Depo robotik fonlarının büyük akışının arkasındaki itici güç, büyük ölçüde tek bir varlık tarafından yönlendiriliyor: Amazon. Elbette, pandemi, işgücü kıtlıkları ve tedarik zinciri kısıtlamaları dahil olmak üzere sektörü yönlendiren başka faktörler de var, ancak Amazon her zaman köşede beliriyor ve şirketleri rekabetçi kalmak için yaratıcı ve yenilikçi yollar benimsemeye zorluyor. Walmart gibi bir doğa gücü bile bağışık değildir.

Amazon, 2012’de Kiva Systems’i satın almasına kadar uzanan bu departmanda bir avantaja sahip olsa da, Walmart son yıllarda otomasyon üzerinde agresif bir şekilde çalışıyor – ancak kendi sicili biraz sivilceli olsa da, özellikle Bossa Nova durumunda şirket raf tarama sistemlerini terk ettiğinden beri sessizliğe büründü.

Massachusetts merkezli Symbotic, önemli ölçüde daha iyi şansa sahip. Geçen yılın sonlarında şirket, büyük ölçüde Walmart ile devam eden ve depo robotlarını mega perakendecinin dağıtım/yerine getirme merkezlerinin 25’ine getiren bir anlaşmanın ivmesine dayanarak SPAC aracılığıyla halka açılma niyetini açıkladı. Bugün ikili, Symbotic sistemlerini Walmart’ın ABD’deki tüm dağıtım merkezlerine kuracak olan anlaşmanın genişletildiğini duyurdu – bu, toplamda 42’dir.

Walmart sistemlere açıkça inansa da, bu bir gecede yapılacak bir anlaşma değil. Symbotic, güçlendirme sunumunun tamamlanmasının 8 yıldan fazla süreceğini söyledi. Hem perakende hem de robotik ortamlarının on yıldan kısa bir süre içinde son derece farklı görünme yolunda olduğunu söylemek güvenli.

Walmart SVP bir yayında, “Tedarik zincirinde doğruluk ve hıza duyulan ihtiyaç hiç bu kadar görünür olmamıştı ve Symbotic’in teknolojisini tüm bölgesel dağıtım merkezi ağımıza ölçeklendirerek daha da hızlı hareket etmenin zamanının geldiğine eminiz” diyor. . “Envanteri düzenlemek ve optimize etmek için yüksek hızlı robotik ve akıllı yazılım kullanan Symbotic System, ürünleri alma ve mağazalara dağıtma şeklimizde devrim yaratarak ürünleri müşterilerimize hızlı ve sorunsuz bir şekilde ulaştırmamıza yardımcı oluyor.”

Symbotic’in sistemi çok yönlüdür, bu açıdan Berkshire Grey gibi şirketlere benzer. Envanteri hareket ettirmek için Kiva benzeri mobil robotlar ve çeşitli farklı ataşmanlar kullanarak toplama, yerleştirme ve paletlerden çıkarma işlemlerini yapabilen robotik kolların bir kombinasyonunu içerir.

Symbotic’e göre, başlangıçta H1’de bir süre için öngörülen SPAC, hala tempolu. Piyasanın durumu göz önüne alındığında, halka açılmayı biraz ertelemek tavsiye edilebilir. Bu arada Walmart, şirketin Kanadalı yan kuruluşunu donatan GreyOrange dahil olmak üzere bir dizi farklı robotik firmasıyla çarpıcı ortaklıklar kuruyor.genel-24