Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bir sonucu olarak Rusya ile ABD arasındaki mevcut gerilimler ile Vladimir Putin hükümeti cips satın almak için kandırmak zorunda kalacak. Tek olası seçenek: Çin’e dön ve x86 işlemci.

Rusya, Çin x86 işlemcileriyle yakından ilgileniyor

Birkaç hafta boyunca AMD, Intel, Nvidia ve IBM, Vladimir Putin ile bağlarını tamamen kesti. Biden yönetiminin planladığı gibi, Amerika’nın Rusya’ya ihracatına yönelik ambargo Rusya ekonomisi için doğrudan sonuçları var. Yarı iletken kıtlığı piyasayı zaten zorlamış olsa da, ülkenin yeni arz kaynakları bulması gerekiyor. Hızlı ve etkili alternatifler.

aynı kategoride

Jair Bolsonaro Brezilya bayrağı önünde

Elon Musk, uyduları görüşmek üzere Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile bir araya geldi

Bunun için Rusya, Çin’e yönelmek zorunda kalabilir. Her ne kadar birkaç kaynak Rusya’nın büyük olasılıkla başarılı olacağını bildirse de “yan yollardan Amerikan çipleri elde etmek için”, aynı zamanda Zhaoxin çipli Çin seçeneğine de güvenebilir. Bu sağlayıcı sunar x86 işlemciler. Tayvanlı bir şirket tarafından tasarlanmış ve Çin’de monte edilmiştir.

Ortalama kalitede yarı iletkenler

Bu Çinli dev, halihazırda Türkiye, Litvanya ve Rusya’da yarı iletken satıyor. Bu işlemcilerin Windows, Red OS (Linux, Rusya Telekom Bakanlığı tarafından onaylanmıştır) ve Astra Linux (Rusya Savunma Bakanlığı tarafından onaylanmış ve istihbarat servislerinde bile kullanılan bir teknoloji) ile uyumlu olduğu onaylanmıştır. Öte yandan, Zhaoxin tarafından üretilen çiplerin KaiXian’ı (KX) vaftiz ettiği kabul edilmelidir. piyasadaki en verimli değil.

16 nm’de oyulmuş bu SoC’ler “Bir grafik yongasını entegre eden ve klasik teknolojilerle uyumlu çok çekirdekli yongalar – USB 3.0, HDMI, USB-C, Wi-Fi, vb. ». Örneğin, bu tür teknolojilerle 3D veya 4K’da oyun oynamaktır. Çok kötü, Rusya bundan memnun olacak. Her zaman hiç yoktan iyidir, kesinlikle Vladimir Putin düşünecektir ve kesinlikle yanılmıyor. Yeterli “dükkanı işletmek”.

Birkaç ay boyunca Çin yabancı teknolojilere bağımlılığını azaltmaya çalışır. Ülke kendi kendine yeterlilik stratejisi uyguluyor. Buna göre Yarı İletken Endüstrisi DerneğiÇin yarı iletken satışları 2024 yılına kadar küresel pazarın %17,4’üne ulaşabilir. Birkaç hafta önce, Güney Çin Sabah Postası Hong Kong’dan, Çin yarı iletken dünyasında gerçek bir kabarcıklanmanın varlığını bildirdi.genel-16