Herkese merhaba ve ZDNet’in günlük editoryal podcast’i ZD Tech’e hoş geldiniz. Benim ismim clarisse treilles ve bugün sana açıklıyorum hibrit modeli tercih eden şirketler için tele-çalışma neden uzun vadeli üretkenlik kazanımları vaat ediyor?.

Hala şüphe duyanlar için: hayır, uzaktan çalışma çalışanları daha az üretken yapmaz. Matignon’a bağlı bir kuruluş olan Ulusal Verimlilik Konseyi’ne göre, durum bunun tam tersidir.

Ekonomistler, Covid dönemi bittiğinde tele-çalışmanın genelleştirilmesinin üretkenlikte artışa yol açacağını tahmin ediyor. Dolayısıyla, resmi rakamlara göre, Covid öncesi %5 olan tele-çalışan oranının uzun vadede %25’e geçişi, ortalama olarak %5 ila %9’luk bir verimlilik artışı sağlayabilir.

Uzmanlara göre haftada iki veya üç gün tele-çalışma, en uygun tempo

Ancak, tele-çalışma iki yıl önce oybirliğiyle uzaktı. Mart 2020’de can sıkıcı bir pandemi bağlamında acil bir çözüm olarak kendini dayattı ve biraz aceleyle kabul edilmelidir.

Ancak 2022’de uzaktan çalışmanın bir alışkanlık haline geldiği açık. Ve bugün, giderek daha fazla şirket hibrit organizasyonları tercih ediyor. Ofis ve ev arasında değişen çalışma programları sunabilen çalışanlara.

Ulusal Üretkenlik Konseyi ayrıca hibrit bir çalışma ritminin kurulmasını teşvik ediyor. Gerçekten de analistlere göre, etkileşimleri kaybetmeden çalışanların üretkenliğini ve refahını garanti etmek için haftada iki veya üç günlük uzaktan çalışma ritmi en uygunudur.

Öte yandan, uzmanlar bize çok fazla uzaktan çalışmanın ideal olmadığını söylüyor. Çalışanlar gün boyu Slack ve Zoom üzerinden iletişim kurmayı öğrenmiş olsalar da, tek başına bu iletişim kanalları aracılığıyla ekipler arasında yakın ve sık koordinasyonu garanti etmek çok zor.

Uyulması gereken birkaç kural

Birçoğu için, tele-çalışmanın lehindeki ana argüman, ev ve iş arasındaki işe gidiş geliş sürelerinin ortadan kaldırılmasıdır. Ulusal Verimlilik Konseyi’ne göre, bu yeni keşfedilen zaman, üretkenlik için de elverişli. Çalışanlar, ofiste olduğu gibi aynı kısıtlamalar olmaksızın zamanlarını uygun gördükleri şekilde organize etmekte daha özgürdürler.

Yine de evde iyi çalışmak için belirli kurallar gereklidir. Örneğin, gün içinde kötü alışkanlıklar oluşturmamak için bir rutin oluşturulması önerilir. Evde verimli olabilmek için bir ofise ve iyi bir donanıma sahip olmak da ön koşuldur.genel-15