Mahindra ve Mahindra elektrikli aracını güçlendirmek için diğer şirketlerden daha fazla bileşen tedarik etmeyi keşfedecek (EV) portföyü, CEO’su Reuters’e verdiği demeçte.

Anish Shah dedi mahindra zamanla EV bileşenlerini kendi bünyesinde geliştirmeye odaklanmıştı, ancak şimdi segmentte daha hızlı büyüme elde etmek için ortaklıklar kurmak için strateji değiştirdi.

Mahindra geçen hafta bir ortaklık anlaşması imzaladı. Volkswagen elektrikli otomobillerini Alman otomobil üreticisi tarafından yapılan motorlar, akü sistemi bileşenleri ve hücrelerle donatmayı keşfedecek.

Shah, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu zirvesinde bir röportajda, “Dünya çok daha fazla ortaklığa doğru ilerliyor. Her şeyi kendimiz yapmaktansa, oradaki en iyiyi tedarik etmek daha iyi.” Dedi.

“Bu aşamada VW (Volkswagen) ve diğer alanlarda da benzer güçlü yönler gördükçe, getireceğimiz çeşitli bileşenlere bakmaya ve şirket içinde de çok iyi olduğumuz şeyi yapmaya açığız.” .

Mahindra, elektrikli araç portföyünü geliştirmeye büyük bahisler koysa da, temiz mobilite sektörünün hızla yükseldiği bir ülkede Hindistan’ın Tata Motors’undan şiddetli bir rekabetle karşı karşıya kalacak.

Hindistan iklim değişikliği ve karbon azaltma hedeflerine ulaşmaya çalışırken, Başbakan Narendra Modi şirketlere elektrikli otomobiller inşa etmeleri için milyarlarca dolar teşvik sunuyor.

Hindistan’ın EV pazarı, ülkenin yıllık yaklaşık 3 milyon araç satışının yalnızca %1’ini temsil ediyor ve tüketiciler hala çok daha uygun fiyatlı, yakıt tüketen arabaları tercih ediyor.

Tata, Hindistan’ın EV pazarına hakim ve geçen yıl iş için TPG’den 1 milyar dolar topladı. Çinli SAIC Motor’un sahibi olduğu MG Motor India da EV işini geliştirmek için fon toplamayı planlıyor.

Shah, Mahindra’nın elektrikli otomobiller için “önemli fonlar” kullanacağını ve bunları hazır bulunduracağını belirterek, “Her zaman değer yaratma fırsatlarına açık olacağız” dedi.

Mahindra, Hindistan’da bir EV ticari araç portföyü geliştirdi, ancak en son hamle binek otomobillere ve daha özel olarak spor arazi araçlarına (SUV’ler) odaklandı.

Shah, “Grev alanımız otantik SUV’lardı, burada kalacağız … EV sedanları yapmayacağız, hatchback yapmayacağız.” Dedi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9