Microsoft, konuşmamız gerek. Son zamanlarda masaüstü yazılımınızla müşterilerinizi gerçekten dinleyip dinlemediğinizi sorgulamama neden olan şeyler yapıyorsunuz.

Anlamsız şeyler kodlayıp dağıttığını görmeye devam ediyorum. İlk olarak, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bazı önemli uygulama veya özellikler olduğu için Windows’u çalıştırdığını kabul edelim. (Aksi takdirde şimdiye kadar başka bir platforma taşınmış olabilirler.) Bu yeni cıvıldamak benimle rezonansa girdi: “Windows’un bugün tüketiciler ve işletmeler için sahip olduğu değer, göz kamaştırıcı değil. Birçoğu uzun zaman önce kullanımdan kaldırılması gereken 30 yılı aşkın uygulama çalıştırıyor. Baştan başlasaydınız, bunu bir kenara bırakmanız gerekirdi ve platform çoğu kişi için değersiz olurdu.”

Göz şekeri gerçekten yardımcı olmuyor; aslında, memnun bir Windows müşterisi olmanın önüne geçebilir. Ama son zamanlarda çok fazla şeker görüyorum.

Örneğin, yakın zamanda Windows 10 ve 11’de Öne Çıkanlar adlı yeni bir özelliği kullanıma sundunuz. Kullanıcılara önemli ve anlamlı olaylar, dosyalar ve kaynaklar sunarak Windows’taki arama deneyiminde bir iyileştirme olarak lanse ediliyor. Arama Öne Çıkanlar, normal ve kurumsal kullanıcılar için biraz farklı çalışır. İlki için, kullanıcının bulunduğu bölgeye göre tatiller, yıldönümleri ve diğer eğitim anları gibi anlamlı bilgiler gösterecektir. Kurumsal kullanıcılar ise ilgili dosyaları, kişileri ve diğer kurumsal bilgileri görür.

Bu “düzenli kullanıcılar ve kurumsal kullanıcılar” fikrinin, içinde yaşadığımız bu evden çalışma dünyasında artık pek bir anlam ifade etmediğini fark etmeniz önemlidir. Kullanıcıya, hangi Windows makinesine bağlı olarak farklı görüşler ve eylemler sunar’ yeniden kullanmak kafa karıştırıcı. “Normal” bir kullanıcıya “kurumsal” bir kullanıcıdan farklı davranılması gerektiğini düşünmeyi bırakın. İkimiz de bir işletim sisteminin sadece düz bir şekilde çalışmasını istiyoruz. Bilgisayarımın istediğim zaman ve işlevsel olduğundan emin ol. Özellikleri bu şekilde topladığınızda, insanları bir virüs bulaştığını ve ne yapacaklarını merak ederek bırakıyorsunuz. Windows makinesini yöneten bizler, bu “iyileştirmeler” hakkındaki soruları tekrar tekrar yanıtlamak zorundayız. (Kayıt için, Arama Öne Çıkanlar’dan kurtulmak istiyorsanız, talimatlar burada.)

Demek istediğim, çoğu zaman bu yükseltmeler insanların istediği şey değil. Arama “vurguları” istemiyorlar, aramanın sadece basit bir işe yaramasını istiyorlar.

Mevcut Windows 11 deneyimi, karışık sonuçlarla devam eden başka bir çalışmadır. tarafından belirtildiği gibi Rafael Rivera, Windows 11 25120, sonuçların her zaman Microsoft Edge’de gösterildiği masaüstünde yeni bir masaüstü arama kutusunu test ediyor – yapılandırılmış varsayılan tarayıcı yok sayılıyor. (Windows 11 Insiders için, bu özelliği görmek istiyorsanız, isteğe bağlı testi etkinleştirmenize izin veren bir araç indirmeniz gerekir. Rivera’nın belirttiği gibi, canlılık aracı, bir Yükseltilmiş Komut istemi açın ve çıkarılan ViveTool’un bulunduğu klasöre gidin. Komut istemine aşağıdaki komutu girin: vivetool addconfig 37969115 2 ve arama kutusunu etkinleştirir.)

Evet, Microsoft, bize bu “deneme balonlarının” son yayınlanan özellik sürümlerinde son bulmayabileceğini söylemiştiniz. Ama zamanını neye harcadığını görmek ilginç.

Belki de kullanıcıların gerçekten istediği öğeler için bazı geri bildirimlere bakmalısınız: örneğin daha iyi bir hava durumu aracı. Gerçekten. Windows 10’daki geri bildirim uygulamasına gidin ve 1.400’den fazla oy verilmiş bir hata göreceksiniz. Buradaki sorun, Hava Durumu uygulamasının saatlik bölümünün, en azından bazı kullanıcılar için artık saatleri göstermemesidir.

Şimdi, sergilenen saatleri görebiliyorum benim Hava durumu uygulaması, ancak açıkçası başkaları bir sorun görüyor. Yaptığınız “dribble değişiklikleri” sorunu burada yatıyor. Bir şeyler aniden değişecek ve sorunun bir hata mı, geçici bir sorun mu yoksa kasıtlı mı olduğu belirsiz. Çoğu zaman, bir değişiklik duyurulduğunda, birinin bunu bilgisayarında gerçekten görmesi haftalar alabilir. Ve o zamana kadar, birçok kullanıcı muhtemelen bunu unutmuş olacak. Veya bilgisayarlarının saldırıya uğradığını veya virüs olduğunu düşünüyorlar. Arama Öne Çıkanlar geldiğinde, bazı kullanıcılar bilgisayarlarında bir sorun olduğunu düşündü. Ve Hava Durumu widget’ı ile bu bir hata mı yoksa bir özellik mi? Bilmiyoruz.

İş kullanıcıları ve BT yardım masası yöneticileri için bile bu model kafa karışıklığına neden oluyor. Birisi yardım masasını bir sorunla aradığında, değişiklik iş istasyonlarında gerçekleşmediği için yönetici bundan haberdar olmayabilir. Bu yüzden, neler olduğunu anlamak için uzaktan çalışma istasyonuna girmeleri gerekiyor. Bu idealden daha az.

Şimdi de Office’e “top sürme” yaklaşımını benimsiyor ve Altı Aylık Enterprise kanalını seçen herkesi zorluyorsunuz. Aylık kanala — anlam değişiklikleri ve ince ayarlar daha sık görünecek. (Bu genellikle ofisimde olur; bir gün Office’te belirli bir davranış görüyorum ve ertesi gün bu değişiyor. Ardından, ne olduğunu ve nedenini belirlemek için Office’in yapı numarasını incelemem gerekiyor.)

Microsoft, kullanımı ve kaynakları ölçebilmek için değişiklikleri bu şekilde boşaltmanız gerekebilir. Ancak bilgisayar kullanan bizler için bu genellikle sarsıcı ve kafa karıştırıcıdır ve bizi bir şeyin neden birdenbire farklı olduğunu araştırmaya zorlar. Sistemlerimizde değişiklik yaptığınızda daha net olarak bunu düzeltebilirsiniz.

Lütfen?

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.

genel-13