YouTube, Ukrayna'daki 9K Kanalı ve 70K Videoyu Kaldırdığını Söylüyor başlıklı makalenin resmi

Fotoğraf: KIRIL KUDRYAVTSEV (Getty Resimleri)

YouTube Pazar günü, 70.000’den fazla videonun yanı sıra 9.000’den fazla kanalın, Ukrayna’da devam eden savaşla ilgili Rus dezenformasyonunu azaltmak için Şubat ayından bu yana platformdan kaldırıldığını iddia etti.

bu Muhafız önce bu videolardan bazılarının işgalden “kurtuluş görevi” olarak söz ettiğini bildirdi. Şirket artık Rusya’da reklam yapılmasına izin vermese de, şirketin Baş Ürün Sorumlusu Neal Mohan gazetecilere verdiği demeçte, muhtemelen Kremlin ve Rus hükümetiyle bağlantılı diğerleri adına yayınlanan işgal hakkında “çok sayıda” Rus yanlısı anlatı içeriyor.

Mohan, The Guardian’a “Büyük bir şiddet olayları politikamız var ve bu, büyük şiddet olaylarının inkarı gibi şeyler için geçerli: Holokost’tan Sandy Hook’a kadar her şey” dedi. “Ve elbette, Ukrayna’da olanlar büyük bir şiddet olayı. Biz de bu politikayı benzeri görülmemiş bir eylemde bulunmak için kullandık.”

YouTube daha önce ham dezenformasyon yayınlayan hesapların sayısına yetişmek için mücadele etmişti. Washington post Mart ayının sonlarında, kaç hesabın çoğunlukla evde kamuoyunu etkilemeye çalıştığını ve YouTube’un sansürlerini ne sıklıkla aştığını bildirdi. Post’un bahsettiği videolar, makale yayınlandıktan sonra kaldırıldı.

Mohan ayrıca YouTube’un Rusların Ukrayna’da devam eden ve üçüncü ayına giren savaş hakkında doğru ve filtresiz haberler alabileceği birkaç yerden biri olduğunu iddia etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in şu anda hapiste olan siyasi muhalifi Alexei Navalny’nin hesabı, oyunda kalır medya ile doğrudan Rus izleyicileri hedef alıyor. Buna rağmen, Kremlin erişimi kesmiş olsa da, YouTube Rusya’da yükselmeye devam ediyor. Facebook ve Instagram. Geçen hafta, Rusya’nın dijital kalkınma bakanı Maksut Shadaev, ülkenin bir eğitim forumuna verdiği demeçte planlama değildi Platformu yasaklamak için.

Platform, sahip olmasına rağmen ülkede çevrimiçi kalıyor. engellendi Rus devlet medya kanalları ve videodan para kazanma sona erdi çoğu Rus içerik oluşturucu için Mart ayında. Pek çok sosyal ve teknoloji şirketi, Rusya’nın platforma resmi erişimini sınırladı ve bazıları büyük teknoloji alanındaki Amazon ve Elma Ülkede ürünlerinin satışını durdurdu.

Apple ve Google gibi daha önce Putin’in kaprislerine boyun eğmiş büyük teknoloji şirketleri için bir hız değişikliği. Navalny yanlısı uygulamaları çekti 2021’deki uygulama mağazalarından. YouTube yaptı hesapları kapat Doğu Ukrayna’daki Rus yanlısı ayrılıkçılar, tam Rus işgalinden önce Şubat ayı başlarında.

Dijital pazarlama şirketi Global Media Insight, Rusya’nın has beşinci en büyük Havuz kullanıcılar YouTube, bu yılın Ocak ayı itibarıyla 99 milyon bireysel kullanıcıyla. senube, günlük 122 milyon oturum açma ile toplam kullanıcı sayısı açısından en büyük ikinci sosyal platformdur.

Sosyal platformlar, Rusça konuşma konularını ve propagandasını yaymadaki rolleri nedeniyle ağır bir şekilde eleştirildi.

Geçen hafta Twitter’da yönergelerini güncelledi Çatışma hakkında yanlış bilgileri tweetleyen resmi hesaplara uyarı etiketleri koymak. Şirket, geçen yıldan beri acil durum ve çatışma içeriği denetleme politikası üzerinde çalıştığını söylese de, sistem ancak aylarca süren resmi Rus hesaplarından sonra devreye alındı. yalan haber yaymak çatışmanın

Biraz ABD’li politikacılar ve diğer insan hakları grupları, bazı videoları korumaları için YouTube gibi platformlara yalvardı Bu, uluslararası mahkemede Rus savaş suçlarının kanıtı olarak kullanılabilir. YouTube ve diğer şirketler, şu ana kadar kesintiye uğrayan videolar için herhangi bir yedekleme oluşturup oluşturmayacağını henüz kamuoyuna açıklamadı. platformun kısıtlamaları şiddet içerikli.genel-7