileri politikasını Apple’ın konum verilerinin saklanmasını en aza indirme kararıyla karşılaştırıyor ve “Bir iPhone’a parası yeten Amerikalıların, Android cihazlarını kullanan on milyonlarca Amerikalıdan daha fazla hükümet gözetiminden hareketlerine karşı daha fazla mahremiyete sahip olduğunu” belirtiyor.

Üreme hakları savunucuları, bir yıldan beri yüksek teyakkuzda. taslak görüş sızdırıldı 3 Mayıs’ta Yargıtay’ın bozma niyetinde olduğunu öne süren Karaca – Wade. Özellikle birçoğu, dijital gözetim teknolojisinin kürtaj arayan kişileri yargılamak için kullanılabileceğine dair endişelerini dile getirdi. Demokratik mektubun yayınlandığı gün, New York merkezli Gözetim Teknolojisi Gözetim Projesi bir rapor yayınladı kürtaj yaptırmak isteyen kişilerin izlenebileceği birçok yol hakkında, internet arama geçmişi veya kredi kartı işlemlerinden elde edilen verilerin hamileliği sonlandıran kişilere karşı kullanıldığı bir dizi mevcut vakaya atıfta bulunarak.

Gözetim Teknolojisi Gözetim Projesi’nin yönetici direktörü Albert Fox Cahn yaptığı açıklamada, Google’ın konum verilerini silmesini veya “kürtajı suç haline getirmede suç ortağı” olması gerektiğini söyleyerek Kongre mektubunu memnuniyetle karşıladı.

Cahn, “Teknoloji firmalarının seçim yanlısı olduklarını söylemeleri yeterli değil, hamile insanları riske atan veri toplamayı bırakmaları gerekiyor” dedi. “Teksas’ın eyalet dışındaki her kürtaj kliniğine eyalet polisi göndermesinin bir yolu yok, ancak Google ve diğer şirketlerden gelen verilerle, buna ihtiyaçları yok. Teknoloji devleri yakında harekete geçmezse, eyalet dışında kürtaj bakımı arayan hamile insanlar göreceğiz, ancak eve tutuklama emri için geliyorlar.”

Şimdiye kadar Google, mektuba herhangi bir kamuya açık yanıt vermedi; şirket tarafından gönderilen sorulara hemen yanıt vermedi Sınır.genel-2